Po dodajanju rama se računalnik ne zažene?

jetamp

Fizikalc
5. sep 2007
3.532
68
48
Kranj
Matična plošča mi podpira DDR rame 266MHz, do sedaj sem imel 1x128MB in 1x256MB po dodajanju 512MB 400MHz v tretjo prosto režo se računalnik več ne zažene. Sliši se delovanje diska ter zaporedne piske iz notranjega zvočnika, monitor je črn. Plato sem resetiral in dal nazaj stare rame vendar še vedno nič. Kaj naj še poizkusim?
 

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.873
622
113
Mogoče si kak kabel malo iztaknil, ko si se prebijal do rama. Preveri, če so vsi kabli povsem vštekani.
 

DrM007

700. registrirani uporabnik
1. sep 2007
2.450
1
38
42
Krain
Morda lahko ugotoviš kaj piski pomenijo. Na netu poišči error beeps za tvojo plato.

Enak problem sem imel pred časom jaz, ko sem kolegu dodal ram. Računalnik je samo zapiskal parkrat, monitor pa črn.

No potem sem ugotovil, da sem med šarjenjem po compu malo dotaknil grafično kartico, česar pa očitno ni marala... Skratka, preveri če ni isto tudi pri tebi...
 

jetamp

Fizikalc
5. sep 2007
3.532
68
48
Kranj
Kable sem še enkrat preveril, grafično ponovno namestil vendar brez uspeha. Piski so dolgi cca 2s z 3-4s pavzami.
Za mojo plato žal ne najdem "error beeps", v knjižici za plato pa ni nič omenjeno.
 

DrM007

700. registrirani uporabnik
1. sep 2007
2.450
1
38
42
Krain
Katero plato imaš? Na podlagi tega se vidi, kateri bios je gor in se nato identificirajo piski.

Dolgi piski z dolgimi pavzami vmes lahko pomenijo marsikaj. Od težav z ramom, plato, napajalnikom, tipkovnico, baje pri MSI ne gre skozi POST če je baterija na plati fuč.

Si že probal odklopiti čisto vse, razen cpu, enega rama in grafe? Če te spusti skozi, potem sam dodajaš stvari in vidiš kdaj te začne matrat...
 

jetamp

Fizikalc
5. sep 2007
3.532
68
48
Kranj
Ja plata je od MSI (K7N420 Pro), baterija je pa še original 6let. Baterijo imam novo doma in me zanima na kakšne težave lahko naletim zaradi menjave baterije.(izguba kakšnih podatkov za zagon?)

"Si že probal odklopiti čisto vse, razen cpu, enega rama in grafe? Če te spusti skozi, potem sam dodajaš stvari in vidiš kdaj te začne matrat..."
Bom probal še to. Ali naj tudi disk odklopim?
 

SouthPark

Jas da nea vem?! Ka te je...
5. sep 2007
24.570
5
38
Klobukarjev dol
Tudi disk izklopi, vse kar ni nujno za zagon.

Glede na to, da imaš starejšo plato lahko da se ti bodo ponastavile nastavitve v bios-u, če boš zamenjal baterijo, ampak se bodo nastavile na default, tak da neke škode ne bo.
 

DrM007

700. registrirani uporabnik
1. sep 2007
2.450
1
38
42
Krain
Baterija vzdržuje uro in CMOS. Če jo vzameš ven, se oboje resetira. Jah, uro bo treba ponovno nastaviti, CMOS pa je relevanten le, če si kaj navijal računalnik, ali kake druge nastavitve spreminjal. V tem primeru se bodo te nastavitve ponastavile.
Tu imaš sicer dobra navodila kako zamenjati baterijo:
http://www.hardwaresecrets.com/article/81/2

tudi diske. Poanta tukaj je, da probaš doseči, da se karkoli izpiše na ekran. Plata+cpu+ram+grafa je pa tisti minimum, da se to doseže. Vse ostalo se izklopi zato, da se zmanjša število spremenljivk v enačbi.
smile-1.gif
 

jetamp

Fizikalc
5. sep 2007
3.532
68
48
Kranj
Slabo kaže, zamenjal sem baterijo, odklopil vse razen Plata+cpu+ram+grafa, vendar isto.
Menjaval sem rame pa nič.
Hočeš malo izboljšati zadevo pa ostaneš brez vsega
frown-1.gif
.
 

jetamp

Fizikalc
5. sep 2007
3.532
68
48
Kranj
CMOS sem spucal vsakič, ko sem menjaval rame tako, da je verjetno plata. Sedaj je samo vprašanje ali po novo plato ali nov računalnik. V računalniku je original samo plata in procesor vse ostalo je bilo že menjano (disk in grafična sta še v garanciji).
 

DrM007

700. registrirani uporabnik
1. sep 2007
2.450
1
38
42
Krain
lahko probaš poiskati rabljeno na bolhi, vseeno pa me firbec matra zakaj je odpovedala, glede na to, da je pred zamenjavo rama delala...
 

jetamp

Fizikalc
5. sep 2007
3.532
68
48
Kranj
Sem nesel na servis in so rekli, če ne bodo zrihtal ne bodo nič računal. Njim je bilo tudi čudno zakaj bi crknila plata ob dodajanju ramov, saj naj bi se rami prilagodili na frekfenco plate. No, potem je gledal plato in ko je videl kondenzatorje je rekel, da je verjetno to krivo. Drugače so kondenzatorji že tri leta taki (napihnjeni in beli od elektrolita) in da je močnejši ram potegnil malo večji tok in ker je bilo že vse na meji je crknilo. No bomo videli me pokliče v čet. ali pet.
 

jetamp

Fizikalc
5. sep 2007
3.532
68
48
Kranj
No, sedaj smo prišli do zaključka, da je crknila plata. Malo sem pogledal po bolhi in se nove plate prodajajo od 30-35€, tako da to ni ne vem kako velik strošek, če bo seveda zadeva potem delovala. Moja izgleda takole K7N420 PRO

Gledam pa naslednje zadeve MSI KT4V
MSI KT4V ultra
MSI KT3 ULTRA 2

Procesor imam Athlon 950Mz, grafična pa je ATI 9250. Želel bi, da bi bile moje obstoječe komponente kompatibilne z novo ploščo. Vem, da imam staro zadevo ampak DOOM 3 mi je pa uspelo vseeno končati
smile-1.gif
, in mi ga je kar malo škoda za v kanto.
 

jetamp

Fizikalc
5. sep 2007
3.532
68
48
Kranj
No, tole z menjavo kondenzatorjev sem imel tudi sam v mislih. Trije kondenzatorji so malo napihnjeni in se vidi da so poškodovani (belkasta snov je na vrhu), ostalo na plošči je vizuelno BP.
Če stanejo kakšno malenkost bi tudi to najprej probal. Čas imam, nekaj izkušenj z lotanjem po vezju pa tudi
smile-1.gif

Zanima me če je komu na ta način uspelo spraviti plato k življenju?
Drugače bi pa vseeno rad komentarje na zgoraj omenjene plate. Prodajalec pravi da so nove toda garancije za njih pa ne da
ne-ne-1.gif
, ker pravi da so mu poškodovane pri montaži nazaj nosili in uveljavljali garancijo.
 

Odisej

arhivar
Osebje foruma
Administrator
2. sep 2007
7.645
9
113
Alter.si
www.skodelica-s-sliko.com
Seveda jih laho probaš menjat, saj plata že itq ne dela
grin1.gif

Važno je, da vzameš iste kot so zdaj (preberi oznake, tudi napetost, se mi zdi da bodo kakih 10uF, 16V), pa da jih isto obrneš! Večinoma imajo z belo progo na eni strani označen - ampak sem tudi take s + že videl. pa ko jih vlečeš ven jih daj lepo nežno, pa pazi da ne pokuriš česa drugega na plati
wink-1.gif



lp
 

simon_m34

Fizikalc
25. jul 2007
459
31
28
44
MB
po zakonu mora dati 12 mesecev garancije (če kupiš z računom itd.,)
z menjavo kond. ne verjamem da boš zbudil plato, večkrat pa se z menjavo reši plata, če zmrzuje