Citat:
Uporabnik izida pravi:
Ne vem sicer zakaj sta 2 temi z isto tematiko, a bom kar tu napisala.
keber: si že slišal za horizontalni prenos genov? To nič nič novega, tako kot pišeš, ampak popolnoma naraven in star proces. Saj verjetno veš, kako deluje HIV in retrovirusi? Točno to, kar ti praviš, "prenos genov med popolnoma različnimi vrstami". In ne boš verjel, virus in človek sta si še precej bolj različna kot žival in rastlina. Tako da brez skrbi, da prenos se je dogajal, še preden si je človek izmislil genski inženiring.
In kot je že nekdo pred mano pisal: kaj je bolj varno:
- nova sorta koruze, ki jo pridobijo s klasičnim križanjem, pri čemer pride do nešteto novih kombinacij alelov, ki imajo prav tako lahko škodljiv učinek, pri tem pa sploh ne vemo, kaj točno smo naredili s križanjem. In v tem primeru je testiranje nove sorte za vpis v sortno listo minimalno.
- nova sorta koruze, pridobljena z genskim inženiringom. Ta se od znane, že preizkušene sorte razlikuje v enem samem genu, vse ostalo je enako. In ali morda veste, kako izgleda znanstveno mnenje o GMO za nek produkt? Ste že kdaj prebrali, kaj vse se testira? Vse od alergenosti, toksičnosti, poskusi na živalih (če je za krmo), molekularna analiza ... To je stestirano do najmanjše možne podrobnosti, več let poljskih poskusov ipd.
keber, zdaj pa odgovori, kaj je zate "streljanje na približno pa kar rata rata"?
Nova sorta, pridobljena s klasičnim postopkom, pri katerem so v nekaj generacijah s selekcijo dobili 1 rastlino z želenim fenotipom izmed tisočih, pri čemer se jim tudi približno ne sanja, kateri gen je odgovoren za ta fenotip; samo npr. 1000 rastlin izpostavijo selekcijskemu pristisku, in potem "pa že nekaj rata", če se izrazim po tvoje.
Ali pa morda nova sorta, ki ima načrtno vključen en sam gen, katerega funkcija je poznana, s tem da je bila rastlina z želenim fenotipom pridobljena v eni sami generaciji, prešla pa je tudi veliko strožje testiranje? Tu se točno ve, kakšen vključek je potrebno vstaviti v rastlino, da bo producirala želeni protein. Tu ni poskušanja, da bi v 1000 rastlin vstavili 1000 različnih genov in gledali, katera rastlina je npr. rezistentna na nek herbicid.
Pa še v razmislek eno vprašanje, ki je bilo tudi v anketi (se priporočam za link, če ga ima kdo, ker sem že pozabila, kje je bila raziskava objavljena in točne cifre pri rezultatih): ali bi jedli hrano, ki vsebuje gene? Večina je odgovorila, da ne.
Hint:
VSAKA hrana vsebuje gene.
Toliko o osveščenosti. In taki so običajno najhujši nasprotniki GSO.