Citat:
Uporabnik redTDI pravi:
Citat:
Uporabnik jurga pravi:
če ti kdo predlaga nadražjo varianto ga boš klel, če pa najcenejšo ga boš poslal v krasne,če pa izbereš nekaj srednjega pa mogoče sam ne boš zadovoljen,ker boš pozneje ugotovil da bi bilo boljše da si dal več dearja pa bi vse špilalo kot mora. moraš najprej pri sebi razmisliti kako boš kuril ,ali boš vsakoi toliko ur v kurilnici i gledal ali si peč preveč nabutal, ali premalo ...... skratka kakšne so tvoje želje,pol pa ti lahko svetujemo kaj bi bilo boljše. najprej pa povej koliko si sploh pripravljen plačati to tvojo kurilnico???
torej, najprej imam namen montirat čisto navadno peč na drva. menjujem pa zato, ker bom zamenjal tudi energent, do sedaj sem se ogreval na olje. ogrevam 160m^2. drva imam svoja.
verjamem da so peči na pirolizne pline boljše in ekonomičnejše, nasploh učinkovitejše, ampak trenutno ne vidim smisla investirat 15.000€ v kurilnico, raje imam malce bolj potratno peč in porabim dva metra drv več.
predvsem me zanima kaj menite o teh litoželeznih kotlih, oz. so morda varjene iz pločevine boljše..?
kaj predlagate.. kolko kW sploh potrebujem za tako kvadraturo..?
Bom predlagam kar imam sam doma, hiša je 100m2 tlorisne površine od tega cca. 170m2 ogrevane (dve nadstopji), izolacija nada (0), okna so stara toliko kot hiša (50 let). Poraba nafte za ogrevanje cca. 2000l, poraba drv malo manj kot 20m3.
Strošek modifikacije kurilnice pred cca. enim letom in pol (spuščala stara peč) je nekaj čez 2k eur, že prej sta bila dva ločena ogrevalna kroga (ogrevanje in bojler) z dvema ločenima viroma energije (trdo gorivo in kurilc).
Vgradili smo peč od Timexa (slovenska), konkretno
tole 2-32kW ker košta 1k EUR, mislim da ima celo 5 let garancije. No ni pomembno, podobnih peči je še polno, pri nas smo gledali da sprejme caa. 0.5m polena ker pač delamo sami drva in je metrce najlažje dat na pol!
Bistveno je da smo ohranili stari kotel na tekoče gorivo, vgradila se je še Seltronovna elektroska regulacija za nadzor 3 elementov. Preklop med pečmi je elektronski (el. motorček).
V praksi vse skupaj pomeni da regulator spremlja parametre in zahteve po ogrevanju in po svoji logiki krmili ogrevalne kroge in peči (no vpliva lahko na peč na nafto, drv še ne zna nalagat).
Recimo ogrevalni krog je vezan na sobni termostat, ko pride s termostata zahteva da se vključi gretje krmilnik pregleda temperaturo kotla na trda goriva in če je zadostna preklopi ventil na na ta kotel in vkluči črpalko. Če temperatura ni zadostna vključi peč na tekoče gorivo in preklopi ogrevanje tja. Enako je z bojlerjem, recimo pri nas je nastavljen tako da se na drva ogreva na 70C če pa pade pod 45C (in peč na drva ne dela) se vključi pa ogrevanje na nafto.
Sumarno stvar pomeni da nastaviš sobni termostat zjutraj da ob 7h začne delovat (če peč na drva ni topla vključi peč na nafto), ob 7:30 vstaneš v toplo hišo, zakuriš na drva in delaš dalje kar pač delaš (vmes samo drva nalagaš), vso regulacijo ureja elektronika in ti imaš toplo. Zveče isto, če zaspiš pred TV ob 9h in pozabiš nalagat v peč boš imel ob 1h zjutraj toplo če imaš tako nastavljen termostat. Jasn je udobje premo sorazmerno z ekonomiko in večkrat to narediš manj prihraniš, tako da na koncu se navadiš vstat v mrzlo hišo in zakurit (samo naložiš drva na žerjavico ki si jo pustil prejšni večer), zvečer pa kuriš dokler ne greš spat in preden zapreš terostat še malo naložiš v peč.
Glede peči za 5k in več, pa zalogovnikov itd. se ne splača v kolikor imaš tako kombinacijo kot sem opisal. Pri nas smo lani od zime pa do danes porabili 300-400l nafte in 20m3 drv (vključeno ogrevanje vode) s tem da je bilo vedno toplo in da je udobje vezano na gumb (oz. termostat). Tistih 10k ki bi jih dali za "avtomatizirano" peč pa zalogovnike ne bi prišparali v 20 letih, v tem času bi jasno vse te peči pocrkale in jovo na novo. ROI je torej na strani poceni peči za poceni energent v kombinaciji z enostavninim a dobro krmilnim dražjim energentom (namesto nafte uporabiš lahko tudi elektriko, plin, ...).