Poznavalci stare šare - kaj je to?

Matey

AlterZavarovalničar
6. sep 2007
32.625
14.321
113
Torej - kot že naslov pove - se komurkoli sanja kaj bi lahko bila ta steklena reč na fotografijah? Predmet ima dve različni skali brez kakršnihkoli oznak razen "A" in "B", kar ti da vedeti, da se očitno da s tem meriti dve različni zadevi, na vrhu je pa še dodatno (s pisalnim strojem?) natipkano "J. WAGNER" kar bi lahko bilo ime (proizvajalca?). Dobrodošla so tako resna kot klasična in večinoma neuprabna a zabavna alter mnenja. Fonzl - imaš morda ti kakšno idejo?

#VečGlavVečVe

ČudnToplomer1.jpg


ČudnToplomer2.jpg


ČudnToplomer3.jpg
 

Matey

AlterZavarovalničar
6. sep 2007
32.625
14.321
113
Hm... mar ne bi bila skala v takem primeru z vrednostmi višjimi od 40 in 45 "nečesa" in pa zakaj dve tako različni?

Ko pa zdaj googlam s tvojim predlogom kot iskalno besedo, se res najdejo dokaj podobne zadeve. Tudi moštomer je nekaj v temu smislu, sploh skala je na prvi pogled zelo primerljiva.
 

Matey

AlterZavarovalničar
6. sep 2007
32.625
14.321
113
Tole deluje zelo podobno ampak skala je pa povsem drugačna:

VintageHydrometer.jpg
 

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.012
113
Kočevska
Hm... mar ne bi bila skala v takem primeru z vrednostmi višjimi od 40 in 45 "nečesa" in pa zakaj dve tako različni?

Ko pa zdaj googlam s tvojim predlogom kot iskalno besedo, se res najdejo dokaj podobne zadeve. Tudi moštomer je nekaj v temu smislu, sploh skala je na prvi pogled zelo primerljiva.
Za stopnjo alkohola se uporabljajo različne lestvice.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Matey

Fonzl

Guru
5. sep 2007
6.757
4.904
113
Torej - kot že naslov pove - se komurkoli sanja kaj bi lahko bila ta steklena reč na fotografijah? Predmet ima dve različni skali brez kakršnihkoli oznak razen "A" in "B", kar ti da vedeti, da se očitno da s tem meriti dve različni zadevi, na vrhu je pa še dodatno (s pisalnim strojem?) natipkano "J. WAGNER" kar bi lahko bilo ime (proizvajalca?). Dobrodošla so tako resna kot klasična in večinoma neuprabna a zabavna alter mnenja. Fonzl - imaš morda ti kakšno idejo?

#VečGlavVečVe

Poglej priponko 64059

Poglej priponko 64060

Poglej priponko 64061

tolk star pa tud nism... no
sem še tolk mlad, da guglam ko torpedo:

 
  • Všeč mi je
Reactions: Matey
22. jul 2007
12.800
1.313
113
123
Hidrometer
 
  • Všeč mi je
Reactions: Matey

Floki

Guru
6. sep 2007
9.894
3.020
113
Kot je bizi že povedal, se spomnih ko je star foter 30+ let nazaj šnopc kuhal ker sem mu enega razbil.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Matey

Matey

AlterZavarovalničar
6. sep 2007
32.625
14.321
113
No zdaj se ve - to je dejansko zelo star alkoholmeter za vino ("wienwage") znamke Wagner.

Hvala bizi za usmeritev, da nisem rabil brskat preveč na široko ter seveda hvala tudi ostalim za potrditve, da razmišljamo v pravo smer.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi in bizi

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.550
8.903
113
V bistvu je tole hidrometer, merilnik gostote, skale so pa različne. Stopnjo alkohola se pa izračuna po razliki v gostoti prej in potem. Pri šnopcu spet drugače kot pri pivu in vinu.
 

Matey

AlterZavarovalničar
6. sep 2007
32.625
14.321
113
V bistvu je tole hidrometer, merilnik gostote, skale so pa različne. Stopnjo alkohola se pa izračuna po razliki v gostoti prej in potem. Pri šnopcu spet drugače kot pri pivu in vinu.
Hm... Praviš, da je hidrometer, ki ti pokaže razliko v gostoti vina potem pa na podlagi te razlike lahko izračunaš še stopnjo alkohola ampak damirj pa na podlagi enake zadeve pravi, da gre za alkometer. Kaj zdaj drži? Bi lahko bil to tako hidrometer kot alkometer s katerim bi na podlagi skale A in dokaj drugačne skale B v bistvu izračunal oboje?
 

Matey

AlterZavarovalničar
6. sep 2007
32.625
14.321
113
Matey pa ne pozabi destilarne prijavit in prjatlem ponudit kakšno šilce :zardelalter:


p.s. če ne prijaviš nič hudega, za ta drugo pa.... :fredi:
Žal je to edina reč povezana s proizvodnjo neke alkoholne pijače tako da sorry a iz te moke ne bo kruha. :confused::p

Vseeno pa lahko kakšno "šilce" pade na bolj povprečen način, bi bil že čas. :nazdravje:
 
  • Všeč mi je
Reactions: Garfildd

damirj

Guru
9. maj 2012
4.836
2.089
113
V bistvu je lahko karkoli, ker je samo skala različna. Gostota vode je drugačna, če je notri alkohol, sladkor, sol itd. Skalo seveda uporabiš glede na to kar veš da imaš v vodi. Seveda s skalo za alkohol dobiš napačen odčitek sladkorja v moštu. To me nekako spominja na covid čase, ko je krožil en hec, da so s testom nosečnosti šli testirat izpuh in BMWja in je pokazalo, da je noseč :D