Za tiste ki nimajo e-Financ
Bo SDH odločitev o (ne)prodaji sprejel še ta teden?
Brez doslednega odpuščanja bo Telekom Slovenije (TS) že čez dobro leto posloval z izgubo, kažejo interne projekcije iz družbe, smo izvedeli neuradno. Podjetje jutri uradno objavlja rezultate prvega trimesečja. Upad prihodkov, smo že razkrili, se zaradi ohlajanja panoge že pozna.
Po neuradnih podatkih se kratkoročna čista izguba sicer napoveduje že v prihodnjem letu, ko namerava TS tudi odpuščati. Že letos, smo pisali, bo delo moralo izgubiti okoli 250 ljudi, prihodnje leto še enkrat toliko. Izgubo naj bi v prihodnjem letu prinesle odpravnine.
Prav tako pa je izguba, bolj dolgoročne narave, neizogibna, če Telekom ne bo odpuščal. Spomnimo, vsakokratna politika je poskrbela, da so se v TS zaposlili »naši« kadri. Tako je število zaposlenih zgolj v Sloveniji naraslo na več kot 2.700.
id-090-TELEKOM
Izredni prihodki, tudi na račun davkoplačevalcev
Upad prihodkov iz poslovanja naj bi sicer pri letošnjih rezultatih kompenzirali z izrednim prihodkom od verjetne ustavitve prodajnega postopka družbe. Kot smo razkrili včeraj, nameravajo v Telekomu krovnemu državnemu upravljavcu SDH izdati približno dvomilijonski račun za stroške, ki so jih imeli s postopkom. Račun bomo plačali davkoplačevalci. Izredni prihodek pa se, če bo ob vladni nestabilnosti zdaj to uspelo, obeta tudi od umika z makedonskega trga. Spomnimo, da je Telekom že lani podpisal opcijo o izstopu Telekoma iz lani združene družbe »avstrijskega« operaterja Vip in »slovenskega« One. Telekom ima v tem 45-odstotni delež (več v članku Telekom Slovenije se poslavlja od Makedonije). V Telekomu naših informacij ne komentirajo.
Uprava TS, ki jo vodi Rudolf Skobe, je že lani število zaposlenih v Sloveniji zmanjšala za okoli 230. Skupaj namerava Skobetova uprava - odločitev je bila sprejeta pred začetkom postopka prodaje - do leta 2018 število zaposlenih zmanjšati za 800, na 1.900.
Dodajmo, da je bilo konec leta 2014 v matični družbi le 1,6 odstotka zaposlenih za določen čas, v skupini pa je teh 15 odstotkov. Lani je Telekom za odpravnine za odpuščene namenil skoraj šest milijonov evrov, tri več kot leto prej, za letos in prihodnje leto pa ima 7,3 milijona evrov oblikovanih rezervacij za odpravnine.
Okoli štiri odstotke manj prihodkov že v prvem letošnjem četrtletju
Revidirani rezultati poslovanja v prvem četrtletju bodo objavljeni jutri. Po naših neuradnih podatkih pri revidiranih rezultatih matične družbe (skupina se je že lani zmanjšala s prodajo deleža v GibTelecomu) večjih sprememb glede na neuradne, ki smo jih razkrili konec aprila, ni.
Neuradno so prihodki Telekoma Slovenije v prvem četrtletju letos glede na isto lansko obdobje upadli za tri do štiri odstotke, še bolj pa je upadel kosmati denarni tok. To bi glede na lanske rezultate pomenilo slabih 159 milijonov evrov prihodkov ali 6,6 milijona evrov manj kot v istem času lani.
Poslabšala se je tudi uspešnost poslovanja. Kosmati denarni tok (EBITDA) je po naših podatkih manjši za desetino glede na isto obdobje lani. To bi pomenilo, da je EBITDA manjša za skoraj pet milijonov evrov in znaša okoli 44 milijonov evrov. Čistega dobička tudi ni veliko, viri pravijo, da je Telekom že zdaj blizu »ničle«.
SDH še nič o postopku prodaje, odločitev pa zna pasti ta teden
V SDH sicer še ne komentirajo, kdaj bodo uradno sporočili, ali so se z edinim kupcem TS, ki ga še ni odgnala politika, našli pri ceni ali ne. Poročali smo že, da se sliši, da se znajo na SDH o (ne)prodaji Telekoma odločiti v naslednjih dneh.
Vidi pa se, da tudi vse manj vlagateljev verjame v uspešnost prodaje. Ob koncu trgovanja se je vrednost delnice ustavila 2,65 odstotka nižje kot v petek, pri 110 evrih za delnico. Med trgovanjem je bila cena še za dobro odstotno točko nižje.
Članek je izšel v tiskani izdaji 12.05.2015, št. 90/2015