TIKI ALI TOURETTOV SINDROM--ste kdaj pomislili na to da je ta bolezen pri njem prisotna? verjamem da se sooča s tem vendar prikrito.
Neprostovoljni simptomi so lahko tudi mežikanje z ocesom, ponavljajoce se odkašljevanje ali smrkanje... Bolezenski sindrom s kompleksnimi simptomi se pojavlja v obliki krčev, tikov, trzanja, nenadzorovanega gibanja, dotikanja soljudi, kricanja, spakovanja, kimanja, mežikanja, izredno živahnega in vehementnega gestikuliranja, pretiranega govorjenja, kricanja, sopenja ipd. Znacilen je kratek, trzajoc obcutek, praviloma omejen na manjši del telesa (veka, ustnica, nosnica) - kot znak sicer neprijetnega, a relativno nenevarnega, nehotnega mišicnega krča.
Prizadeti posameznik doživlja (okolica pa opaža) ponavljajoce, neobvladljive, nenacrtovane in nesmotrne mišicne kontrakcije mišic in mišicnih skupin na obrazu, vratu, rokah ali ramenih. V napredovali fazi se opisanim mišicnim izpadom pridružijo še avdio ucinki - nehotni glasovi, kot so kašljanje, kruljenje, oponašanje živali - rencanje, bevskanje, sopenje. Skoraj polovica prizadetih obcasno dobiva izpade preklinjanja.
Omenjeni simptom je lahko povezan tudi z blažjo obliko duševne motnje, možgansko motnjo ali nevralgijo živca trigeminusa. Tourettov sindrom zdravnik nevrolog z diferencialno diagnosticnimi metodami loci od Parkinsonove bolezni, epilepsije, nevrološke motnje in motenj šcitnice, ki prav tako lahko povzrocajo podobne simptome Glasovni tiki se lahko sprva pojavijo v obliki godrnjanja in lajajocega oglašanja, kasneje pa napredujejo v prisilne, nehotne izbruhe kricanja in preklinjanja.
Zgodnja diagnoza lahko pomaga staršem, vzgojiteljem in okolici nasploh razumeti in sprejeti prizadetega otroka ter se prepricati, da otrokovo nespodbudno vedenje ni namerno - da otrok ni hudoben ter da ga z grožnjami in sankcijami ne bodo spremenili (disciplinirali in pokorili). Otrok z opisano motnjo potrebuje veliko dobrohotnega razumevanja in ljubece naklonjenosti staršev, sorodnikov in okolice nasploh.V vrtcu, šoli in v družbi nasploh ima pogosto težave, ki lahko malega bolnika pahnejo v osamo ali pa botrujejo impulzivnemu, nekontroliranemu, samounicevalnemu in nasilnemu vedenju in ravnanju.
Zdravniki in psihologi neprilagojeno vedenje in vedenjske motnje po eni strani povezujejo z boleznijo samo, po drugi pa tudi z odzivom okolice in z obremenitvami, ki jih Tourettov sindrom predstavlja za bolnika in za njegove najbližje. Bolezni obicajno ni mogoce dokoncno pozdraviti (odpraviti naštetih simptomov), vendar pa sindrom lahko ublažimo in obvladujemo (prehodno odpravimo) s pomocjo naravnih zdravil in kemijskih preparatov (antipsihotiki, ki lahko povzrocajo precej neprijetnih stranskih ucinkov, anksiolitiki ipd.).