Citat:
Uporabnik Mikulja pravi:
a letos spet talajo vinjete?
Letos talajo predvsem odpovedi sposobnim in najemajo še več nesposobnih direktorjev. Po novem letu pa verjetno stečaj.
Bo Rudolf Skobe izterjal Mirka Tuša in njegov Tušmobil?
http://www.finance.si/8328033/Bo-Rudolf-Skobe-izterjal-Mirka-Tuša-in-njegov-Tušmobil
Tušmobil zanika, da svojih tekočih obveznosti ne poravnava; za svoj stari dolg do Telekoma želi petletni reprogram, smo neuradno izvedeli
Tušmobil, ki ga Mirko Tuš neuspešno prodaja že vsaj od leta 2010, Telekomu Slovenije (TS) dolguje že več kot deset milijonov evrov, pravi neuradni vir. Tudi za uporabo njihovega mobilnega omrežja. Če dolga do konca leta ne bo plačal, ga bo TS najbrž terjal in tudi izklopil iz svojega mobilnega omrežja. Si Tušmobil to lahko privošči?
Za telekomunikacijsko podjetje, ki sodi v visoko zadolženo skupino Mirka Tuša Tuš Holding, bi plačilo omenjenega dolga pomenilo skoraj 15 odstotkov lanskih poslovnih prihodkov, ki so znašali 67 milijonov evrov.
Česa Tušmobil ni plačeval
Tušmobil je pred časom nehal poravnavati svoje obveznosti do TS, pravi vir blizu Telekomu. Gre za storitve nacionalnega roaminga (gostovanje na omrežju TS v Sloveniji), najema optičnih povezav in kolokacij. Dolg je, kot so potrdili na TS, zrasel na že več kot deset milijonov evrov. TS je Tušmobilu letos odobril polletni reprogram dolga, in sicer še pod vodstvom Ivice Kranjčeviæa, pravi vir. Mimogrede - Kranjčeviæ je kot nekdanji direktor Tuševega telekomunikacijskega podjetja tudi vložil prvo tožbo zoper Telekom, torej podjetje, ki ga je pozneje vodil.
Reprogram da, a le za umik tožb
Vodenje TS je septembra prevzel Rudolf Skobe, in ta po naših informacijah noče popustiti Tušmobilu, ki želi nov, menda kar petletni reprogram dolga. Skobe bi tega sicer odobril, a le če Tušmobil umakne tožbi, ki ju je vložil zaradi domnevnega omejevanja konkurence proti TS. Tožbi sta vredni 113 milijonov evrov. Na TS morebitnih poravnav ne komentirajo.
Nekateri viri ob tem pravijo, da je terjatev Tušmobila do TS odkupil kar Mirko Tuš sam, ki bi tako v primeru odškodnine sam dobil denar od TS. Torej - denarja zadolžena skupina Tuš ne bi videla, s tem pa bi bili prikrajšani tudi upniki, torej (tudi) banke. Pri Tušmobilu to odločno zanikajo: »Tušmobil ima več tožbenih zahtevkov proti TS. Podjetje jih že od začetka in neprekinjeno upravlja v dobro poslovanja podjetja in skupine, v skladu s hitrostjo vodenja postopkov slovenskega pravosodnega sistema.«
Tušmobil: Dogovor bi moral biti sklenjen!
In kakšna je v zvezi z omenjenim desetmilijonskim dolgom zgodba Tušmobila? Trdijo, da svoje tekoče obveznosti do TS poravnavajo redno in da jim ta hip - kar zadeva tekoče obveznosti - nekaj dolguje celo TS. Torej dolg (o višini ne govorijo) po njihovem mnenju izhaja še iz tožbenih zahtevkov do TS. »V zadnjih mesecih so potekali intenzivni dogovori o medsebojnih poslovnih zavezah. Z upravo TS je bil dogovor usklajen in po naših informacijah bi ga moral potrditi še njihov nadzorni svet.«
Aduti, ki jih ima v rokavu TS
Če Tušmobil pri plačilu dolga ne bo popustil, bi ga TS lahko izklopil iz gostovanja v svojem mobilnem omrežju v Sloveniji. Nekateri pravijo, da bi Tušmobil to lahko vodilo celo v propad. A na Tušu trdijo: »Sodelovanje s TS zaradi širitve lastnega omrežja upada.« Tušmobil z lastnim GSM/EDGE-omrežjem pokriva 98,45 odstotka prebivalstva Slovenije. Ta ima manjše hitrosti prenosa podatkov kot denimo 3G. Na področjih z nižjo jakostjo signala oziroma področjih brez signala je zagotovljena uporaba storitev Tušmobil v nacionalnem gostovanju, je sicer zapisano na njihovi spletni strani.
Drugi adut TS je ta, da lahko unovči dana zavarovanja. O tem, kakšna so, na TS in v Tušmobilu molčijo.
Kakšen je Tušev položaj
Trgovsko-kinematografsko-telekomunikacijski holding je lani dobil reprogram posojil do leta 2015, a pod pogojem, da proda del premoženja. Črpalke je prodal madžarskemu Molu, kinematografe Planet Tuš je prodal avstrijskemu Cineplexu, telekomunikacij pa mu kar ne uspe prodati. Prav te naj bi bile največja rana Tuševega imperija, katerega dolgovi so konec minulega leta znašali 483 milijonov evrov od skupno 833 milijonov evrov premoženja.
Pri Tušu ob tem pravijo, da svoje obveznosti redno poravnavajo: »Letos smo plačali tudi glavnice, poleg tega smo bankam posredovali še dodatna sredstva iz odprodaj. Vse skupaj letos dosega 50 milijonov evrov.« Trdijo, da so vse njihove finančne obveznosti obvladljive in celo običajne za obseg skupine Tuš.
Na vprašanje, kaj bi za Tuš pomenila morebitna Telekomova izterjava - ali morda nelikvidnost, insolventnost, stečaj -, pri Tušu odgovarjajo: »Ko so v poslovne dogodke vključena tako velika slovenska podjetja, kot so Telekom Slovenije, skupina Tuš in Tušmobil, so posledice lahko za celotno slovensko gospodarstvo. Prav zato v skupini Tuš posebno odgovorno obravnavamo vse dogodke.«
Premoženje Mirka Tuša je sicer letos revija Manager ocenila na 71,8 milijona evrov, kar je 28 odstotkov manj kot lani.