Dajmo razumet par zadev.
1. zaradi večjega števila baznih postaj te sedaj oddajajo z veliko manjšo močjo, kot so včasih. Pač morajo ker pokrivajo le majhna območja okoli bazne postaje. Enako ravnajo mobilni telefoni, torej tudi ti oddajajo z manjšo močjo pri dobrem signalu.
2. Signal mobilnikov še zdaleč ni edini. Trenutno je glavnina na 900 MHz (GSM) in 2 GHz (UMTS). Dejansko pa je cel frekvenčni spekter zaseden in mobilna telefonija je le en majhen del te zgodbe. Pozabljamo, da ima že vsak Pepček in vsaka druga Nokia WLAN router oziroma WLAN vmesnik. Vsako gospodinjstvo ima brezžični telefon in mikrovalovko, babyphone itd. Vse to šopa na 2,4 GHz. Tudi Bluetooth, če smo že pikolovski, le da ima ta res majhne oddajne moči ker več ne rabi za oseg 10 metrov. Potem so tu še radijske in TV postaje, desetine izvorov frekvenc v računalnikih, prenosnikih, televizijah, MP3 playerjih, avtomobilih itd. Ne pozabimo radarjev v desetinah letal, ki so ves čas nad našimi glavami, vojaških radarjev, vremenskega radarja, letaliških radarjev, celega kupa radijskih zvez, od analognih do digitalnih...Skratka, pred 20 leti je bilo EM valovanja bistveno manj kot ga je danes. Nihče, niti človek, niti živali, niti rastline se v tako kratkem obdobju nismo mogli prilagoditi tej spremembi. Ves naravni in živi svet je zgrajen tako, kot pred 100 ali 200 leti, ko ni bilo praktično nobenega umetnega vira elektromagnetnega valovanja.
Vprašanje za jack pot je, kako to vpliva na nas. Še večje vprašanje pa je ovrednotenje vseh vplivov na naravo in ljudi. Ne pozabimo še na vse ostalo, od kemikalij, gensko spremenjenih organizmov in hrane, onesnaževanja, stresa, bencinskih hlapov...ne bom vsega našteval.
Civilizacija je prinesla svoje. Mobilni telefoni so majhna legokocka v tej zgodbi. Težko je npr ugotoviti, zakaj toliko več rakavih obolenj ali pa umiranje čebel. Tudi dvomim, da samo en posamezni vpliv povzroči takšno reakcijo, kvečjemu seštevanje različnih vplivov ali hkratno delovanje večih vplivov.
To bomo pač morali preživeti. Mi in narava. S tem se ubada naša generacija, generacija naših staršev, ki ima svojo porcijo zdravstvenih težav, generacija naših otrok in vsaj še nekaj generacij za njimi. Morda se bo dotlej narava in človeško telo prilagodilo novostim okoli nas in postalo bolj odporno. Bodo pa takrat spet kakšne druge "novosti" na katere genetsko nismo prilagojeni.
Neverending story. Ampak realnega scenarija, da pozabimo na sodobne civilizacijske pridobitve in skočimo nazaj v srednji vek....preprosto ni. S spremembami bo treba živeti in jih skušati vsaj obvladovati kadar bodo preveč negativne.