Pomoč pri bojlerju

JosipBroz

Fizikalc
10. sep 2007
1.324
0
36
Citat:
Uporabnik vincent pravi:
najboj enostavno bo...da zvečer predno gresta spat ga vklopita (predvidevam, da ima na vhodu v kopalnico stikalo) ter zjutraj ko vstaneta ga izklopita. Tako bo delal zgolj v poceni tarifi (torej bo strošek deljeno z dva). V štartu nastavita temperaturo na 50 stopinj...potem bosta pa videla ali vam taka količina toplote zadošča za celodnevno manipuliranje s toplo vodo.
Pa ste vi ziher, da je nižja tarifa za polovico cenejša? Se mi zdi, da so bile tukaj neke spremembe in da je razlike samo nekih 30%.
 

_jolly_

Fizikalc
3. sep 2007
2.141
2
38
vsi mate narobe. čisto zgrešeno razmišlanje.
pojasnilo:
1. bojler je toplotno zelo dobro izoliran, tak da če se topla voda ne rabi, bo bojler ostal izklopljen.
2. manj energije porabiš, če je treba segret vodo iz 40°C na 55°C kot iz 15°C na 55°C.
torej, če ga izklapljaš imaš na koncu večje stroške kot če ga pustiš vklopljenega. razen če res kuriš sam nočni tok (če maš sploh 2 tarifni tok).
 

ziggy

Fizikalc
8. nov 2007
1.133
2
36
Citat:
Uporabnik _jolly_ pravi:
vsi mate narobe. čisto zgrešeno razmišlanje.
pojasnilo:
1. bojler je toplotno zelo dobro izoliran, tak da če se topla voda ne rabi, bo bojler ostal izklopljen.
2. manj energije porabiš, če je treba segret vodo iz 40°C na 55°C kot iz 15°C na 55°C.
torej, če ga izklapljaš imaš na koncu večje stroške kot če ga pustiš vklopljenega. razen če res kuriš sam nočni tok (če maš sploh 2 tarifni tok).

Očitno ti je uspelo premagati fizikalne zakone! Bravo!
zmaga.gif



...ali mogoče le nisi osvojil osnov fizike v šoli?
grims-1.gif


Če pa ni ne eno, ne drugo, se vsedi za mizo, vrzi na papir enačbe in boš videl kako stojijo reči in da logični premislek na podlagi "zdrave kmečke pameti" ne prinese uporabnih rezultatov
wink-1.gif
 

JosipBroz

Fizikalc
10. sep 2007
1.324
0
36
No bi pa res rad videl te tvoje enačbe, še posebej, kako si upošteval toplotno izolacijo bojlerja.
Veš, v praksi je marsikdaj drugače, kot pokažejo izračuni na papirju. Tudi jaz sem zagovarjal v začetku teorijo, da bojler prižigaš samo takrat, kadar rabiš vodo. No, kasneje sem ugotovil, da če je bojler prižgan neprekinjeno, poraba sploh ni višja (elektriko sem plačeval vsak mesec po števcu). Da o komoditeti, ko ti je v vsakem trenutku na voljo topla voda, sploh ne govorim.

Z leti se pač vrednote malo spremenijo, za toplo vodo, ki me je vedno na razpolago, sem pač pripravljen plačati tudi več, če je potrebno.
 

ziggy

Fizikalc
8. nov 2007
1.133
2
36
Citat:
Uporabnik JosipBroz pravi:
No bi pa res rad videl te tvoje enačbe, še posebej, kako si upošteval toplotno izolacijo bojlerja.
Veš, v praksi je marsikdaj drugače, kot pokažejo izračuni na papirju. Tudi jaz sem zagovarjal v začetku teorijo, da bojler prižigaš samo takrat, kadar rabiš vodo. No, kasneje sem ugotovil, da če je bojler prižgan neprekinjeno, poraba sploh ni višja (elektriko sem plačeval vsak mesec po števcu). Da o komoditeti, ko ti je v vsakem trenutku na voljo topla voda, sploh ne govorim.

Z leti se pač vrednote malo spremenijo, za toplo vodo, ki me je vedno na razpolago, sem pač pripravljen plačati tudi več, če je potrebno.

Ne, v praksi se pokaže, da take meritve (račun je še vedno približno enak) ne povejo nič. In da, teorija ima še kako veze s prakso, če poskus dobro zastaviš in meritve ustrezno interpretiraš!
 

JosipBroz

Fizikalc
10. sep 2007
1.324
0
36
Če te prav razumem, ti trdiš, da praktične meritve ne pomenijo nič, važni so samo izračuni in njihova ustrezna interpretacija???

Torej, en mesec imam več kot polovico dneva mrzlo vodo in plačam za strošek elektrike enako kot nasledni mesec, ko imam toplo vodo cel dan. To pomeni, da se moram odločiti za mrzlo vodo, ker izračuni tako kažejo, da je ugodneje. In kje je zdaj kmečka logika?

Pa itak, da bo bojler gorel 24/7, če ni nobene razlike v količini denarja, ki ob koncu meseca izpuhti iz denarnice. Mene zanima samo znesek na položnici, in nobeni zračuni. Če je ta enak, se v vsakem primeru odločiš za boljšo varianto, mar ne?
 

ziggy

Fizikalc
8. nov 2007
1.133
2
36
Citat:
Uporabnik JosipBroz pravi:
Če te prav razumem, ti trdiš, da praktične meritve ne pomenijo nič, važni so samo izračuni in njihova ustrezna interpretacija???

Torej, en mesec imam več kot polovico dneva mrzlo vodo in plačam za strošek elektrike enako kot nasledni mesec, ko imam toplo vodo cel dan. To pomeni, da se moram odločiti za mrzlo vodo, ker izračuni tako kažejo, da je ugodneje. In kje je zdaj kmečka logika?

Pa itak, da bo bojler gorel 24/7, če ni nobene razlike v količini denarja, ki ob koncu meseca izpuhti iz denarnice. Mene zanima samo znesek na položnici, in nobeni zračuni. Če je ta enak, se v vsakem primeru odločiš za boljšo varianto, mar ne?

Ne, sploh ne. Če se rezulatati poskusa ne ujemajo z izračuni, poskus ni bil dobro zastavljen ali pa pri izračunu niso bili upoštevani vsi parametri, ki vplivajo na rezultat. Trdim, da meritev na podlagi zneska na položnici ni nič vredna, ker pogoji iz meseca v mesec niso enaki. Tudi tvoje navade se malenkost spreminjajo in vse to vpliva na končen rezultat. Lahko so tudi tvoje navade take, da bi se pri porabi tako malnekostno poznalo, da se ti enostavno ne splača tratit časa s kakšno optimizacijo...

Jaz se samo upiram trditvam, ki kršijo osnovne fizikalne zakone, to je vse.
 

Matko

pohodnik
18. jul 2007
5.595
705
113
Teoretično:

Poraba bojlerja = odvzem tople vode + izgube skozi izolacijo

izgube skozi izolacijo so odvisne od temperaturne razlike med vodo in okolico (večja razlika, večje izgube)


Znesek na položnici je vsak mesec skoraj enak, razlika je le zaradi različnega števila dni
(predvidevam, da vaš ponudnik nima urejenega avtomatskega mesečnega odčitavanja - velja za vsaj 99,9% uporabnikov tukaj)



Praktično:
Občutna razlika je le v primeru, da je boljer priklopljen samo in izključno v nizki tarifi.
Prižiganje in ugašenje ob potrebi (tudi čez dan) nima vidnega učinka.


PS: Ne dajajte nasvetov laičnim uporabnikom o delu na električni napeljavi. Sploh pa ne v kopalnici.
Mimogrede v zadnjih 14 dneh je ubilo vsaj 3, ki so se z njo ukvarjali poklicno
frown-1.gif
 

AndrejD

Guru
20. jul 2007
7.161
1.351
113
Citat:
Uporabnik JosipBroz pravi:
Če te prav razumem, ti trdiš, da praktične meritve ne pomenijo nič, važni so samo izračuni in njihova ustrezna interpretacija???

Torej, en mesec imam več kot polovico dneva mrzlo vodo in plačam za strošek elektrike enako kot nasledni mesec, ko imam toplo vodo cel dan. To pomeni, da se moram odločiti za mrzlo vodo, ker izračuni tako kažejo, da je ugodneje. In kje je zdaj kmečka logika?

Pa itak, da bo bojler gorel 24/7, če ni nobene razlike v količini denarja, ki ob koncu meseca izpuhti iz denarnice. Mene zanima samo znesek na položnici, in nobeni zračuni. Če je ta enak, se v vsakem primeru odločiš za boljšo varianto, mar ne?

Delati izračune na podlagi računov elektro podjetja je neumnost. Elektru plačuješ povprečno porabo, ki si jo imel v preteklem letu. In si je ven izračunalo koliko povprečno porabiš na mesec. Zato pa so na koncu leta obračuni. Razen če vsak mesec sporočaš številke elektru ?
 

alcazar

Pripravnik
3. sep 2007
878
19
18
Slovenia
Pa ste se vprašali, če sploh imata dvotarifno merjenje el. energ., preden gresta kupit timer?
rolleyes-1.gif


(morda sem kje spregledal ta podatek)
 

JosipBroz

Fizikalc
10. sep 2007
1.324
0
36
Citat:
Uporabnik AndrejD pravi:
Citat:
Uporabnik JosipBroz pravi:
Če te prav razumem, ti trdiš, da praktične meritve ne pomenijo nič, važni so samo izračuni in njihova ustrezna interpretacija???

Torej, en mesec imam več kot polovico dneva mrzlo vodo in plačam za strošek elektrike enako kot nasledni mesec, ko imam toplo vodo cel dan. To pomeni, da se moram odločiti za mrzlo vodo, ker izračuni tako kažejo, da je ugodneje. In kje je zdaj kmečka logika?

Pa itak, da bo bojler gorel 24/7, če ni nobene razlike v količini denarja, ki ob koncu meseca izpuhti iz denarnice. Mene zanima samo znesek na položnici, in nobeni zračuni. Če je ta enak, se v vsakem primeru odločiš za boljšo varianto, mar ne?

Delati izračune na podlagi računov elektro podjetja je neumnost. Elektru plačuješ povprečno porabo, ki si jo imel v preteklem letu. In si je ven izračunalo koliko povprečno porabiš na mesec. Zato pa so na koncu leta obračuni. Razen če vsak mesec sporočaš številke elektru ?

Zakaj neumnost? Saj sem v enem od zgornji postov napisal, da sem plačeval elektriko vsak mesec po števcu (sem hodil na blagajno od Elektra, ko se je to še dalo). Se da kar natančno oceniti s takim načinom plačevanja, kako se ti giblje poraba elektrike.

No, link, na katerem je izračun je jasno pokazal, da je nesmiselno izklapljati bojler. Prihraniš praktično nič, s tem, da moraš vedno čakati, da se ti voda ogreje.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.252
1.875
113
Citat:
Uporabnik _jolly_ pravi:

1. bojler je toplotno zelo dobro izoliran, tak da če se topla voda ne rabi, bo bojler ostal izklopljen.

v kolikor ni kak mlajši bojler....je bojler sma p sebi PORAZNo izoliran (npr. kak Tiki, starosti 20 let)...notrei jemogoče 2 cm filca in toje to.

Novejši so malo bolj izolirani..je pa res, da tisti s slike bi moral biti en malček bolje izoliran.

Je pa tako...načelom bojler več porabi če je vklopljen 24 ur dnevno - ravo za izgube, ki jih sproducira tekom teh 24 ur.

Ni neve velik ZF-ke....dovedena toplota je enaka porabljeni + izgube. Torej če ga vklopiš, segreješ vodo, jo porabiš, ter izklopiš...je manjša poraba, kot sče segreješ, dogrevaš, ter držiš na nekem nivoju (Npr. 50 stopinj).
 

mosseero

fizik´alc
3. sep 2007
19.820
10.501
113
kod Džej-Zija
Podobno zna biti tudi glede dnevne porabe, sploh, če ne potrebujeta prav hudo vroče vode. Za kaj več bi pa rabil konkretne podatke glede kapacitete in izolacije bojlerja, da bi se dalo uporabiti toplotno enačbo.