pametni termostati

pablohasan

Fizikalc
18. avg 2007
1.104
3
38
doma imamo plinsko peč in termostat. ta mi gre rahlo na živce, ker se ga da nastaviti samo po urahin tudi, ker pogosto ne pridemo dovolj zgodaj domov. tako da ga pol vklapljamo in izklapljamo ročno, kar pa spet ni tako zabavno.
imel bi en zelo simpl pameten termostat, krmiljenje preko gsm, ampak več ali manj prek tega, da prek gsm ugotovi, ali sva z gospo doma ali ne.

ali kaj takega obstaja? kako je to tezko zvezat z neki plinsko pečjo? a obstaja opcija, da ti isti termostat krmili tudi inverter klimo?
 

urosvrunc

Pripravnik
20. jun 2012
271
15
18
Malo poglej na netu za pametni termostat NETATMO, uporabljam ga že drugo leto za ogrevanje na pelete in sem z njim več kot zadovoljen. Prodaja ga firma iz Ljubljane, po naročilu sem ga imel doma v dveh dneh.
 

pablohasan

Fizikalc
18. avg 2007
1.104
3
38
Citat:
Uporabnik softi pravi:
pametni termostat, ki prek gsm ugotovi ali si doma. kaj to misliš?
termostat je najbrz v wifi mrezi, ti imas telefon zraven. Ko sta telefon in termostat v ustem omrezju si doma.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.216
1.839
113
Na ogrevanje začni gledat kot način kako dovesti v hišo toliko toplote, kot se jo dnevno izgubi prek sten s pogojem da želiš imerti noter določeno temperaturo.
In je vseeno ali v kratkem casu dovedeš veliko energije ali čez cel dan po malen...vsaj z vidika porabe. Z vidika udobja je celodnevno ogrevanje boljše.

In če dnevno izgubiš 30 kWh jih boš moral tudi dnevno toliko dovesti.

In ker ti termostat omogoča urnik nastaviš delovanje za med tednom od do, ter režim za vikend...verjetno paše toplo ko se zbudiš, ko prideš domov in ko si doma.
Torej: vklop ob 4ih zjutraj do 8ih. Nato spet ob 13ih do 23ih. Če bo temperatura dosegla nastavljeno (npr 22 stopinj bo itak peč izkloplo, ne glede na urnik). Temperaturo v radiatorjih pa tudi lahko nastavljaš (verjetno vremenska regulacija).

Torej imaš vse kar potrebuješ. Zdaj se samo nauči uporabljat
wink-1.gif
.


In tu mi res ni jasno kaj bi mobitel lashko koristil.

(Ne rečem kak vikend da imaš možnost oddaljenega vklopa).
 

pablohasan

Fizikalc
18. avg 2007
1.104
3
38
mobitel bi se mi zdi koristil, da ne bi grel, ko nikogar ni doma. sicer sej malo naglas razmisljam.

sicer zanimivo razmišljanje, ampak ne vem, če bi bilo res temu tako, potem ne bi nihče imel termostata s timerjem al kaj?

jaz sicer mislim, da tudi vzdrževanje iste temperature nekaj stane, zato pač mirno pustim, da ko nas osem ur ni doma, le-ta počasi pada in je ne vzdrzujem na isti višini.

Ob 4ih se meni zdi prehitro, ker js se začnem zbujati, ko se začne greti v sobi, tako je človeško telo narejeno že od pradavnine sem.
 

softi

asfalter
30. avg 2007
33.298
486
83
okolica metropole
vzdrževanje tudi stane. zato pa nastavi termostat na vklop ob uri, ko ti paše, potem izklop in vklop. vklop popoldne naj bo uro prej kot želiš in v 100 letih en boš izgubil cene termostata.

ali pa uporabi gsm preklopnik, ki na klic spusti elektriko v vtičnico, peč-
 

pablohasan

Fizikalc
18. avg 2007
1.104
3
38
ma sej, to vem v principu. pač predvsem mi gre trenutni termostat na zivce, ker lahko nastavim samo na polno uro. jaz bi pa imel, da začne greti ob 6:30. Pa če bi prek mobitela zaznal, da nas za vikend ni in odklopil bi bilo tudi super.

Sicer valda je to minor annoyance in bolj kot ne gledam...
 

Matko

pohodnik
18. jul 2007
5.570
691
113
Citat:
Uporabnik vincent pravi:
Na ogrevanje začni gledat kot način kako dovesti v hišo toliko toplote, kot se jo dnevno izgubi prek sten s pogojem da želiš imerti noter določeno temperaturo.
In je vseeno ali v kratkem casu dovedeš veliko energije ali čez cel dan po malen...vsaj z vidika porabe. Z vidika udobja je celodnevno ogrevanje boljše.

In če dnevno izgubiš 30 kWh jih boš moral tudi dnevno toliko dovesti.

Velja v primeru slabe dobre izolacije.

Čim slabša izolacija je tem bolj se splača vmes ugašat. Izgube so le odvisne od delta T.
Seveda je predpogoj, da je ogrevalni vir dovolj močan, da potem spet hitro segreje.
wink-1.gif
 

hooger

Fizikalc
5. sep 2007
1.975
15
38
Bled
Kako bi bilo s prikolpom nest-a na naš sistem. Imamo ogrevanje na olje (verjetno kmalu menjava na peleti/sekanci) in sončne kolektorje z 800l zalogovnikom. Spodnja etaža je 80% talno ogrevanje iz kolektorjev, ostalo pač radiatorji. V vsaki etaži je tudi kamin za dogrevanje in prehodna obdobja. Ali je sploh možno/smiselno priklopiti nest na tak sistem?
Vsako nadstropje meri 100kvadratov. Spodaj so starši, zgoraj pa zaenkrat midva sama. Odkar imava kamin, so celo zimo radiatorji zaprti in kuriva samo kamin + elek. Radiator v kopalnici.
Razmišljal sem tudi, da bi vse radiatorje požagal stran in zmontiral stensko ogrevanje + nizkotemperaturno tč na podstrešje in tako imel čisto svoj sistem od staršev.
 

hooger

Fizikalc
5. sep 2007
1.975
15
38
Bled
nikakor ne. Samo zaenkrat sva samo dva in še ni potrebe po ogrevanju celotnega štuka. Tako da dveh sob se trenutno sploh ne ogreva. Jih pa v bližnji prihodnosti sigurno bo treba in takrat ne bi bil rad odvisen od kamina.
 

softi

asfalter
30. avg 2007
33.298
486
83
okolica metropole
ko bo treba razmišljaj.
energenti se različno dražijo. hit mode se spreminja. cena tehnologije pada. in konec koncev, zadeva stoji neuporabljena.

2007 je bila tč zlo zelo draga, zrak voda ne vem ali je sploh kdo ponudil. hit je bil kolektor ali vrtina. svinjsko drago. peletov, sekancev se ne spomnim. izbirali smo olje, plin, elektrika, drva.
vzel sem plin. ko se je energent podražil, je prišel do izraza kamin. danes gonim kamin in 400l plina na sezono.
 

pablohasan

Fizikalc
18. avg 2007
1.104
3
38
če boš menjal, razmisli. TČ je sicer super, je pa kar draga. Zdaj, če moraš itak menjati peč, je to bolj smiselno že. Drugače pa prihranka ne dobiš notri v 7 letih.
 

softi

asfalter
30. avg 2007
33.298
486
83
okolica metropole
če praviš meni, se odločam med tč in peleti+drva. bolj se nagibam na slednje. če bi bil prostor, bi to obveljalo. tč ima edino prednost, da ne rabi prostora.
 
I

Izbrisan uporabnik 474

Pri GPS in WiFi ping samrt regulacijah je potrebno biti zelo previden in je zeloo odvisno od tipa telefona, ki ga uporabljaš. Sam sem za poizkusil že oboje, sicer za luči, ampak je načeloma enako. Najprej sem uporabljal GPS - vklopi luči, ko pridem 50m od doma (in če je tema in če luči (še) niso prižgane). Obratno, ko grem od doma in sem vsaj 100m vstran. Prolem je, ker GPS iscer javi pozicijo, vendar ko gre v stanje mirovanja, program pa to razume, da sem izven dosega... In je začelo ugašat luči.
Nato sem začel kombinirat z GSM pingom. Program vsakih 30 sekund pošlje ping na omrežno napravo (WiFi ali Ethernet) in če ta odgovori v 10 sek., smatra da sem "doma" - stvar OK dela na Samsung S3, malo slabše na Xperia Z2 (kljub WiFi policiy always ON), na Lumia 625, 830 in 925 pa sploh ne - samo če je zaslon prižgan.

Na koncu sem nekako usposobil, da deluje kot mora, pravilno zaznava, če je kdo doma ali če se kdo vrača domov in prilagodi luči, TV, ambient luči, jakost itd. A je bilo potrebno veliko programiranja, da je na koncu delovalo - si ne znam predstavljat, da bi to en praktično neumen termostat to znal.

Mimogrede, glede WiFi je iPhone še večje "sranje" - tam zadeva sploh ne deluje, podobno kot WP telefoni...
 

bla11111

Pripravnik
18. apr 2012
113
-2
18
Ne spoznam se ravno na termostate in ogrevanje. Kolikor berem imate to montirano v povezavi z pečjo. Kaj pa če živiš v bloku. Na hodniku imamo tisti merilec porabljene energije in ročni ventil za zapiranje in odpiranje. Ventili na radiatorju so pravtako še ročni. Če se odločim za menjavo radijatorjev je možno kako tak termostat povezat v sistem? Ali je to izključno namenjeno hišam? Kaj pa kontrola klime je to možno?