Pregrevanje sestavljenega računalnika

scorpion

Fizikalc
25. apr 2008
1.847
94
48
Jaz še vedno uporabljam Win 10 iz leta 2017. Brez posodobitev. Brez antivirusa. Z mnogimi programi za avdio, video... kompleten adobe, pa nimam nobenih težav.
Nekateri programi ti naložijo / ponujajo še en kup softwera, če nisi pozoren in samo klikaš, imaš na koncu cel drek nepoznanih programčkov, za katere ne veš, kako se bi jih znebil.
 

AndrejD

Guru
20. jul 2007
6.999
1.278
113
No da vam povem trenutno zadevo.

Včeraj sem spravil Procesor v škatlico in danes jo imel sabo, malo brskal po netu, klicaril okoli in sem najdel kdo mi bo vzel takoj na popravilo, žal tukaj nas serviser je rekel da ne bo mogel do ponedeljka, meni pa jutri otroci prihajajo iz tujine pa da ne bo jok in stok, oči kaj si to naredil .

Skratka, priblizno pol ure je trajalo da je model zravnal in preizkusil če dela, ta čas sem še izbral nov hladilnik po priporočilu našega soforumaša, na kar sem mu zelo hvaležen. Kupil sem PURE ROCK 2 150W TDP.
Prišel domov, uporabil 2 leve roke, malo se namatral, sestavil, priklopil, prižgal...
Sedaj že malo več kot pol ure dela, neznam kakšno igrico zalaufat da malo obremenil pa sem najdel na yt 4k video .

Moram povedat da, prej v tem času bi računalnik letel in bil glasen kot helikopter in bi bil zelo, zelo vroč, sedaj pa niti je glasen niti je več vroč, to pomeni, da hladilnik procesorja je bil prepoceni otroška igrača, tudi za tega sem dal 46e in je tudi igrača ampak spram starega, je vrh. Dam še sliko od nekega programa kateri mi je se pojavil, včeraj sem ga želel inštalirat ampak ga nikjer ni bilo, sedaj pa je.
Skoraj vsak aftermarket hladilnik za cpu bi moral biti boljši od tovarniškega, ki je le za nujne potrebe.
Med najbolj poceni in najboljšimi je tisti, ki sem ti ga dal gor:

Thermalright Peerless Assassin 120 - je boljši/isti od noctue 15D , ki je cca 110€ in dolgo veljal za najboljši zračni cpu hladilnik.
sem preveril in gre na tvojo osnovno in v ohišje.

Na sliki, ki si jo prilepil se vidi da tvoj cpu dela na 4.2 GHz kar je cca 500 Mhz več kot tovarniško.

X v imenu procesorja namreč pomeni da bo tvoj procesor avtomatsko navijati do 4.6GHz. V kolikor to omogoča hlajenje in še nekatere druge stvari.

Tisti malware pa le odstrani. Oziroma je najboljše vse na novo naložit, kot so ti svetovali.
 
  • Všeč mi je
Reactions: brlje

scorpion

Fizikalc
25. apr 2008
1.847
94
48
Najboljša varianta je kupiti že sestavljen PC. Tako sem naredil jaz cca. 3 leta nazaj. Ker je stestiran (naj bi bil). Po mesecu dni, ko je vse delovalo OK, sem seveda dodal še dva diska, nadgradil ram... Že res, da sem moral odlepiti "garancijsko" nalepko, a komp mi še danes dela brez težav.
Od časa do časa odprem stranico in spiham prah, to pa je tudi vse.

Zakaj se splača kupiti že sestavljen komp? Ker je stestiran, medtem ko če kupuješ sam posamezne komponente, je mogoče ceneje, ampak končna konfiguracija različnih komponent pa ni stestirana.
 

ngc2392

Majstr
4. okt 2007
2.149
498
83
kranj
odvisno od posameznika. če si kot recimo op, je boljše sestavljen računalnik (ki ga pa vseeno lahko izbere kakšen bolj podkovan kolega). če imaš pa v sebi tisto žilico, da rad vsak kos daš iz škatle in sestaviš skupaj...tisti načeloma nimajo problemov :) je pa res, da če kej doa, si v riti (imel pri sebi primer, da je ram crknil...)
 

luka51

Guru
16. avg 2007
14.080
5.379
113
Zakaj se splača kupiti že sestavljen komp? Ker je stestiran, medtem ko če kupuješ sam posamezne komponente, je mogoče ceneje, ampak končna konfiguracija različnih komponent pa ni stestirana.
Splača se če neveš kaj bi rad. Ko pa veš kaj hočeš je pa samogradnja dosti boljša izbira. Ni vse v ceni.
 

scorpion

Fizikalc
25. apr 2008
1.847
94
48
Splača se če neveš kaj bi rad. Ko pa veš kaj hočeš je pa samogradnja dosti boljša izbira. Ni vse v ceni.
Jaz sem nekaj let nazaj vedel, kaj bi rad. A zadeva ni funkcionirala tako kot bi rad jaz. Torej popušil sem 2500€ in od takrat raje naročam že sestavljene, preizkušene sisteme.
 

ngc2392

Majstr
4. okt 2007
2.149
498
83
kranj
ok...kaj točno pa NI delovalo tako, kot si pričakoval? ker za dva jurja mašino pa že moraš meti nekaj (pred)znanja, da res nabereš ustrezne komponente...
 

brlje

Pripravnik
24. jul 2011
313
5
18
Ljubljana
Skoraj vsak aftermarket hladilnik za cpu bi moral biti boljši od tovarniškega, ki je le za nujne potrebe.
Med najbolj poceni in najboljšimi je tisti, ki sem ti ga dal gor:

Thermalright Peerless Assassin 120 - je boljši/isti od noctue 15D , ki je cca 110€ in dolgo veljal za najboljši zračni cpu hladilnik.
sem preveril in gre na tvojo osnovno in v ohišje.

Na sliki, ki si jo prilepil se vidi da tvoj cpu dela na 4.2 GHz kar je cca 500 Mhz več kot tovarniško.

X v imenu procesorja namreč pomeni da bo tvoj procesor avtomatsko navijati do 4.6GHz. V kolikor to omogoča hlajenje in še nekatere druge stvari.

Tisti malware pa le odstrani. Oziroma je najboljše vse na novo naložit, kot so ti svetovali.
AndrejD, tvoj prvi post mi je bil zelo všeč in sem šel pogledat ta hadilnik katerega si predlagal, moram priznat da sem bil odločen da ga kupim ampak, se je zgodilo to da sem zvil 2 Pina na procesorju, moral nekako postimat čimprej. Servisna ura popravila je bila 56e če uspešno naredijo, če ne potem pa 22e, potreboval sem pa hladilnik in v primeru da ne uspe popraviti, potrebujem se procesor.. Začel sem se pogajati in obljubil da bom na servisu v vsakem primeru kupil hladilnik če se potrudijo pa popravijo, k sreči je uspelo popravilo in sem držal obljubo

Hvala ti tudi za ta post in da si mi tako lepo obrazložil zadeve.
 
  • Všeč mi je
Reactions: AndrejD

brlje

Pripravnik
24. jul 2011
313
5
18
Ljubljana
Še enkrat. A je samo bolje ali je takrat vse ok? Tudi pri dolgotrajni obrobremenitvi
Danes je na vrsti Minecraft, škatla ni pod mizo ampak smo dali na levo stran mize, ima veliko prostora okoli.
Ena ura igranja, števci kažejo rumeno barvo in 80°, odprl sem stransko šipo in po petih minutah igranja je temperatura prišla 50°.

Igra se nadaljuje in trenutno je cca pol ure odkar sem odprl skatlo, temperatura je še zmeraj 50°.

V sobi ni klime, rahlo vroče je, nimam termometri.
 

damirj

Guru
9. maj 2012
4.978
2.174
113
Nekaj ne štima, če imaš v škatli ventilatorje in delujejo in vlečejo zrak. V bistvu bi bil dovolj že ventilator napajalnika, da bi izpihoval vroč zrak in imaš samo reže na kišti za dotok zraka. Daj roko na hladilnik procesorja, če ne moreš držati ima več kot 55stC, če lahko držiš potem nima čez 50stC. Temp 80stC je od procesorja ali grafične?
 

brlje

Pripravnik
24. jul 2011
313
5
18
Ljubljana
Nekaj ne štima, če imaš v škatli ventilatorje in delujejo in vlečejo zrak. V bistvu bi bil dovolj že ventilator napajalnika, da bi izpihoval vroč zrak in imaš samo reže na kišti za dotok zraka. Daj roko na hladilnik procesorja, če ne moreš držati ima več kot 55stC, če lahko držiš potem nima čez 50stC. Temp 80stC je od procesorja ali grafične?
Temperatura 80° kaže za procesor, na aplikaciji AMD Ryzen Master, prej sem nekje sliko limal.

Trenutno kaže 56°, ko dam roko na hladilnik procesorja malo se čuti toplina ampak nič pretresljivega, normalno da tko rečem.
 

sergio

Fizikalc
21. jul 2007
2.558
35
48
41
Ljubljana
Problem imate v ohišju, ki ima problem s pretokom zraka. Med prednjimi ventilatorji in steklom pred njimi je premajhna reža in ne potegne notri dovolj zraka.
Ena od rešitev je, da odstranite prednje steklo, ki naj bi bilo zalepljeno z obojestranskim lepilnim trakom.
S segrevanjem spodnjega kota moč lepila popušča, tako da se lahko potem počasi potegne stran celotna steklena stranica.

Ali pa menjava ohišja za drugega z boljšim pretokom zraka.
 
  • Všeč mi je
Reactions: brlje

ngc2392

Majstr
4. okt 2007
2.149
498
83
kranj
samo kaj je to za eno (slabo) ohišje, da pri odprti stranici zmanjša za 30 stopinj??? ker vsa (normalna) ohišja delujejo veliko bolje, če so zaprta-sploh če je več ventilatorjev notri. in da delujejo nekako push-pull...
 
  • Všeč mi je
Reactions: Gonzo

igi

Guru
13. okt 2007
5.459
1.089
113
Celje
Danes je na vrsti Minecraft, škatla ni pod mizo ampak smo dali na levo stran mize, ima veliko prostora okoli.
Ena ura igranja, števci kažejo rumeno barvo in 80°, odprl sem stransko šipo in po petih minutah igranja je temperatura prišla 50°.

Igra se nadaljuje in trenutno je cca pol ure odkar sem odprl skatlo, temperatura je še zmeraj 50°.

V sobi ni klime, rahlo vroče je, nimam termometri.

No vidiš, moj nasvet iz začetka teme je šel kar v pravo smer. Težavo išči pri prezračevanju ohišja. Skoraj ne morem verjeti, da pri toliko ventilatorjih (4 na ohišju in en v napajalniku) nebi dovolj prezračilo ohišja. Nekaj se narobe vrti ali pa se vrti prepočasi...
 

scorpion

Fizikalc
25. apr 2008
1.847
94
48
Nebi se čudil, če je res folija krivec. Folija nima kaj delat tam... je samo zato, da se steklo med transportom ne zdrajsa. A misliš, da steklo ni dober toplotni prevodnik? Pa še kako, samo folija pa res nima tam kaj delat. Zato folijo daj dol, pa potem poročaj, če je kakšna razlika.
 

AndrejD

Guru
20. jul 2007
6.999
1.278
113
No vidiš, moj nasvet iz začetka teme je šel kar v pravo smer. Težavo išči pri prezračevanju ohišja. Skoraj ne morem verjeti, da pri toliko ventilatorjih (4 na ohišju in en v napajalniku) nebi dovolj prezračilo ohišja. Nekaj se narobe vrti ali pa se vrti prepočasi...
Kot sem že napisal jaz tega ohišja nebi imel. Nemoreš dati 3 ventilatorjev spredaj malo vstran pa steklo brez da pustiš zadostno odprtino za hlajenje.
Čeprav sedaj gledam da bi naj imel zadosti odprtin...

Napajalnik popolnoma nič ne pomaga, ker je obrnjen navzdol.
 

brlje

Pripravnik
24. jul 2011
313
5
18
Ljubljana
Problem imate v ohišju, ki ima problem s pretokom zraka. Med prednjimi ventilatorji in steklom pred njimi je premajhna reža in ne potegne notri dovolj zraka.
Ena od rešitev je, da odstranite prednje steklo, ki naj bi bilo zalepljeno z obojestranskim lepilnim trakom.
S segrevanjem spodnjega kota moč lepila popušča, tako da se lahko potem počasi potegne stran celotna steklena stranica.

Ali pa menjava ohišja za drugega z boljšim pretokom zraka.
Hvala za to ugotovitev in obrazložitev.

Prej sem premišljeval in se spraseval ali bi se dalo odstranit sprednje steklo in na kakšen način pa tudi kje in kakšno mrežo bi najdel da zamenja to steklo, ker dejansko te majhne reže na straneh ne morejo pripeljati dovolj svežega zraka v škatlo

Ko sem prebral ta post, sem se takoj lotil dela, poiskal 2 noža in fen za lasje in uspesno odstranil sprednjo šipo. Hvala še enkrat.

Priklopili smo kable nazaj, prižgali, zagnali Fortnite in začeli vsako toliko spremljat kako se obnaša.

Prva ura in aplikacija kaže med 40...46...43 stopinj in to je nami bilo super, škatla zgoraj ni nič vroča, stranska šipa nič vroča... "zadeva je uspešno narejena"

Druga ura igranja, škatla ni vroča, šipa ni vroča ampak aplikacija kaže 63°...66°...69,41° ..

Na sliki je bila takšna zadeva ko sem začel pisat ta post, proti koncu pisanja sem ponovno pogledal in je kazalo 60° in 2900MHZ, škatla je pa skoz normalno sobne temperature odkar smo dali sprednje steklo dol.

Mislim da bom upošteval se nasvet glede ponovnega nameščanja Windowsov.
 

Priponke

  • 20240630_195512.jpg
    20240630_195512.jpg
    2,7 MB · Ogledi: 17