Pregrevanje sestavljenega računalnika

brlje

Pripravnik
24. jul 2011
304
4
18
Ljubljana
Pozdravljeni, pred kratkim sem kupil komponente računalnika in skupaj z otroki sestavljal. En internetni znanec je svetoval pri izbiri komponent in na koncu smo še rabljeno grafično nabavili, vse sestavili (mislim da uspešno), Windows dali, igrice....

Sedaj imamo problem ker se računalnik pregreva, imam občutek da bo poletel, da se bo stopil od toplote tako da ga veliko niti ne uporabljamo dokler zadevo ne rešimo, zaradi tega se obračam na vas, mogoče mi lahko kdo pomaga. Sestavine računalnika priložene (screenshot), dodana je še grafična NVIDIA GeForce RTX 3070. Nekdo je svetoval da dam vodno hlajenje, mene zanima pa kaj bi mi nekdo od vas svetoval. Hvala lepa
 

Priponke

  • Screenshot_20240615_193515_Discord.jpg
    Screenshot_20240615_193515_Discord.jpg
    526,1 KB · Ogledi: 68

erikson

Guru
25. avg 2007
21.811
5.728
113
Ali se vsi štirje ventilatorji na ohišju vrtijo? Je okoli škatle dovolj prostora za kroženje zraka?
 
  • Všeč mi je
Reactions: brlje

netko

Guru
25. jul 2007
6.795
2.125
113
Meni je tole vse skupaj cudno... ce da roko na skatlo jo more umaknit
Cpu in gpu bi se ze zdavnaj skurila ali pa izkljucila zaradi pregrevanja preden bi skatla bila tako vroca da ne mores imeti roke gor

Kaj ce bi odpiratelj teme naredil kaksno sliko notranjosti racunalnika
 

brlje

Pripravnik
24. jul 2011
304
4
18
Ljubljana
To je premalo informacij. Kako ste jo nanesli? Preveč ali premalo? Če je pasta ustrezno nanesena, potem ugotovi kaj ti najbolj obremenjuje CPU...itd...
Nobene dodatne paste nismo kupovali, to kar je bilo na procesorju. Sedaj grem nekam v trgovino, magar BigBang da kupim in da jo dam, čeprav ne vem koliko je to premalo ali preveč paste.
 

brlje

Pripravnik
24. jul 2011
304
4
18
Ljubljana
Meni je tole vse skupaj cudno... ce da roko na skatlo jo more umaknit
Cpu in gpu bi se ze zdavnaj skurila ali pa izkljucila zaradi pregrevanja preden bi skatla bila tako vroca da ne mores imeti roke gor

Kaj ce bi odpiratelj teme naredil kaksno sliko notranjosti racunalnika
Monitor se občasno ugasne in se več ne prižge dokler se komp ne ohladi. Slike prilagam
 

Priponke

  • 20240626_184912.jpg
    20240626_184912.jpg
    1 MB · Ogledi: 96
  • 20240626_185903.jpg
    20240626_185903.jpg
    1,2 MB · Ogledi: 99
  • 20240626_185858.jpg
    20240626_185858.jpg
    924,8 KB · Ogledi: 98

brlje

Pripravnik
24. jul 2011
304
4
18
Ljubljana
Pretok zraka je pogosto problem, ampak kot praviš, ne tako zelo, da bi ohišje žarelo :)

Pasta ali pa kak proces...
Možno da je pretok zraka, kadar je ohisje odprto je vredu ampak ga ne bi imel odprtega zaradi prahu. Najprej grem po pasto v stacunjo, potem bom videl, svetovali so mi tudi da si kupim vodno hlajenje, menda bo pomagalo, bom videl, zaradi tega sem začel najprej tukaj iskat rešitev
 

netko

Guru
25. jul 2007
6.795
2.125
113
Pasta sigurno ni problem tisto kar jo je bilo originalno na hladilniku je povsem zadosti...
Tukaj je vprasanje prej pretoka zraka. Preveri ali ventilatorji spredaj vlecejo zrak notri ali pihajo ven, isto preveri na zadnem ventilatorju
Kar se tice vodnega hlajenja pa ti v tem ohisju ne bo pomagal ker ga nimas kam dat.
Sem pa dozivel da je ze nekdo namontiral procesor z zascitno plastiko vred, kar je seveda povzrocalo ugasanje zaradi pregrevanja ker hladilnik ni nalegal na procesor
 
  • Všeč mi je
Reactions: p4pe, brlje in igi

brlje

Pripravnik
24. jul 2011
304
4
18
Ljubljana
Stransko šipo sem odprl, in sedaj "normalno deluje" ventilatorji skoraj neslišno delujejo, zahtevalo mi je da ponovno zaženem računalnik na kar sem storil in pri ponovnem uspostavljanju sistema dobim to opozorilo, na kar sem kliknil na F1 pa se je pokazalo kar je na drugi sliki.
 

Priponke

  • 20240626_191019.jpg
    20240626_191019.jpg
    769,4 KB · Ogledi: 81
  • 20240626_191125.jpg
    20240626_191125.jpg
    1,5 MB · Ogledi: 82

igi

Guru
13. okt 2007
5.456
1.084
113
Celje
daj ti laufaj nekaj časa računalnik pri odptem pokrovu in boš vsaj problem lociral. Če te je prahu strah, ga bo pri zaprtem še več potegnilo not...

Se ti ventilatorji na ohišju/napajalniku vrtijo v pravo smer? napajalnik in zadnji ventilator bi morala vleči vroč zrak ven iz ohišja, sprednji ventilatorji pa svežega pihati v ohišje.
 
  • Všeč mi je
Reactions: brlje in gr69

scorpion

Fizikalc
25. apr 2008
1.839
89
48
Stransko šipo sem odprl, in sedaj "normalno deluje" ventilatorji skoraj neslišno delujejo, zahtevalo mi je da ponovno zaženem računalnik na kar sem storil in pri ponovnem uspostavljanju sistema dobim to opozorilo, na kar sem kliknil na F1 pa se je pokazalo kar je na drugi sliki.
Saj ti vse piše. Procesor se ti pregreva do maximuma. Ali si v biosu kaj nastavljal stvari? Meni deluje kot overclock... ali pa procesor ni dobro pritrjen.
 
  • Všeč mi je
Reactions: brlje

mistique

Guru
16. jun 2009
13.336
1.086
113
Emona / Carnium
Lahko je tudi že omenjena folija na cpu ampak to bi po mojem tudi pri odprtem ohišju enako pregrevalo...pa ta od igija je tudi dobra glede smeri vrtenja ventilatorjev...sicer jih malo težje narobe obrneš ampak se da, če delaš prvič...

Razdri CPU, hladilnik, ventilator...paste ne sme biti preveč, premalo pa tudi ne...težko pojasnim...tanek nanos mora biti, ne kot majoneza na kruhu :)

Včasih, ko nimaš orodja, se pasto lepo nanese z vizitko bivšega direktorja ali podobno. Se ravno prav upogne...izrežeš na širino cpu...ne vem, to so take partizanske fore sicer.
 
  • Všeč mi je
Reactions: brlje

igi

Guru
13. okt 2007
5.456
1.084
113
Celje
Možno da je pretok zraka, kadar je ohisje odprto je vredu ampak ga ne bi imel odprtega zaradi prahu. Najprej grem po pasto v stacunjo, potem bom videl, svetovali so mi tudi da si kupim vodno hlajenje, menda bo pomagalo, bom videl, zaradi tega sem začel najprej tukaj iskat rešitev
Sedaj si dobil en kup nasvetov. Pojdi čez njih z malce logike in ne vse naenkrat.

Glede paste... v osnovi bi moralo zadostovati to kar je bilo tovarniško nanešeno na hladilnik. Če je bila odstranjena zaščitna folija in če je bil hladilnik pravilno nameščen (da se ni kasneje nekaj premikalo in odstranjevalo hladilnika, da lepo nalega na CPU...) potem ne vidim potrebe, da greš pasto na novo nanašati. Če pa že, potem moraš vso staro očistiti pred nanosom nove. Pa ne pretiravaj s količino!
Vodno hlajenje za to ni rešitev. Če nisi nič "navijal" verjetno ni potrebe.

Če je težava v pasti, se bo računalnik pregreval tudi pri odprti škatli.

Mogoče uporabi kak namenski program, da malce obremeni procesor in potem spremljaš temperature.
 
  • Všeč mi je
Reactions: brlje

Bucko

Fizikalc
28. avg 2007
1.730
49
48
Mogoče hladilnik ne nalega OK? Na prvi uč bi napis AMD moral biti zgoraj.
P.S.: Rame daj tako kot je priporočeno (na A2 in B2).
 
  • Všeč mi je
Reactions: brlje in igi