Poznavalci stare šare - kaj je to?

Matey

AlterZavarovalničar
6. sep 2007
32.625
14.322
113
Ok, potem bom pa zaključil s povzetkom, da je to pač neke sorte "wein wage", podrobnosti (o merjenju) mi pa zaradi manjka podatkov (navodil za uporabo) najverjetneje ne bodo znane nikoli. I can live with that :D
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.551
8.907
113
Hm... Praviš, da je hidrometer, ki ti pokaže razliko v gostoti vina potem pa na podlagi te razlike lahko izračunaš še stopnjo alkohola ampak damirj pa na podlagi enake zadeve pravi, da gre za alkometer. Kaj zdaj drži? Bi lahko bil to tako hidrometer kot alkometer s katerim bi na podlagi skale A in dokaj drugačne skale B v bistvu izračunal oboje?
Imeli so različne skale, za različne stvari, za gostoto sladkorja v moštu in tako naprej. Za šnopc je bil svoja skala, za vino spet svoja. Vse je pa v osnovi merilec gostote, ki ti pa pokaže različne stvari.
V pivovarstvu in vinarstvu se uporablja merilnik gostote in potem izmeriš gostoto pred fermentacijo in po njej potem pa s formulo upštevanja gostote alkohola izračunaš procent alkohola v končnem produktu.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Matey

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.551
8.907
113
Ok, potem bom pa zaključil s povzetkom, da je to pač neke sorte "wein wage", podrobnosti (o merjenju) mi pa zaradi manjka podatkov (navodil za uporabo) najverjetneje ne bodo znane nikoli. I can live with that :D
Kak vinar al pa žganjar ti bo samo s pogledom na skalo vedel povedat točno za kaj je.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Matey

Matey

AlterZavarovalničar
6. sep 2007
32.625
14.322
113
giphy.gif