Prodaja fotografij

belaa

Zelenc'
8. apr 2021
7
3
3
Imam nekaj lepih fotk katere bi prodala po spletu .
Kako je z avtorskimi pravicami ,so lahko fotke objavljene na mojem fb profilu instagramu ...
Kako je z prijavo prihodka?
Katero stran priporočate za prodajo fotk
Tuhatala sem tudi v smeri printanja fotk na izdelke stran redbuble
 

007James

Pripravnik
21. jul 2008
136
3
18

Avtorske pravice so bolj kompleksa zadeva. Samo na hitro. Avtorskepravice so vedno pri fotografu. Če fotkaš model/ko moraš imeti "model release" in načeloma "property release". Če boš prodajala, mora biti s pogodbo dovoljeno komercialna raba fotografij.

Če fotkaš pokrajino načeloma ne rabiš nič, ampak se je že zgodilo, da je priletela tožba nekega kmeta, ki se je skliceval na zasebnost, ker da ni dovolil fotkanja njegove kmetije (oseb na fotki ni bilo, kmet je pač vedel da lahko dobi tožbo in pokasiral cca tri jurje). Pravtako paziš pri fotkanju zapuščenih stavb (nimaš dovoljenja za fotkanje, motenje posesti....)

Če imaš vse urejeno, je popolnoma vseeno kje objavljaš. Fotografom običajno ne omočijo ODD, torej lahko odpreš "popoldanski" s.p., če hočeš imeti vse legalno.

Tako je to na kratko v principu .... kako pa se to dela v praksi paje druga zgodba.
 
  • Všeč mi je
  • Ljubezen
Reactions: sad in belaa

msenjur

Guru
11. sep 2007
25.348
251
113
Imam nekaj lepih fotk katere bi prodala po spletu .
Kako je z avtorskimi pravicami ,so lahko fotke objavljene na mojem fb profilu instagramu ...
Kako je z prijavo prihodka?
Katero stran priporočate za prodajo fotk
Tuhatala sem tudi v smeri printanja fotk na izdelke stran redbuble

včaniš se v shutterstock in jih tam ponudiš.

pošlješ jih tja, in oni ocenijo, če so sploh dovolj lepe in tudi nastavijo v katerem cenovnem razredu bi se lahko prodajale... seveda moraš priložit vsa soglasja ljudi, ki so na fotki, in pobrisane logotipe iz objektov...

potem rabiš še nek trr kamor ti bojo nakazovali denar.

ne vem pa, če rabiš firmo.
 
  • Ljubezen
Reactions: belaa

DizzyReed

Shmoo
5. avg 2007
7.530
168
63
41
Ljubljana Moste
juretov.blog.siol.net
Imam nekaj lepih fotk katere bi prodala po spletu .
Kako je z avtorskimi pravicami ,so lahko fotke objavljene na mojem fb profilu instagramu ...
Kako je z prijavo prihodka?
Katero stran priporočate za prodajo fotk
Tuhatala sem tudi v smeri printanja fotk na izdelke stran redbuble
po večini imaš povsod isti način:
- se logiraš
- uploadaš par fotk, da te preverijo in odobrijo objavljanje, čeprav, ko boš tudi nadaljnje fotografije uploadala, jih bodo vsakič pregledovali (vsaj stutter, thinkstock in podobni imajo tak način)
- čakaš, fotke se pa prodajajo za mizerne zneske :(
- z nakazovanji ni problemov, ko dosežeš določen znesek, ti avtomatsko nakažejo na željeno platformo (trr, paypal)
 

vprasanje1

Pripravnik
18. jul 2020
128
9
18
Ve kdo ali je za prodajo fotk treba imeti firmo ali ne? Konc koncev so zaslužki, kot je nekdo napisal, mizerni.
 

msenjur

Guru
11. sep 2007
25.348
251
113
no ja, to je laz, da so mizerni zasluzki. je pa treba bi aktiven. ampak se vedno dalec od enega sihta 8-16h.

ce imas obcutek in opremo, se potrudi, ne bo ti zal.
 

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.309
1.327
113
Ve kdo ali je za prodajo fotk treba imeti firmo ali ne? Konc koncev so zaslužki, kot je nekdo napisal, mizerni.
Da bo vse legalno, da ali pa podjemna pogodba. Verjetno pa zato, da boš prodal tu in tam prodal kako fotko ne bo nikjer ven padel in lahko začneš tudi brez firme. Če pa se iz tega razvije posel, potem pa seveda odpreš firmo.