Poslovni prenosnik

Radirko

Fizikalc
18. avg 2007
6.242
0
36
Iscem poslovni prenosnik, budzet je 1000-1500 EUR, uporabnik je starejsi mozakar, ki ze precej slabo vidi na blizu. Profil uporabe je izkljucno pisarniski racunalnik, ki gre obcasno na potovanje, kjer pa bo spet prikljucen na adapter. Do sedaj je bila njegova preferenca HP (brez kakrsnihkoli tezav: 5+ let stara masina se vedno enako funkcionalna kakor prvi dan, le malo pocasna je postala), zato sem gledal serijo Elitebook, pa sem kar malo razocaran nad trenutno ponudbo modelov z novimi procesorji.

Ce ima kdo kaksen predlog pri drugih proizvajalcih, naj mi namigne kaj naj sploh iscem.

Nic ni bolj pomembno, kot da je sistem zanesljiv; cena je po drugi strani cisto na dni spiska prioritet. Ne more viseti stalno na servisu, manj kot je pokvarljivega, boljse je. Ce to malo vec stane, potem pac malo vec stane. In ja, preden kdo to privlece ven: poznam statistiko po znamkah, a tam so vecinoma zastopani poceni prenosniki za plebejce, ne poslovni modeli. Ce ima kdo podatke za poslovne modele med razlicnimi proizvajalci sem pa all ears.


Torej, prenosnik mora:
- obvezno imeti nesvetlec (mat) ekran
- biti razumnih dimenzij (17" s polno tipkovnico odpadejo)
- vseeno imeti cimvecji ekran (15.6" je boljse kakor 14.5") s cimmanjso resolucijo (da so pike cimvecje in je slika vseeno ostra)
- kvalitetno ohisje (da se ve da ni bil kupljen med solato
evil.gif
)
- delovati hladno glede na zmogljivost (Sandy Bridge bi bil torej velik plus), torej tiho delovanje
- SSD bo v vsakem primeru, ce pride tovarnisko zraven, toliko boljse, kapaciteta ~100 GB je vrh glave dovolj
- vgrajena opticna enota (DVD R/W je dovolj, ni nobene potrebe po BR) je obvezna
- docking station je obvezen
- manjsa teza je plus
- downgrade Win7 na XP najbrz ne ponuja nihce ? to bi bil velik bonus, ampak najbrz odpade zaradi neobstojecih gonilnikov za nov HW
- USB 3.0 bi bil plus, ni pa nujen, mora pa seveda biti vsaj nekaj USB 2.0 portov
- citalec identifikacijskih kartic je velik plus, ce ga ni, mora biti vsaj expansion slot, kamor se ga da vstaviti
- imeti mora 1 gbps ethernet ter WiFi
- 4 GB RAMa
- OS ne more biti Home varianta, ker bo v uporabi v podjetju
- adapter naj bo dovolj zmogljiv, da zadeva lahko deluje 24/7 preko njega, brez da se nemarno greje (torej je mocan napajalnik in nizka poraba dobra kombinacija)


Kaj res ni potrebno:
- graficna zmogljivost je povsem nebistvena, ker ne bo racunalnik nikoli v uporabi za 3D igre ali filme; ce je ze kaksna mocnejsa grafika, naj deluje v 2D hladno in tiho, torej v stilu Radeonov od serije 5xxx dalje
- absolutna zmogljivost procesorja ni bistvena, dovolj bo dvojedrni mobilni Sandy Bridge s HT (torej i5-2xxxM), po moznosti s cimnizjo porabo
- ni potrebe po dveh mestih za disk, ce pa slucajno sta dve mesti, pa ni nic narobe (potem bo magnetni disk za backup)
- razne prismodarije tipa 3D-ekran, vgrajena kamera, super-duper zvocniki in podobno so zelo mocno nezazelene
- firewire, analogni modem in druge neuporabne pritikline, za katere je boljse, ce jih ni, da ne delajo zmede, so tudi nezazelene


Bonbobncki, ki bi bili zelo zelo uporabni, ce slucajno pridejo zraven, in bi morda prevesili izbiro, a niso nujni:
- HW enkripcija diska
- 3G/HSPA modem z moznostjo izklopa (torej da ni stalno povezan v omrezje)
- garancija, ki je daljsa od treh let (to vkljucuje dokupljene carepacke in podobno golazen)
- prilozen poln M$ Office verzije pred 2010 (nujno mora biti stari videz, brez prismodarij tipa "trak", ker bo ze tako "kulturni sok" ob prehodu na Win7 ...)


Kaksne ideje ? Nabava bo v Sloveniji, en kos, na firmo.
 

djpiky

Pripravnik
21. feb 2008
370
5
18
Zakaj pa ne 17'? Saj danes prenosniki niso več ekran+ 5cm na usaki strani. Glede na to, da si napisal, da možakar slabo vidi ter da je večina časa prenosnik na enem mestu?

U takšnem cenovnem rangu praktično ne najdeš slabega modela, za točno izbran model pa razkiraj 2 ure časa poglej na netu rewieve, jih je malo morje pa boš takoj videl kaj je najboljši nakup. Mogoče malo brezvezno vprašanje za takšen forum, glede na to da uporabniki alterja hvalijo "svoje blago", ter dobiš bolkone subjektivne odgovre.
 

Radirko

Fizikalc
18. avg 2007
6.242
0
36
Citat:
Uporabnik djpiky pravi:
Zakaj pa ne 17'? Saj danes prenosniki niso več ekran+ 5cm na usaki strani. Glede na to, da si napisal, da možakar slabo vidi ter da je večina časa prenosnik na enem mestu?

Zato, ker ne. Mora biti tako velik, kot obstojeci (15" s 4 : 3 ekranom), kar bo sirokozaslonski 15.6" bolj stezka, a malo se da pogoljufati. 17" ima praviloma polno tipkovnico in to odpade. Ko bo v pisarni, bo prikljucen na docking station (na katerem bo visel monitor, tipkovnica in mis) in takrat je najboljse, da je cimmanjsi in ne cimvecji.

Dodaten problem je se v tem, da 17" potem ponavadi nima iste dimenzije pike, ampak se manjso (toliko visja locljivost, da ne odtehta malo vecje diagonale), torej se poslabsa situacijo, namesto da bi jo izboljsal.

Citat:
Mogoče malo brezvezno vprašanje za takšen forum, glede na to da uporabniki alterja hvalijo "svoje blago", ter dobiš bolkone subjektivne odgovre.

Ravno to bi rad - cimvec prakticnih izkusenj. Sam se sicer zelo veliko ukvarjam z racunalniki, ampak s poslovnimi prenosniki imam pa izredno malo izkusenj, zato mi vsak odgovor pomaga pri iskanju.
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Jaz imam 15.4" Elitebooka + docking station pa mi je super. Tako da priporočam. Je pa starejši model s C2D procesorjem.
Če bi si še enkrat kupoval, bi vzel 14" ekran z največjo resolucijo (mat) in SSD.

Napajalnik je 120W in je kar konkreten "cigel". Tako da z gretjem ne bi smel imeti problemov (jaz ga tudi imam skozi na napajanju).
 

stein

Fizikalc
16. sep 2007
19.575
1
36
Citat:
Uporabnik Radirko pravi:
Dodaten problem je se v tem, da 17" potem ponavadi nima iste dimenzije pike, ampak se manjso (toliko visja locljivost, da ne odtehta malo vecje diagonale), torej se poslabsa situacijo, namesto da bi jo izboljsal.
"If your screen resolution makes screen items too small to view comfortably, you can increase the DPI to compensate."

Citat:

Ravno to bi rad - cimvec prakticnih izkusenj. Sam se sicer zelo veliko ukvarjam z racunalniki, ampak s poslovnimi prenosniki imam pa izredno malo izkusenj, zato mi vsak odgovor pomaga pri iskanju.
HP klase 1500 EUR iz leta 2006 mi še vedno dela.
Sicer levi ctrl nekaj začel štekati letos, pa enkrat napajalnik bil menjan.
 

Radirko

Fizikalc
18. avg 2007
6.242
0
36
Gledam nove modele (s Sandy Bridge procesorji), pa imajo vsi siroke tipkovnice
frown-1.gif
Mislim, da se bom moral o tem dodatno pomeniti, takih z normalnim ekranom tako ali tako ne delajo vec, potem je pa vsak drek sirsi za 10 cm od starih modelov z enako diagonalo, a v razmerju 4 : 3.

Amerikanci imajo konfigurator na svoji strani, ampak nekam cudno deluje - samo da zacnes sestavljati, poleti cena v nebo glede na bolje opremljen enak model, ceprav pise "subtract tolikointoliko" pri vsaki stvari, ki jo poberes stran (kot npr. analogni modem, webcam in podobno sranje). Potem pa nekaj bosanijo s "kodo za 18% popust". Kot da bi kupoval Opla
bonk.gif
 

Malecky

Majstr
10. sep 2007
11.435
409
83
Lenovo T serija. Kišta kot se šika.
evil.gif


Že zaradi izjemne tipkovnice ne bi mogel več kupit drugega.
 

lugi

Pripravnik
6. jul 2008
686
0
16
Offtopic
Kaksne zahteve za "pisarniski racunalnik", oh cmon.
uf-1.gif


Ocitno po novem potrebujes za pisarnisko delo 4Gb RAM, SSD disk, USB3 in i5 procesor?
hysterical-1.gif

 
Nazadnje urejeno:

SJTV1

eV12
18. jul 2007
18.922
1.088
113
www.adriamedia.si
Malo pomisli, kaj bo za isarniški računalnik veljalo čez 3 ali 4 leta ...
SSD? Tih in hiter.
4GB RAM? Pri sednjem SW skoraj nujno, kaj bo pri SW, ki bo an trgu čez par let, si lahko misliš ...
In tako naprej ...
 

lugi

Pripravnik
6. jul 2008
686
0
16
Za pisarnisko delo so dobri vsi in pri vseh lahko opravis nadgradnjo diska in rama, ne rabis kiste za 1500eurov..

Ze atom prebavi pisarnisko delo brez tezav.. anyway to bo drag in neizkoriscen prenosnik za office? \o/
 

Radirko

Fizikalc
18. avg 2007
6.242
0
36
Bos v avtomobilizmu pomagal masterrju odpirati teme, kjer modruje o tem kako je za prevazanje putk cisto dober Polo '96 in da je smesno, da kdo kupi A6 (ali boze ne daj se kaj vecjega/drazjega) ?

Mobilni i5 SB je dvojedrnik (za razliko od namiznega i5 SB) in kot kaze najnizji klin ponudbe pri HPju med poslovnimi prenosniki, 4 GB RAMa je dovolj, da ni vec nobene potrebe po swapu na disku, hkrati pa spet standardno prilozena kolicina (ne prodajajo modelov z manj, vsaj jaz jih pri ans se nisem opazil), SSD je pa dejavnik, ki vpliva dalec najvec med vsemi nastetimi na odzivnost sistema ("hitrost", kot jo uporabnik dojema) in je ze od zacetka bil pogoj, ne glede na to kaj bi bilo z ostalim. Ce je denar, zakaj ne - saj ne zapravlja tvojega.
 

Radirko

Fizikalc
18. avg 2007
6.242
0
36
Citat:
Uporabnik stein pravi:
"If your screen resolution makes screen items too small to view comfortably, you can increase the DPI to compensate."

Skoraj spregledal ... Ce bi to bilo uporabno, se ne bi pritozeval. Se Windowsi, ki naj bi bili DPI-aware, izgledajo drugace, ko to spremenis, kaj sele aplikacije (se posebno razni namenski programi za firme, privzeto 96 DPI in vse postavitve preracunane v pikah, potem se pa j**i z njimi ...). Ni nadomestka za ekran z fizicno vecjo piko.
 

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36
Citat:
Uporabnik _jolly_ pravi:
Lenovi Thinkpad T520

zmaga.gif


Lahko potrdim, da so to super računalniki. Imam manjši model T400s in po mojem mnenju je Lenovova T serija praktično edina stvar, ki se po kvaliteti izdelave lahko primerja z Applom. HP-jeva plastique shiny ohišja mi v zadnjem času sploh niso všeč.
 

Radirko

Fizikalc
18. avg 2007
6.242
0
36
HPjeva (sicer mat) ohisja poslovnih prenosnikov so iz aluminija ? (edino crni del okrog monitorja je plasticen, pa tudi ta je ocitno mat)