Posebno brušenje robnikov smuči?!??!?!

gs1422

ekonomist
13. okt 2007
1.158
0
36
43
Dobova
Elan Speedwave 8 kupljene v Hervisu, nove, nevožene - strokovnjak za obdelavo smuči pravi, vso podlago ven zdret in zamenjat. O.K. Še prebolim, potem pa ravi, da bo od vrha smuči navzdol v dolžini 20 cm odbrusil stran robnik ter od zadnjega konca smuči v dolžini 15 cm navzgor. Baje naj bi bila smuča tako manj dovzetna za "napake".

Meni se zdi to malo noro, da mi bo nekdo na novi smučeh robnike stran odbrusil. Sem zaostal ali me nateguje? Je danes res taka praksa?
shocked-1.gif
 

mitja

Pripravnik
29. jul 2007
430
0
16
tip te bo nategnu na suho...:D
ti mu samo reči naj ti smuči povoska pošteno kot se to spodobi za nove smuči.....ostalo pa naj pametuje s kom ki fura kake 14....jaz se mu začnem smejat če bi pred mano to izjavu....

aja 4 - 10 se vrtijo cene za voskanje....da ti ne bo računal 30€.....
pa lepo smuko.....

aja pa o napakah pri rekreativnih smučkah bi se dalo na veliko debatirat....
 

mosseero

fizik´alc
3. sep 2007
19.366
9.790
113
kod Džej-Zija
Navada je, da se pri brušenju robnikov ne nabrusi od začetka do konca smuči, ampak se začetek in konec rekreativcem pobere. S tem ne mislim, da ti tam robnik obrusi na okroglo, ampak da tam ostrina ni tako huda kot pod čevljem.

To se počne zato, da ko ti kot smučar narediš napako, recimo da ti smuča uide in se ti loviš po repih, da repi ne zagrabijo, ker bi te v tem primeru torpedirali v zrak.

Skratka, je običajno, da začetek in konec robnika nista prav močno nabrušena.

Kar se pa novih smuči tiče, pa še nikoli nisem imel priložnosti, da bi dobil res dobro nabrušene. Ponavadi jih dam kakšnemu mojstru zrihtati, da poskrbi za primeren kot robnika. To lahko naredi le na roke, ker mašina vedno dela pravi kot (90 stopinj). Večina brusi smuči ročno na 87-90 stopinj. Manjši ko je kot, bolj smuča drži na ledu, vendar se robniki prej skrhajo in jih je treba večkrat brusiti. S tem se pa skrajša njihova življenjska doba.