Pregrevanje sestavljenega računalnika

brlje

Pripravnik
24. jul 2011
304
4
18
Ljubljana
Ni izključeno da sem tudi kaj narobe priklopil, nisem strokovnjak, ne sestavljam konstantno, nekaj sem jih uspel sestaviti ampak pri tem sem se konkretno namatral.

Preveril sem tudi kako zrak gre in sicer, spredaj ne morem določiti ali vleče svež zrak not ali ne. Vzel sem račun iz trgovine in približal na reže, da vidim ali ga bo privleklo/prisesalo pa ne morem določiti ker je bil odprt pa ugasnjen, bom pa ponovno poskusil ko se segreje.
Zadaj ko sem poskusil prisloniti taisti račun pa mi ni dovolil zrak, to pomeni da vleče zrak iz škatle.
 

netko

Guru
25. jul 2007
6.795
2.125
113
Saj ti vse piše. Procesor se ti pregreva do maximuma. Ali si v biosu kaj nastavljal stvari? Meni deluje kot overclock... ali pa procesor ni dobro pritrjen.
Mislis hladilnik ni dobro pritrjen... ni nemogoce ampak temperaturo kaze 54stopinj kar je normalno
Overclock ni saj dela na deklariranih 3700
Glede na to da je pri odprtem oknu boljse zelo verjetno ventilatorji ne delajo prepiha ampak le vpihujejo
 
  • Všeč mi je
Reactions: brlje in igi

igi

Guru
13. okt 2007
5.457
1.084
113
Celje
Preveril sem tudi kako zrak gre in sicer, spredaj ne morem določiti ali vleče svež zrak not ali ne. Vzel sem račun iz trgovine in približal na reže, da vidim ali ga bo privleklo/prisesalo pa ne morem določiti ker je bil odprt pa ugasnjen, bom pa ponovno poskusil ko se segreje.
Zadaj ko sem poskusil prisloniti taisti račun pa mi ni dovolil zrak, to pomeni da vleče zrak iz škatle.
Nekje na zacetku si omenil, da je ohisje tako vroce, da ne moreš roke držati na njem. No v takšnem primeru in pri toliko ventilatorjih mora zadaj pihati ven vroc zrak skoraj kot na fenu za lase :)

imaš kje na ohišju še kakšno zaščitno folijo?
 
  • Všeč mi je
Reactions: brlje

netko

Guru
25. jul 2007
6.795
2.125
113
Sem 95% da ima narobe nataknjene ventilatorje in sicer hladilnik za cpu ima nataknjen na pine za ohishe in obratno
Sicer po sliki tezko vidim ker ne vidim dobro kateri kabel gre iz cpu fana amapk po shemi plate bqi rekel da gre narobe kar bi lahko tudi razlagalo situacijo da se cpu fan vrti z le nekaj vec kot 1000 obrati
 
  • Všeč mi je
Reactions: brlje in igi

darkstar66

Guru
1. apr 2013
1.189
700
113
Postavitev računalnika je zelo neposrečena. Si poskusil kako je če je računalnik “prostem”, se pravi ima na vseh staneh 30cm prostora?
 
  • Všeč mi je
Reactions: brlje

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.337
1.354
113
Po moje tule greje eno z drugim. Nekaj grafika, nekaj proc, največ pa usmernik oz. napajalnik. Ti se zadnje čase res nenormalno grejejo. Pa preveri, da imaš ventilatorje obrnjene tako, da ti zrak kroži, na primer sprednji pihajo v ohišje, zadnji ven.
 
  • Všeč mi je
Reactions: brlje

brlje

Pripravnik
24. jul 2011
304
4
18
Ljubljana
Nekje na zacetku si omenil, da je ohisje tako vroce, da ne moreš roke držati na njem. No v takšnem primeru in pri toliko ventilatorjih mora zadaj pihati ven vroc zrak skoraj kot na fenu za lase :)

imaš kje na ohišju še kakšno zaščitno folijo?
Nimam folijo nikjer razen na šipah.

To mi največ zmedo dela, škatla je zelo vroča, vsi ventilatorji napolno meljejo, bi rekel da bo računalnik poletel in bi logično moralo iz njega da piha tako kot si rekel, skoraj kot fen za lase ampak tega ni, nekaj malega gre le da ni kot bi moralo.

Verjetno bom moral nekomu nest, da preveri kako sem to spacal, te priklope. Če se kdo spozna, je iz Ljubljane, ima nekaj časa naj pove, da mu prinesem škatlo pa da pogleda?
 

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.337
1.354
113
Obrni ventilatorje oz probaj z roko ko je ohišje odprto, kam pihajo ti veliki venti. Če noter, potem pač obrni po vrsti za 180 stopinj
 
  • Všeč mi je
Reactions: brlje

damirj

Guru
9. maj 2012
4.974
2.172
113
Za ta procesor AMD 5600x je baje wraith stealth hladilnik ravno na meji in zato rabiš boljši hladilnik. Tako pisejo izkušnje drugih...
 
  • Všeč mi je
Reactions: brlje

netko

Guru
25. jul 2007
6.795
2.125
113
Nimam folijo nikjer razen na šipah.

To mi največ zmedo dela, škatla je zelo vroča, vsi ventilatorji napolno meljejo, bi rekel da bo računalnik poletel in bi logično moralo iz njega da piha tako kot si rekel, skoraj kot fen za lase ampak tega ni, nekaj malega gre le da ni kot bi moralo.

Verjetno bom moral nekomu nest, da preveri kako sem to spacal, te priklope. Če se kdo spozna, je iz Ljubljane, ima nekaj časa naj pove, da mu prinesem škatlo pa da pogleda?
Poslji pm pa ti javim kam prinesi, kaksno minuto bom ze basel da uc vrzem
 
  • Všeč mi je
Reactions: brlje

darkstar66

Guru
1. apr 2013
1.189
700
113
Še eno vprašanje. Napajalnik ima ventilator. Iz slike sodeč je vent obrnjen navzdol. Ima ohišje spodaj kjer je ventilator rešetko in je prosta? Očitno se toplota prenaša na ohišje, če praviš da je vroče.
 
  • Všeč mi je
Reactions: igi in brlje

brlje

Pripravnik
24. jul 2011
304
4
18
Ljubljana
Še eno vprašanje. Napajalnik ima ventilator. Iz slike sodeč je vent obrnjen navzdol. Ima ohišje spodaj kjer je ventilator rešetko in je prosta? Očitno se toplota prenaša na ohišje, če praviš da je vroče.
Imaš prav, ventilator je spodaj in je rešetka in spodaj in zadaj, proste so obe rešetke. Mislim da sem nekatere reči napačno priklopil ali obrnil, zato bom moral nekomu nest da pogleda. Evo še slika od spodaj.
 

Priponke

  • 20240626_220119.jpg
    20240626_220119.jpg
    1,1 MB · Ogledi: 50

BLABLABLA

Guru
28. sep 2007
2.269
760
113
Imaš prav, ventilator je spodaj in je rešetka in spodaj in zadaj, proste so obe rešetke. Mislim da sem nekatere reči napačno priklopil ali obrnil, zato bom moral nekomu nest da pogleda. Evo še slika od spodaj.
No pri enem mojem Desktop pC je bil kar AMD procesor kriv.. Se je ravno tako pregreval... Samo pri meni so bile temperaturne špice na procesorju.
Sem potem dosegel zamenjavo z novim (mal vez)
 

Bucko

Fizikalc
28. avg 2007
1.730
49
48
Dej prvo samo zamenjaj ta dva kabla. Ker jih imaš narobe.
CPU (rdeč) gre zgoraj. Za ohišje (zelen) gre tam, kjer je rdeč zdaj.
1719434390932.png
 
  • Všeč mi je
Reactions: darkstar66

darkstar66

Guru
1. apr 2013
1.189
700
113
Dodal bi še to, da preveri če imaš sprednje ventilatorje priključene na konektorje za CHA-FAN na spodnjem robu plošče. Zdi se mi da imaš kabel priklopljen na zgornjem robu, na CPU-OPT. To bi nekako razložilo zakaj se toplota ne odvaja iz box-a.
 

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.337
1.354
113
Nima veze kam priklopi, če ma ventilator štrom pol dela, če ga nima pol ne dela. Nima veze na kerem konektorju je, po moje je največji problem ali napačno obrnjeni venti in vsi not pihajo ali pa je enostavno vse skupaj poddimenzionirano in se zato pregreva.
 

brlje

Pripravnik
24. jul 2011
304
4
18
Ljubljana
Zadeva je taksna: upošteval sem navodila od Buckota, #netko je tudi pomagal veliko, poslal mi je na e-mail šemo plošče, lepo vse označeno, povedano, preizkusil, mislim da je za nianso bilo boljše.

Danes sem se odpravil do BTC, kupil 2g (ne belega) hladilne paste, prišel domov pripravil vse, odšraufal hladilnik procesorja, potegnil ven in skupaj sta hladilnik in Procesor zalimana šla ven, potem sem Procesor rahlo v smeri urnega kazalca obrnil da se je odlimalo, Spacal sem, pri vračilu procesorja v ležišče se je rahlo nekaj "zataknilo", zaprl sem, dal malo paste, zasraufal hladilnik, priklopil, prižgal... in nič, ne prižge se.

Ponovno vse vn, seveda uz pomoć "netko" pogledam Pine po nasvetu netko in vidim da sta 2 Pina zvita, tako da, zaenkrat, najprej potrebujem dober... podoben Procesor, po možnosti poceni, bomo videli naprej.

Kakšne predloge za Procesor za to konfiguracijo?
 

Priponke

  • 20240627_143614.jpg
    20240627_143614.jpg
    1,2 MB · Ogledi: 58
  • 20240627_135715.jpg
    20240627_135715.jpg
    1,6 MB · Ogledi: 60
  • 20240627_131013.jpg
    20240627_131013.jpg
    1 MB · Ogledi: 59

Ytbnd

Guru
2. mar 2010
16.388
5.675
113
Ta amd hladilnik ni vreden pol žlice hladne vode, da meni ventilatorji tulijo na 3000 rpm ni teorije.
Poleg tega si očitno uspel nekako zviti pine, če se sedaj ne prižge sploh, potem sta ta dva pina pomembna.

Zakaj nisi dal sestaviti nekam na rač. servis, če imaš dve levi roki ?

In zakaj nisi vzel 5700x, je hladen kot špricer ter novejši.
 
  • Všeč mi je
Reactions: brlje