popravilo elektronike

luka51

Guru
16. avg 2007
14.355
5.632
113
imam en star aparat za peko kruha in ne dobim 5v na komandno ploščo. Lotanje, uporaba multimetra in te zadeve so mi domače. O diagnostiki vezja pa nimam pojma.
Kondenzatorji zgledajo ok. Releji kot kaže so tudi vredu. 220v pride do vezja. Vse varovalke so cele.
Kaj bi še lahko tu odletelo? Oziroma kaj in kako lahko pomerim?


1728922341252.png


1728922320187.png

 

Rekreacija

Majstr
7. avg 2019
878
498
63
imam en star aparat za peko kruha in ne dobim 5v na komandno ploščo. Lotanje, uporaba multimetra in te zadeve so mi domače. O diagnostiki vezja pa nimam pojma.
Kondenzatorji zgledajo ok. Releji kot kaže so tudi vredu. 220v pride do vezja. Vse varovalke so cele.
Kaj bi še lahko tu odletelo? Oziroma kaj in kako lahko pomerim?


Poglej priponko 93496

Poglej priponko 93495

Dobiš s transformatorja 5V?
 

luka51

Guru
16. avg 2007
14.355
5.632
113
Ko sem v prvem delu napisal "Oziroma kaj in kako lahko pomerim?" nisem pričakoval vprašanj :)
Kero je gretz oni s tremi nogicami kaj zraven piše tr101 na? Kak ga pomerim, kera nogica bi naj dala kaj ven. Oziroma morem pol pogledat kaj na njem piše pa kaki datasheet najdit pa bi moglo pisat ne.

Rekreacija to sem najprej pogledal in pričakoval, da bo kaj takega pa da bi se po prsih tolko kak sem popravo :)
Trafota nisem meril (še). To bi blo fajn ja pomerit če ni kje navitje prekinjeno.

Zaj sicer še upam, da se garancija najde kje. Če ne pa jutri spet v kose
 

jezek

Guru
24. jul 2008
3.268
1.376
113
Grec je 4nozna zival pred trafotom. Ce ne dobis ven plusa in minusa je fuc. Potem sledi trafo, ven mora prit neka voltaza, ki gre na napetostni regulator (trinozna zival) iz katerega je verjetno en pin 5V. Lahko je fuc ta regulator. Ali pa kak kondi zraven (manj verjetno). Ce ni nic od tega ne bos resil, saj je spodaj se kup smdja, katerega ne obvladas...
 

nemenabijat

bom jaz vas
7. feb 2011
4.442
3.530
113
Tisto ni trafo ampak dušilka. Gretz je tisto črno ploščato. Pomeri vse 4 diode. Če to ne znaš dej štrom gor, na izhodu moraš dobiti enosmerno napetost malo čez 300V. Ja, tukej ti lahko smrček počrni, če si neroden. Na spodnji strani imaš 0 ohmske SMDje. To so varovalke, pomeri jih. Če prav vidim je še ena varovalka oz limiter začetnega toka pri "trafotu". Pa un upor zraven tudi pomeri.
 

roscha

Fizikalc
27. jul 2007
301
48
28
Krep od vezja. Pazi, da te ne ubije, tale klinac 5v nima galvansko ločenih od 230v!!!
Torej, preveri SMD diode na spodnji strani (D101->D105), TR101 zgoraj, lahko pa da je tudi kak
smd kondenzator na spodnji strani v stiku (C103, C107 ...)
 

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.884
626
113
Jaz velikokrat kaj popravim in načeloma je tole moj običajen način:

Najprej z lupo pregledam celo vezje, da najdem kak element, ki je bolj temne barve ali pa ima luknjico na sredini kjer mu je ušla duša. :D

Sledi priklop na štrom in pomerim napetosti na elektrolitskih kondenzatorjih. Če je kak brez napetosti poskušam ugotoviti zakaj.
(Peverim vse regulatorje napetosti, če dajejo od sebe pravo napetost in pa tranformatorje če so gor...)

Potem pregledam vse ostale čipe, poiščem datasheete na netu, da ugotivim kakšne napetosti bi morale biti na njih.

Spet, če je kak čip brez štroma, probam ugotoviti zakaj, tako da sledim napetosti od vira, pa do čipa.

Če niČ od zgornjega ne pomaga, potem pa prerišem celotno vezje na papir, da ga v nulo razumem in potem pač merim napetosti na vseh možnih točkah ozr z osciloskopom preveirm ali čipi, feti, tranzistorji tudi na outputu dajejo od sebe to kar bi morali.

Pa če so diode vse ok, preverim z multimetrom...

Je pa tako, da v 99% primerih so elektrolitski kondenzatorji fuč... Včasih pa odleti tudi kak mosfet, ali pa napetostni regulator.
 
Nazadnje urejeno:

jezek

Guru
24. jul 2008
3.268
1.376
113
Tisto ni trafo ampak dušilka. Gretz je tisto črno ploščato. Pomeri vse 4 diode. Če to ne znaš dej štrom gor, na izhodu moraš dobiti enosmerno napetost malo čez 300V. Ja, tukej ti lahko smrček počrni, če si neroden. Na spodnji strani imaš 0 ohmske SMDje. To so varovalke, pomeri jih. Če prav vidim je še ena varovalka oz limiter začetnega toka pri "trafotu". Pa un upor zraven tudi pomeri.
Sicer je dec rešil, ampak mi povej kje je potem po tvoje trafo, ce je ono dusilka.
 

nemenabijat

bom jaz vas
7. feb 2011
4.442
3.530
113
Elektronika mi je še iz srednje šole taka želja da se naučim. Tak da ko bo bajta fertik gremo v to z vsemi močmi :)
Mene mika, da si nabavim Flir termovizijsko kamero. S tem brez nekega ekstra znanja popraviš skoraj vse. Injeciraš par V napetosti v vezje in element v kratkem stiku zasije na kameri. Samo potem rabiš še mikroskop, ker SMD komponente nekak ne gre lotat brez tega oz je težka muka. Pol smo pa spet tam, ali te "igrače" sploh nucam.