Da razčistimo po vrsti. Port forwading, ki ga lahko nastavljaš na teh domačih usmerjevalnikih, je v resnici dNAT oziroma destination Network Address Translation. Ker naslovov IPv4 primankuje in od operaterja tipično dobiš 1 javni naslov IPv4, doma pa imaš običjno več kot eno napravo, se v lokalnih omrežjih uporabljajo
privatni naslovi (RFC1918) v kombinaciji s takšno ali drugačno obliko preslikave naslovov (NAT), da lahko komuniciraš z zunanjim svetom. Domači usmerjavalniki so že privzeto nastavljeni tako, da na WAN strani pridobijo javni naslov preko DHCP (ali pa se ga nastavi ročno), na LAN strani pa imaš vmesnik v lokalnem omrežju in med obema omrežjema izvajajo NAT. Privzeto samo source NAT, torej ko želiš dostopati do neke zunanje storitve dinamično preslika tvoj privatni naslov (recimo 192.168.1.X) za določen izvorni port, v nek drug izvorni port in tvoj javni naslov IP, ki ga pridobiš od ponudnika, tako da sledi vsem povezavam in vzdržuje tabelo preslikav (da lahko pakete, ki pridejo nazaj usmeri na taprav privatni IP). Tako lahko vse tvoje naprave dostopajo do zunanjih storitev iz istega javnega naslova IP. Težava se pojavi, ko želiš od zunaj dostopati do storitev v lokalnem omrežju, saj imaš 1 javni naslov IP in N računalnikov v lokalnem omrežju do katerih bi lahko potencialno dostopal preko tega javnega naslova IP. Tu pride v upoštev dNAT oziroma port forwarding, kjer usmerjevalniku poveš, naj promet, ki pride na javni naslov IP na določen port npr. port 80 (HTTP) usmeri na točno določen računalnik v lokalnem omrežju (recimo HTTP strežnik). Če si nastavil port forwarding za porte, ki jih potrebuješ za dostop do NASa, si pravzaprav svoj NAS odprl na ven celotnemu spletu (poleg samega forwarding običjano usmerjevalniki s to nastavitvijo nastavljen port odprejo tudi na integrirani požarni pregradi).
V samem lokalnem omrežju port forwarding torej nima popolnoma nobene veze, pravzaprav promet ne gre niti čez usmerjevalnik ampak zgolj čez stikalo, ki je sicer vgrajeno v isto škatlo. Brezžično omrežje je običajno transparento bridgeano v isto lokalno omrežje in ne bi smelo biti razlik, če si priklopljen s kablom ali brezžično (razen, če imaš brezžično omrežje namerno ločeno s svojim podomrežjem, pa še tu bi delal kvečemu usmerjanje in ne preslikavo naslovov oziroma port forwarding).
Vse naprave v tvojem lokalnem omrežju imajo torej nastavljen nek naslov IP (privatni), masko omrežja, ki ti pove kater del naslova predstavlja omrežje in kater del je namenjen identifikaciji posamezne naprave znotraj omrežja, privzeti prehod (usmerjevalnik kateremu se pošiljajo paketi, ki niso namenjeni za naprave v lokalnem omrežju, torej to kar gre ven) in strežnike DNS za razreševanje domenskih imen. Vse to lahko nastaviš ročno, običajno pa imaš na tem domačem usmerjevalniku tudi strežnik DHCP, ki poskrbi za avtomatsko konfiguracijo prej omenjenih nastavitev, ko napravo priključiš v omrežje. Na Macu te nastavitve najhitreje preveriš z ukazom ifconfig v terminalu. Zdaj če boš Maca priklopil direktno v NAS, seveda teh nastavitev ne boš avtomatsko dobil od strežnika DHCP, ker ga v tem primeru nimaš. Naslove lahko ročno nastaviš na Macu v System Preferences -> Network in potem imaš na Adapterju pod Advanced zavihek TCP/IP, na Synologyju pa pod Control Panel -> Netowork in zavihek Network Interface, kjer lahko editiraš nastavitve posameznih mrežnih vemsnikov (če jih ima več). Pomembno je le, da sta obe napravi v istem lokalnem omrežju, torej, da je del naslova IP, ki določa omrežje enak (naprimer NASu daš naslov 192.168.1.10, računalniku pa 192.168.1.11).
Jaz sicer ne bi kompliciral in bi računalnik priklopil na stikalo na usmerjevalniku, tako ne boš rabil komplicirat z nastavitvami. Kako točno sploh dostopaš do NAS in katere storitve imaš vklopljene? Se povezuješ direktno iz Finderja preko AFP/SMB/NFS ali čakaš, da ti ga samodejno zazna med omrežnimi napravi? Kaj torej pomeni, da ga ne pokaže (se ne moreš nanj sploh povezati recimo preko AFP/SMB/NFS/preko spletnega vmesnika ali ti ga samo ne zazna avtomatsko med omrežnimi napravami)?
Jaz bi sicer NASu v vsakem primeru nastavil nek statičen naslov IP (če imaš omrežje 192.168.1.X npr. 192.168.1.10, moreš pa preverit, da je izven območja iz katerega se dodeljujejo naslovi klientom prek DHCP) in potem lepo dostopaš direktno preko naslova tudi če ga avtomatski discovery kaj serje. No vrjetno je na usmerjevalniku tudi nek strežnik DNS, kjer lahko za lokalne naprave dodaš zapise in lahko dostopaš preko imena namesto naslova, tako da se v Finderju recimo povežeš na
smb://nas, če uporabljaš smb.