Ojačana antena za TV, ampak ojačevalec posebej

MUC

Fizikalc
4. sep 2007
1.716
99
48
Pozdravljeni,
iščem "sobno" TV anteno, ki bo ji montiral na zunanjo steno stanovanja, do koder pa imam speljan samo koaxialc, elektrike za napajanje pa ne.
Torej, ali se da dobiti anteno, ki jo bom imel zunaj, njen ojačevalec pa bo zraven televizije. Dolžina koaksialca do TVja je cca. 5 metrov, tako da prehude izgube nebi smele biti.

Hvala!
 

bpfc

Majstr
12. sep 2008
1.865
57
63
Ojačevalec mora biti vedno čim bližje antene, ali še najbolje v dipolu antene. Koaksialni kabel služi tudi za napajanje ojačevalca. Nekateri TVeji imajo tudi možnost napajanja antene, tako da v tem primeru ne rabiš usmernika, ki pa ni važno, kje se nahaja.
 

Bajkman

Majstr
23. jun 2010
3.650
148
63
Ojačevalnik poleg TV-ja to ba naredil samo škodo, ker ti bo na tisti lokaciji še poslanšal S/N razmerje. Elekrike za napajanje ne priklopiš na anteni, ampak na adapterju poleg TV-ja. Verjetno ima že sam TV kot tak, 5V napajanje za anteno. Poleg tega je usmerjena antena velikooo boljša od sobne.
Žal ne vem dovolj podatkov, koliko je dober signal, je oddajnik viden? Koliko je kabel dolg?
Morda ojačevalnika niti ne potrebuješ, če misliš da ga, dobiš anteno, v katero je že vgrajen ojačevalnik, katerega napajaš s 5V iz TV-ja ali iz adapterja poleg TV-ja.
Tukaj:
http://www.iskrasistemi.si/izdelki/2011053108102765/2011061007261198/2011061513484322/

Glej izvedbe antene P20. mislim da sem videl v Mercator-tehniki tako z nosilcem in vgrajenim ojačevalnikom za 15 EUR.
Tukaj:
http://antene-zupancic.si/trgovina/catalog/product_info.php/cPath/100_296_306/products_id/916
Imaš pa poleg še kabel in napajalnik. Ampak vsaj zadnjega dvojega verjetno ne potrebuješ, moje mnenje pa je, da ne potrebuješ niti ojačevalnika, če je močan signal in kratek kabel.

sicer pa če imaš domet do Kranja, lahko tam v Iskri dobiš vse.
 
Nazadnje urejeno:

Daniel

Guru
21. dec 2007
5.129
2.472
113
In zakaj ravno sobno? Vzami zunanjo anteno (logoritemsko ali ono široko), ki ima v sebi že ojačevalnik in jo napajaj po koaksialcu. V MB BigBang-u vem da prodajajo komplete, antena, kabel usmernik. Lahko pa greš tudi v kako specializirano trgovino. Je ravno zadnjič en kolega nabavil (logoritemsko) in obrnil proti hrvaški, pa na njej lovi zraven še madžare, slovence in hrvate, je pa SV del slovenije.
 

MUC

Fizikalc
4. sep 2007
1.716
99
48
Stanovanje se nahaja v Ankaranu in gleda proti JZ - na spodnji sliki sem označil kam vse bi lahko obrnil anteno in bojim se, da so oddajniki na drugi strani
frown-1.gif

TV je sicer Philips 47PFL4007H, kako lahko ugotovim, če ima napajano vtičnico za anteno?



Thx!
 

Bajkman

Majstr
23. jun 2010
3.650
148
63
Ugotoviš v specifikacijah ali meniju, kjer se aktivira/deaktivira. Glede kota pa res ni najboljši, ponavadi na morju ni oddajnikov.
smile-1.gif
Kje pa je oddajnik za SLO?
 

Bajkman

Majstr
23. jun 2010
3.650
148
63
Saj nek oddajnik je v Belem križu in zgleda, da ni vmes hriba. Če nekako uspeš obrniti anteno v tisto smer, mislim da bi delovalo
 

Gox

1.200. registrirani uporabnik
24. sep 2007
1.978
69
48
44
www.citroenar.com
Najbolje da kupiš eno zunanjo anteno, pa testiraš ... v najslabšem primeru boš ob 20€ ...

Jaz imam ta kratko anteno, kakih 60cm ... obrnjena nekje v smer Italije ... (bi reku da je usmerjena nekje proti tvojemu stanovanju), kabla cca 5m, pa lovim vse kar potrebujem ... Cca 150 italjasnkih kanalov, pa ostale naše (TVS 1,2,3, pop, kanal a, koper, pa še nekaj ...)

Nimam ojačevalca ... v spodnjem štuku hiše imam še en "zasilni TV" pa enako anteno kar na eni polici v sobi, pa tudi lovi OK ... če glih ni kanala, jo samo malo premaknem pa najdem sliko
smile-1.gif


Sedaj odkar je DVB-T je slika super in sprejem prav tako ... prej še v analognih časih, pa smo imeli velike probleme ... ojačevalci, kretnice, več anten ... da smo ujeli par kanalov preko Nanosa ...

Kupi anteno (Lahko greš v Mtehniko) pa preizkusiš, mogoče ujameš kakšen odboj signalov, pa bo lovilo tudi v redu ...

Aja, doma sem sprobal tudi s sobno anteno, pa nisem nič ujel ...
 

Gox

1.200. registrirani uporabnik
24. sep 2007
1.978
69
48
44
www.citroenar.com
Citat:
Uporabnik Bajkman pravi:
Saj nek oddajnik je v Belem križu in zgleda, da ni vmes hriba. Če nekako uspeš obrniti anteno v tisto smer, mislim da bi delovalo

Točno, na Beli križ sem pozabil ... to pa bi mogu ziher lovit .. vsaj za naše DVB-T kanale ... na začetku DVB-T ja sem imel usmerjeno anteno na Beli Križ, potem sem zaradi italijanskih kanalov obrnil bol severno ...
 

Bajkman

Majstr
23. jun 2010
3.650
148
63
Citat:
Uporabnik Gox pravi:
Citat:
Uporabnik Bajkman pravi:
Saj nek oddajnik je v Belem križu in zgleda, da ni vmes hriba. Če nekako uspeš obrniti anteno v tisto smer, mislim da bi delovalo

Točno, na Beli križ sem pozabil ... to pa bi mogu ziher lovit .. vsaj za naše DVB-T kanale ... na začetku DVB-T ja sem imel usmerjeno anteno na Beli Križ, potem sem zaradi italijanskih kanalov obrnil bol severno ...

Jaz bi sicer tudi raje dal večjo anteno, ampak edino ta, ki sem jo predlagal, je enostavna za montažo takole na zid ali okenski okvir. Z nosilcem pa bi lahko na zid pritrdil tudi anteno P-47 N TRIPLEX :
http://www.iskrasistemi.si/izdelki/2011053108102765/2011063007202944/2011070108560495/

Kateri pa se lahko po potrebi v dipol (kar je idealno), montira še tale ojačevalnik za 6 oz. 8 EUR:
http://www.iskrasistemi.si/izdelki/2011053108102765/2011063007202944/2011070109103904/

Vendar če je močen signal, se lahko ojačevalnik prekrmili. Tako da je potrebo poskusiti z in brez. V njegovem primeru bi brez njega TV sigurno delovala. Morda celo kak hrvaški multipleks, za kar bi bila še večja verjetnost, če signal z Belega križa ni toliko močan, da bi prekrmilil ojačevalnik. Hrvaški programi pa so na žalost boljši kot naši.
 

MUC

Fizikalc
4. sep 2007
1.716
99
48
Hvala za nasvete.
Glede na to, da je to blok bi želel čim manj smetiti fasado in bi zato dal najmanjšo možno anteno, ki bi še lovila. Če ulovim samo naše kanale bo že vrh glave
smile-1.gif
 

Frenckie

Pripravnik
20. jun 2011
638
3
18
Po priloženem zemljevidu tvoje lokacije v Ankaranu ne bi smel imeti problemov s SLO programi iz oddajnika na Belem križu.
Kupi neko že predlagano manjšo zunanjo anteno brez ojačevalnika in jo pritrdi na steno in usmeri nekako jugozahodno proti
Belemu križu (upam, da nisi v pritličju).
Sobne antene so samo za začasno rešitev seveda, če imaš dobro lokacijo sprejema, a žal preveč pobirajo motnje iz okolice.
Ojačevalnik ti ne priporočam, ker boš imel lahko motnje od italjanskih oddajnikov - zato ker se oni ne držijo evropske porazdelitve frekvenc v obmejnih predelih (v skoraj 40 letnem delu z antenskimi instalacijami velikokrat naletel na tak problem).
Na tvoji lokaciji bi moral sprejemati programe SLO, mnogo italjanskih in verjetno tudi hrvaške.
 

Bajkman

Majstr
23. jun 2010
3.650
148
63
Citat:
Uporabnik Frenckie pravi:
Po priloženem zemljevidu tvoje lokacije v Ankaranu ne bi smel imeti problemov s SLO programi iz oddajnika na Belem križu.
Kupi neko že predlagano manjšo zunanjo anteno brez ojačevalnika in jo pritrdi na steno in usmeri nekako jugozahodno proti
Belemu križu (upam, da nisi v pritličju).
Sobne antene so samo za začasno rešitev seveda, če imaš dobro lokacijo sprejema, a žal preveč pobirajo motnje iz okolice.
Ojačevalnik ti ne priporočam, ker boš imel lahko motnje od italjanskih oddajnikov - zato ker se oni ne držijo evropske porazdelitve frekvenc v obmejnih predelih (v skoraj 40 letnem delu z antenskimi instalacijami velikokrat naletel na tak problem).
Na tvoji lokaciji bi moral sprejemati programe SLO, mnogo italjanskih in verjetno tudi hrvaške.

Ampak ravno zaradi smetenja makaronarjev bi bilo v redu imeti čim večji in močnejšo anteno, saj je tudi toliko bolj usmerjena. Z ojačevalcem se tudi jz ne bi igral, če je kabel kratek. Zakaj pa ne bi mogel dat antene na streho? moda je celo že gor.
 

Frenckie

Pripravnik
20. jun 2011
638
3
18
Se popolnoma strinjam s tabo.
Pri njemu sem za manjšo anteno brez ojačevalnika, ker menim da ima kar ugodno lokacijo, seveda da ima stanovanje v kakem višjem nadstropju. Ta antena ima tudi širši kot sprejema, da bo lahko sprejemal italjanske programe. Po zemljevidu lokacije in lege stavbe sodeč ima kar širok kot obračanja antene (od SZ do JJV - po Googlu) in si lahko prilagodi željo po programih.
Pri digitalnem signalu je to znatno lažje, kot je bilo pri analognem.
Tudi jaz nisem pristaš logaritemskih malih anten. Raje sem uporabljal antene z večjim dobitkom in ožjim kotom sprejema in se tako izognil motnjam od drugih oddajnikov na istem kanalu. Pa tudi ojačevalnik uporabil z manjšim ojačanjem.
Problem je tudi pri strankah, ker si že v sebi zabetonira idejo in izvedbo antenske instalacije.
Imel sem navado, da sem najprej opravil meritev na dotični lokaciji. Potem se pa vsedel z lastnikom za mizo in najprej poslušal njegove želje in potrebe tudi finance. Nato pa predočil svoje argumente in možnosti dotične lokacije in seveda tudi upošteval njegove želje.
 

Bajkman

Majstr
23. jun 2010
3.650
148
63
Verjamem ti, da si imel probleme z ljudmi, poznam..
smile-1.gif

V njegovem primeru bi bilo morda koristno vedeti, s katerega oddajnika je možno sprejemat makarončke, mogoče bi lahko združil celo dve majhni anteni, vsaka v svojo smer. Seveda se potem tukaj zakomplicira, ampak vseeno ni znanost..
 

Frenckie

Pripravnik
20. jun 2011
638
3
18
V postu zgoraj sem napisal, da je gledano iz njegove lokacij (po googlu) SLO oddajnik nekako jugozahodno (Beli križ).
Sedaj je na njemu, da anteno obrača toliko proti zahodu, da si ne pokvari sprejema SLO programov (brez kockanja slike).
Verjemi, ne bo imel problemov s sprejemom italjanskih programov - jih bo kar veliko. Če bi uporabil še ojačevalnik, je pa vprašanje kako bi bilo.
Nisem pa nikjer zasledil ali je pri njemu pritličje ali višje nadstropje. Jaz sem šel iz predpostavke, da je v višjem nadstropju in uporabe UHF logaritemske antene približne dolžine 1m (če bo potreba po tipu antene, ki se trenutno dajo dobiti pa pogledam kataloge).
 

Bajkman

Majstr
23. jun 2010
3.650
148
63
Ta o kateri govorimo, je dolga 40 cm, zato sem malo izrazil dvom, ima pa seveda široki kot. In ta je mišljena za naprimer montažo kar na okenski okvir.
Najbolj vsestranska antena je verjetno tudi tebi dobro znana logaritemca P-2845, ki pa ima res nekaj nad 1 m, z njo so dobre izkušnje. Vendar za na zid je že potreben nosilec, čemur pa bi se "kolega ankrančan" rad izognil, če sem prav razumel
 

MUC

Fizikalc
4. sep 2007
1.716
99
48
Živjo,
res je, antena dolžine več kot pol metra mi je bistveno preveč, pa čeprav na račun sprejemanja več programov. Kot rečeno mi povsem zadošča že 5 slovenskih programov
smile-1.gif
Sicer smo v 1. nadstropju, kar je verjetno pogojno v redu, ampak če ne bom probal, ne bo nič.. Gremo za vikend v akcijo! Hvala vsem..
 

Frenckie

Pripravnik
20. jun 2011
638
3
18
Se strinjam z drugo predlagano anteno (P-2845 / Iskra -- dolžine 106cm)
ali pa TLP 4516 / Inglar -- dolžine 1,2m.
Manjše sploh ne bi nabavljal. To pa pomeni uporaba nosilca ali pa cevno ogrodje balkona (če ga ima) in s tem tudi večji kot obračanja.
Mislim, da je "kolega ankarančan" z najino debato dobil primerno podlago za izvedbo ''projekta''.
Če ga bo še kaj zanimalo, mu lahko nudiva še kak nasvet.
 

Bajkman

Majstr
23. jun 2010
3.650
148
63
Koliko metrov kabla imaš?

Glede na to, da nisi zahteven uporabnik, bo v redu, da kupiš čisto navadno Iskra P20 W brez vseh ojačevalnikov in adapterja, vendar z nosilcem za pritrditev. Obrneš na sveti križ in na zadevo pozabiš, samo še gledaš TV. To je tudi najcenejša rešitev