Obvescanje bank o (nameravani) spremembi obresti

Commodore

Fizikalc
14. jul 2008
1.978
40
48
Po (ne vec tako zelo) novem je tako, da mora banka o nameravani spremembi splosnih pogojev obvestiti stranke najmanj 2 meseca pred pricetkom njihove veljave (in jim do takrat omogociti, da brez problemov in kompliciranj odstopijo od "pogodbe"). A za obrestne stopnje to dolocilo ne velja (ker se vedno vidim, da jih spremenijo takorekoc "od danes na danes")?
 

Robbit

Fizikalc
26. jul 2007
2.209
20
38
To ni ravno tako. Obresti imaš takšne, kot je zapisano v pogodbi, in nič drugačne. Ko skleneš npr. depozitno pogodbo in se čez par mesecev obresti na depotize dvignejo ,si ga pač usral. Fora je le v tem, da banka nove cenike ipd. objavi že prej, se pravi, da si ti, kot stranka, že prej seznanjen in pripravljen na spremembe.
 

Stardo

Pripravnik
3. jan 2009
353
0
16
40
Odvisno od tega ali imaš kredit ali varčevanje:

V primeru kredita z variabilno obrestno mero imaš v enem izmed členov definitivno napisano določilo o tem kdaj se spremeni OM. V primeru, da imaš pogodbo urejeno na 3 mesečni Euribor, potem se ti OM spremeni 1.1., 1.4., 1.7 ter 1.10. Tako lahko vsi, ki imamo kredite urejeno na ta način s 1.4.pričakujemo ponovno znižanje mesečne anuitete, saj Euribor še vedno pada...

V primeru da imaš urejeno na 6-mesečni Euribor se ti ustrezno spremeni le dvakrat letno (1.1. in 1.6.)


V primeru varčevanj imajo banke v pogojih napisano, da se zadeva obrestuje glede na vsakokraten veljaven sklep o oberstnih merah.

Pri postopnih varčevanjih in vlogah na vpogled (varčevalni račun, kjer ni omejitve glede dobe in zneska npr.: E-obresti ) je OM pač prilagojena glede na veljavne OM za določen produkt. Tukaj banki ni potrebno predhodno obveščati. Ponavadi na spletnih straneh objavijo na dan, ko se spremeni. Pri določenih bankah se ponavadi to zgodi 1. v mesecu pri drugih po potrebi oz. glede na konkurenco in gibanje Euriborja (zato zadnje leto tudi padajo).

Pri depozitih s fiksno obrestno mero (glede na to, da Euribor konstantno pada itak ne vidim razloga, da bi sklenil z variabilno OM) se obrestuje po obrestni meri, ki je ob času sklenitve veljavna in je navedena na pogodbi ali potrdilu o odprtju. Če se vmes obrestne mere spremenijo, to ne sme vplivat na obrestno mero na tvojem depozitu.
 

Stardo

Pripravnik
3. jan 2009
353
0
16
40
Verjetno misli za postopne varčevalne produkte, ki so časovno določeni (pač za par let). Tam res mora banka obvestit o spremembi OM. To so uvedli zaradi NLB-jevega modrega varčevanja, ko varčevalci niso bili obveščeni o spremembi OM in so na koncu dobivali drobiž namesto obljubljenega. Če se ne motim so preko ZPS šli v skupinsko tožbo in dobli.
 

tratnjak

Fizikalc
10. maj 2009
1.020
32
48
Stardo popravil bi te edino, da nimajo vse banke fiksirane spremembe na iste periode. Naprimer moja banka bo spremenila sedaj v marcu in kasneje v septembru