Cu, Al, Ni, Pb, Zn, Sn, Au itd... so surovine (comodities) s katerimi se organizirano trguje na borzah (LME).
Dnevno gibanje in zgodovino cen za nekatere lahko recimo vidiš tukaj:
http://www.kitcometals.com/charts/nickel_historical_large.html
Dnevno gibanje cene je uporabno, ko se odločaš za konkretni nakup (bookiranje) znotraj dneva.
Še več podatkov za dejansko vse kovine (Sn, Cr, Co, Au, itd...) s katerimi trguje, dobiš tukaj (ni pa trenutnih dnevnih podatkov):
http://www.infomine.com/investment/metal-prices/tin/
Kako se oblikujejo odkupne cene za odpadne surovine je odvisno od dogovora z odkupovalcem. Lahko se recimo dogovoriš, da je mesečno povprečje dnevnih cen (minus manipulativni stroški) odkupna cena za naslednji mesec. Ali pa, da za vsak odvoz velja trenutna borzna cena na tisti dan, minus manipulativni stroški, seveda. Nihče ne dela zastonj.
Odkupna cena za inox je odvisna od vrste inoxa, oz. kakšen % Ni, Cr, Mo... vsebuje - oz. cen teh elementov. Trenutno recimo za nek "splošni inox" ca. 1.000 €/t + DDV.
Simpl.
.
Je pa splošno znano, da je odkupovanje odpadnih surovin precej "mutna" branža. Povsod, ne samo pri nas. Odkupovalci se medsebojno dogovarjajo kdo pri komu odkupuje - si ne "hodijo v zelje" (varstvo konkurence, haloo?), možne goljufije pri tehtanju (treba vsaj nekaj časa kontrolirati, sicer te lupijo)...
...seveda vse zgoraj napisano velja za industrijski odkup/prodajo.
Tisto, ko nekdo privat pelje par 100 kg... ...pač vzameš kolikor ti dajo. Imajo že tako naštudirano ceno, da nimaš računice peljati drugam.