Opravilna (ne)sposobnost

NigelM

Pingvin
19. avg 2007
17.286
4
36
ena vas naprej od Jest-a
Z leti vse pride in tako se je v širši družini zgodilo, da lastnik zaradi let in sedaj tudi zaradi zdravja ne more več voziti. Na žalost je stanje tako, da ne zmore niti več podpisa.
Sedaj bi njegova žena rada prodala avto, katerega ne potrebujeta več (ona ne vozi), a za prodajo je potreben podpis prodajalca...

Kakšen je torej postopek?
Ali v takem primeru zadošča skrbništvo?
 
I

Izbrisan uporabnik #488

Se zaveda in še razume pomen dejanj?
Ker v tem primeru bi se morebiti splačalo razmisliti, da se na dom pokliče notarja, ki bi overil njegov "podpis", križec in sicer na pooblastilu za prodajo avtomobila.

Pač nekoga pooblastilo, da namesto njega prodaja avto, ženo, sorodnika.

Notar pride tudi na dom, je po tarifi.

-------

Sicer pa opravilno sposobnost na predlog odvzame/vrne sodišče v nepravdnem postopku od sodelovanju CSD, ki potem kasneje določi skrbnika.

Ta bi lahko določila skrbnika za poseben primer (prodaja vozila) in bi skrbnik z odločbo izkazoval, da je upravičen prodajati.

Predlagam klic na najbližji oz. pristojni CSD, ti bodo tam vse povedali.
 
I

Izbrisan uporabnik #488

Hehe, isto majo napisano na strani CSD
evil.gif


Citat:
POZOR! Če oseba lahko izrazi svojo voljo, lahko veljavno pooblasti drugo osebo. Pooblastilo se podpiše pri notarju. Dejstvo, da oseba fizično ni sposobna napisati pooblastila, je pravno ne more ovirati pri pooblastitvi. Notarji overijo pooblastilo tudi na domu stranke. Nezmožnost osebe, da izrazi svojo voljo, se izkaže z ustreznim zdravniškim potrdilom, ki ga napiše izbrani specialist psihiater.
CSD o postavitvi skrbnika za poseben primer izda odločbo, v kateri določi obseg skrbnikovih dolžnosti in pravic.
Skrbništvo za poseben primer preneha, ko preneha potreba, zaradi katere je bil skrbnik postavljen.

http://www.csd-mb.si/sl/page/view/SkrbnistvoOdraslih
 

Usika

Zelenc'
5. jan 2014
5
0
1
Dodala bi še to: odvzem poslovne sposobnosti je zelo hud poseg v človekovo osebnost in samostojnost, zato jo je treba jemati kot zadnje sredstvo, ko res ni na voljo drugih možnosti. Ne bi se smelo zgoditi, da bi se odvzem opravil zaradi udobja svojcev ali morebitnih višjih stroškov preživljanja take osebe.
 
I

Izbrisan uporabnik #488

Jap, seveda, enak postopek.

Citat:

Drugo poglavje
POSTOPEK ZA ODVZEM IN VRNITEV POSLOVNE SPOSOBNOSTI
44. člen
V postopku za odvzem poslovne sposobnosti sodišče odloča o delnem ali popolnem odvzemu poslovne sposobnosti osebam, ki zaradi duševne bolezni, duševne zaostalosti, odvisnosti od alkohola ali mamil, ali iz drugega vzroka, ki vpliva na psihofizično stanje, niso sposobne same skrbeti zase, za svoje pravice in koristi.
45. člen
Postopek za odvzem poslovne sposobnosti se začne na predlog pristojnega organa občinske skupnosti socialnega skrbstva, javnega tožilca, zakonca ali osebe, ki z osebo, ki naj se ji odvzame poslovna sposobnost, živi v dalj časa trajajoči življenjski skupnosti, njenega sorodnika v ravni črti in v stranski črti do drugega kolena.
Predlog za uvedbo postopka lahko vloži tudi oseba, o kateri se bo vodil postopek, če je sposobna razumeti pomen in pravne posledice svojega predloga.
Sodišče začne postopek po uradni dolžnosti, če izve za okoliščine, iz katerih izhaja utemeljen razlog, zaradi katerega je potrebno določeni osebi odvzeti poslovno sposobnost.
46. člen
Udeleženca v tem postopku sta poleg predlagatelja in osebe, o kateri se vodi postopek, tudi skrbnik osebe, kateri naj se odvzame poslovna sposobnost, in pristojni organ občinske skupnosti socialnega skrbstva.
47. člen
Osebo, ki naj se ji odvzame poslovna sposobnost, sodišče zasliši, razen če ugotovi, da bi zaslišanje, škodilo njenemu zdravju ali da glede na njeno zdravstveno stanje zaslišanje ni mogoče.
48. člen
Če je uveden postopek zaradi duševne bolezni, duševne zaostalosti, odvisnosti od alkohola ali mamil, ali iz drugega vzroka, ki vpliva na psihofizično stanje, sodišče odredi, da osebo, ki naj se ji odvzame poslovna sposobnost, pregleda izvedenec medicinske stroke.
Sodišče lahko opusti pregled po prvem odstavku tega člena, če je oseba, ki bi jo bilo potrebno pregledati, v psihiatrični zdravstveni organizaciji po odločbi sodišča in če iz poročila te organizacije o zdravljenju izhaja potreba, da se ji odvzame poslovna sposobnost ali če sodišče že razpolaga z ustreznim mnenjem izvedenca medicinske stroke, ki pa ne sme biti starejše kot šest mesecev.
49. člen
Sodišče lahko odredi, da se oseba, ki naj se ji odvzame poslovna sposobnost, začasno, vendar najdalj za sedem dni, zadrži v psihiatrični zdravstveni organizaciji, če je po mnenju zdravnikov to nujno potrebno za ugotovitev njenega zdravstvenega stanja.
Zoper sklep iz prvega odstavka tega člena je dovoljena pritožba v treh dneh od vročitve sklepa.
Sodišče druge stopnje odloči o pritožbi v roku treh dni.
50. člen
Če so izpolnjeni pogoji za odvzem poslovne sposobnosti, sodišče glede na stopnjo ugotovljene sposobnosti odvzame osebi poslovno sposobnost delno ali popolno.
51. člen
Kadar sodišče ugotovi, da so izpolnjeni pogoji za delni odvzem poslovne sposobnosti, lahko s sklepom odloži odločitev o delnem odvzemu poslovne sposobnosti zaradi odvisnosti od alkohola ali mamil, če se oseba, ki bi ji bilo potrebno poslovno sposobnost odvzeti, podvrže zdravljenju v ustrezni zdravstveni organizaciji.
Sodišče lahko odloži odločitev najdalj za eno leto.
Zoper sklep iz prvega odstavka tega člena ni pritožbe.
Sodišče izda sklep o odvzemu poslovne sposobnosti pred potekom roka iz drugega odstavka tega člena, če oseba, ki naj se ji odvzame poslovna sposobnost, zdravljenje samovoljno opusti.
52. člen
Zoper sklep o delnem ali popolnem odvzemu poslovne sposobnosti sta dovoljeni revizija in obnova postopka.
53. člen
Pravnomočen sklep o delnem ali popolnem odvzemu poslovne sposobnosti pošlje sodišče pristojnemu organu občinske skupnosti socialnega skrbstva in pristojnemu matičarju.
54. člen
Če prenehajo razlogi, zaradi katerih je bila odvzeta poslovna sposobnost, sodišče odloči o delni ali popolni vrnitvi poslovne sposobnosti.
V postopku za vrnitev poslovne sposobnosti se smiselno uporabljajo določbe postopka o odvzemu poslovne sposobnosti, razen določbe 52. člena tega zakona.
55. člen
Če sodišče zavrne predlog za vrnitev poslovne sposobnosti, lahko odloči, da se pred potekom določenega roka, ki ne sme biti daljši kot eno leto, ne more predlagati vrnitev poslovne sposobnosti, če iz rezultata celotnega postopka izhaja, da v določenem roku ni mogoče pričakovati ozdravitve ali znatnega izboljšanja psihofizičnega stanja osebe, ki ji je bila poslovna sposobnost odvzeta.
Predlog za vrnitev poslovne sposobnosti, ki je vložen pred potekom roka, določenega na podlagi prvega odstavka tega člena, sodišče zavrže.
56. člen
Če ima oseba, ki naj se ji odvzame poslovna sposobnost, nepremičnine, odredi sodišče, ki vodi postopek, da se uvedba postopka in odločba o odvzemu poslovne sposobnosti oziroma o vrnitvi poslovne sposobnosti zaznamuje v zemljiški knjigi.

Sicer pa mislim, da bo NigelM to preprosto uredil z notarjem in je zadeva rešena.