Odvisno od tega ali imaš kredit ali varčevanje:
V primeru kredita z variabilno obrestno mero imaš v enem izmed členov definitivno napisano določilo o tem kdaj se spremeni OM. V primeru, da imaš pogodbo urejeno na 3 mesečni Euribor, potem se ti OM spremeni 1.1., 1.4., 1.7 ter 1.10. Tako lahko vsi, ki imamo kredite urejeno na ta način s 1.4.pričakujemo ponovno znižanje mesečne anuitete, saj Euribor še vedno pada...
V primeru da imaš urejeno na 6-mesečni Euribor se ti ustrezno spremeni le dvakrat letno (1.1. in 1.6.)
V primeru varčevanj imajo banke v pogojih napisano, da se zadeva obrestuje glede na vsakokraten veljaven sklep o oberstnih merah.
Pri postopnih varčevanjih in vlogah na vpogled (varčevalni račun, kjer ni omejitve glede dobe in zneska npr.:
E-obresti ) je OM pač prilagojena glede na veljavne OM za določen produkt. Tukaj banki ni potrebno predhodno obveščati. Ponavadi na spletnih straneh objavijo na dan, ko se spremeni. Pri določenih bankah se ponavadi to zgodi 1. v mesecu pri drugih po potrebi oz. glede na konkurenco in gibanje Euriborja (zato zadnje leto tudi padajo).
Pri depozitih s fiksno obrestno mero (glede na to, da Euribor konstantno pada itak ne vidim razloga, da bi sklenil z variabilno OM) se obrestuje po obrestni meri, ki je ob času sklenitve veljavna in je navedena na pogodbi ali potrdilu o odprtju. Če se vmes obrestne mere spremenijo, to ne sme vplivat na obrestno mero na tvojem depozitu.