Pariz - hrana, prevoz, znamenitosti

robbus

Pripravnik
17. feb 2010
224
0
16
Ta vikend letiva s punco v Pariz (od petka do torka). Letiva z Air France iz Brnika na letališče CDG. Ker greva prvič, sva še nekam izgubljena, predvsem naju zanima, kako urediti stvari glede prevoza po mestu. Slišala sva, da obstaja neka "ticket touristique" oz. turistična karta, ki velja za 5 dni in za vse prevoze v mestu (med drugim tudi za vlak iz letališča CDG do centra mesta, avtobuse in podzemno železnico). Stane menda okrog 45€. A je to res in če je, se res to najbolj izplača?

Prav tako naju zanima, kje naj jeva kaj dobrega, pa da pri tem ne bankrotirava
smile-1.gif



Ogledat si nameravava seveda Eifflov stolp, Louvre, drugače pa še ne veva, kaj drugega?

Hvala za odgovore
wink-1.gif
 

Schumi

Fizikalc
2. avg 2007
4.122
10
38
Ena "sodelavka" je bila za prvi maj. Baje je svinjsko drago ratalo. Baje je tudi invazija priseljencev in Pariz izgublja svoj car.
 

gig

Pripravnik
7. apr 2009
683
11
18
Lonely Planet, ali kak drugi vodič ti bo prav prišel. Hrana v lokalih je precej draga, ampak se da znajt.V Lonely Planetu sem našel precej na to temo in je prišlo prav. Nekaj denarja bo pa vseeno treba pustit tam.
Pozanimaj se še malo na netu.

Pa lepo se imejta!

P.S. Najdražje veliko točeno pivo je bilo 10,50 €!!!
 

roseanne

Pripravnik
9. avg 2007
364
0
16
Bila v Parizu lani v začetku junija.
Letela prav tako z Airfrance, le da iz Trsta in začelo se je prečudovito - ko so mojo prtljago pustili v Trstu in mi jo pripeljali naslednji dan (razlaga meni in še 9im, ki so prav tako ostali brez prtljage: letalo je bilo pretežko in vam dostavimo kufre jutri, ko letalo ne bo tako polno
crazy1.gif
)

Kar se tiče karte - midva sva imela njihovo karto za podzemno / bus / vlak. Imajo cone in seveda je cena odvisna od tega, za koliko con vzameš karto. Šla sva tudi v Versailles, zato sva vzela karto za cone 1-5 (ali morda 6; sem že malo pozabila. Skratka se je splačalo bolj kot da bi za Versailles kupovala posebej karto). Pa še Charles-de-Gaule je v coni 5.
Na TEJ strani sem si jaz našla vse informacije in cenike in potem preračunala že doma.

Tista tvoja "turističnakarta" je verjetno Paris Visite Travel card - 49.40€ za cone 1-6 za 5 dni. Mislim, da sva midva imela to. Imaš vse na zgornji povezavi.

Ogledi:
- Versailles, kot že rečeno
- Eiflov stolp
- Louvre
- Orsay muzej
- slavolok zmage
- Montmartre
- z ladjico po Seni
- Notre Dame
- ............ (sem že malo pozabila)

Kot je že eden pred mano rekel, se splača nabaviti en vodič (jaz sem imela Lonely Planet) in mal naštudirat stvari.

Hrana... Ja, je kar drag Pariz
smile-1.gif
Zajttrka nisva vzela v hotelu, ampak sva šla na kavo in rogljič v lokalno kavarno. Kosilo pa običajno kakšna pica ali podobna zadeva. PAč nekje v predelu, kjer sva se ravno nahajala.

Še en nasvet - močno močno priporočam, da sta ob ta večjih znamenitostih že kake pol ure pred uradnim odprtjem. Gužva in doooooooolge kolone nastanejo zelo hitro. Midva sva si na ta račun v Versaillesu grad ogledala praktično "sama" in niti sledu o gužvi (o kateri sem brala pred odhodom na raznih internetnih straneh). Enako velja za Eiflov stolp. Na vrhu sva se v miru sprehajala in uživala, medtem ko so znanci poročali o nepredstavljivi gužvi na vrhu.
aja, pa če se odločita za Versailles, se splača karto kupiti vnaprej preko interneta, ker se tako izogneš čakanju v vrsti pred blagajno. Ob določenih dneh v tednu imajo "predstavo" , ko v vodnjakih v vrtovih teče voda in špila glasba. Zanimivo za videti, če si že tam (seveda moraš za to posebej doplačati
smile-1.gif
- ampak, če si že tam......)

Pariz je fajn
cool-1.gif
(ampak ko dobiš prtljago, je pa še lepši)
 
Nazadnje urejeno:

calabria

Pripravnik
24. mar 2010
56
0
6
Bila v Parizu 2x. Letela sva vsakič z RyanAirom iz Trevisa(če se ne motim) do nekega manjšega letališča, ki je 80km iz Pariza, ampak pride bus karta 13 eur do centra. Spala sva v Formula 1 hotelih(va Parizu sta vsaj 2 ta hotela, če ne več. Ponavadi so locirani čisto pri obvoznici). To je chip hotel, v sobi maš posteljo in umivalnik. Kopalnice in wc-ji so skupni, ampak ni panike glede čistoče. Za vsakim uporabnikom se celotn prostorček avtomatično spuca (voda pod pritiskom ga zalije).

Za oglede mogoče še(ne znam francosko zato bo piši kot govoriš)
- Elizejske poljane
- območje Hotel, kjer je gejevska četrt in Pompidu(muzej sodobne umetnosti, pred njim imaš milijon ljud, ki rišejo karikature za spomin. To je tut na Montmartru, kjrt je tut Sakreko-neka cerkev)
- la defons(novi/poslovni del Pariza, kjer je nov slavolok, na vrhu je računalniški muzej-se mi zdi, nism šla gor; shopping centr)


Midva sva se okol vozila z podzemno, apmak sva sproti kupovala karte pa se mi zdi da ni bilo drago. Maš pa vrjetn s temi turističnimi kartami kak popust pri ostalih vstopninah. Kar se Eifflovga stolpa tiče, bodita tam eno uro pred odprtjem, drugače bosta cel dan zabila v vrsti. Tko bosta pa stala v vrsti, ampak ne predolgo.
Jedla sva pa v kebap varjata restavracijah. Al pa sva šla v la defonsu v Auchana (ogroma trgovina-veriga trgovin) in si nabavla hrano. nisva dost zapravlala za to(sva mela nizkoproračunsko varjanto), kokr sva pa vidla je pa drago.

Lepo se mejta
 

keber

majski hrošč
28. jul 2007
13.240
44
48
Jaz sem bil tam 12 let nazaj, pa je bilo že takrat nepredstavljivo drago (direkt konvertaža - veliko pivo 6 evrov), porcija špagetov (bolj mala)+en džus v nič posebnega restavraciji 10 evrov. Te cene verjetno danes mirno lahko povečaš za 50 do 100%.

Kaj si ogledat, so ti že drugi povedali, priporočam pa tudi posedanje po malih bifejčkih ob cesti, je prav super filing. Tudi raznovrstni mestni parki imajo svoj čar. Žal mi je, ker nisem šel v La Defense, baje da je prav zanimivo tam, ampak ni bilo časa.
 

Jodlarcek

Fizikalc
16. avg 2007
3.304
18
38
MB
Za ogled znamenitosti ti predlagam Paris museum pass .
To je zelo priročna zadeva. Imaš vstop v vse znamenitosti Pariza (razen Eiffela). Pravtako ne rabiš čakati v vrsti ampak imaš poseben vhod (kar zna biti v Louru zelo dobrodošlo)
Glede prevoza. Jaz si vedno kupim Paris Visit , s katero se lahko neomejeno voziš po Parizu.
Še boljša varianta je Navigo , vendar ga lahko uporabljaš od ponedeljka do ponedeljka do nedelje (tudi če ga kupiš v soboto ti traja do nedelje)
Toliko od mene. Če te še kaj zanima pa kar vprašaj.
 

robbus

Pripravnik
17. feb 2010
224
0
16
Tale Paris Visite travel card se mi zdi zanimiva, vzela bi jo za 5 dni, ampak je razlika v ceni gromozanska, če vzameš samo cone 1-3 oz 1-6. Ali bova potrebovala cone 1-6? Letališče CDG je sicer v coni 5, tako da mogoče že zato, ker se bova peljala iz letališča in potem nazaj na letališče. Toda ali je letališče edina stvar, ki je v višji coni kot 3? Ker v tem primeru se mogoče splača kupit Paris Visite Travel card samo za prve tri cone in se plača karta za vožnjo z vlakom od letališča do mesta in obratno posebej...

Kaj predlagate?
 

Jodlarcek

Fizikalc
16. avg 2007
3.304
18
38
MB
Kot si že sam ugotovil je cena med conami ogromna.
Moraš preračunati, kaj se ti bolj splača. Vse Pariške znamenitosti so v coni od 1-3. Če k tej ceni prišteješ še prevoz iz letališča, ter Versailles...hja potem se ti pa splača za več con vzet.
 
Nazadnje urejeno:

roseanne

Pripravnik
9. avg 2007
364
0
16
Versailles je cona 4.

Zdaj, ko sem brala zgornje prispevke, sem se spomnila, da sva midva imela Navigo, za cone 1-6 in imaš vse notri (vključno letališče). Rabiš pa fotografijo, se mi zdi - in potem jo lahko uporabljaš več let - če se še kdaj vrneš v Pariz. Podobno kot v Londonu.
Ko sem ddoma preračunavala vse pa tarife ipd., se mi je izšlo, da pridem tako ceneje skozi kot če bi vzela Paris Visite Travel Card in posebej karto za iz / na letališče in še posebej za Versailles.
 

Jodlarcek

Fizikalc
16. avg 2007
3.304
18
38
MB
Ja vsak si mora sam preračunat kaj se mu najbolj splača.
Mene j**** ker grem v Pariz vedno v soboto in moram kupiti do ponedeljka dnevne karte
frown-1.gif

Šele v ponedeljek napolnim Navigo in ga uporabljam do sobote...in mi spet gre en dan v nič.
Ampak ko sem sam preračunal, mi je to najceneje.
 

Slick

Majstr
18. sep 2007
2.276
191
63
Citat:
Uporabnik robbus pravi:
Tale Paris Visite travel card se mi zdi zanimiva, vzela bi jo za 5 dni, ampak je razlika v ceni gromozanska, če vzameš samo cone 1-3 oz 1-6. Ali bova potrebovala cone 1-6? Letališče CDG je sicer v coni 5, tako da mogoče že zato, ker se bova peljala iz letališča in potem nazaj na letališče. Toda ali je letališče edina stvar, ki je v višji coni kot 3? Ker v tem primeru se mogoče splača kupit Paris Visite Travel card samo za prve tri cone in se plača karta za vožnjo z vlakom od letališča do mesta in obratno posebej...

Kaj predlagate?

To, kar si že sam napisal. Vzameš za cone 1-3, karte za prevoz od CDG do Gare du Nord (ena od glavnih postaj v centru) pa dokupita ekstra. Vsaj midva sva tako naredila. Če bosta šla do Versaillesa, pa tudi plačata posebej. Midva nisva šla, je bilo ostalih stvari preveč za tistih 5 dni...
 

Gox

1.200. registrirani uporabnik
24. sep 2007
1.979
71
48
44
www.citroenar.com
Jaz sem si v Parizu ogledal tudi staro pokopališče v centru ... zanimiv ogled, kar dosti znanih ljudi je tam pokopanih.

(sicer smo šli tam ravno zaradi ene znane osbe, ker me je zanimalo kje počiva)

Drugo pa so že več al manj ostali povedali ... vsekakor obvezno it z ladjico en krog. Zvečer je prav lepo opazovati Pariz z drugega zornega kota.
 

robbus

Pripravnik
17. feb 2010
224
0
16
Slišal sem, da so menda zelo zanimive tudi latinska, kitajska in črnska četrt. Kako pa se imenujejo oz. kje jih najdem?