Naročilo robe iz EU na s.p

korodani

Pripravnik
12. apr 2009
147
0
16
Kolegica ima s.p , za katerega ima odklukano samo 1 dejavnost,to je prodaja oblačil .
Prav tako je davčni zavezanec .


Moj problem :
Rad bi si naročil robo iz 1 države ki je v evropski uniji ( recimo Angljice) , vendar
kolegica nima oblukane dejavnosti da se lahko 'ukvarja' oz prodaja to robo, saj ima obklukano samo prodajo oblačil .
Seveda bi si jaz to naročil preko kolegice ( ki ima seveda s.p.) , ker kot fizična oseba tega ne morem kupiti .

Ali lahko naroči (iz Anglije npr) , robo za katero nima odklukane dejavnosti ?


Če jo sme naročiti, ali jo lahko proda naprej ? (namreč jas bi jo 'kupil' od nje, in ne potrebujem računa).
Če jo lahko naroči, in ne sme prodati naprej ker nima odklukane te dejavnosti, mora potem samo obklukati to dejavnost
in je zadeva rešena?

Recimo da je paket oz roba vredna 500€ ( brez davka ( kolegica je tudi davčna zavezanka ) ) .
Ali lahko kolegica ko kupi to robo ( za 500€) , jo meni proda za 1€?
Če ne, katera je tista meja izražena v % kupne vrednosti?

Skratka, ta kolegica bi meni full šla na roko, da bi jas čimmanj plačal.

Vsekakor bi pa zadevo rada 'uradno dalje prodala' , da ne bi rabila plačati 20% davka , saj bo v kratkema
zaprla s.p.


Če je to res tako zakomplicirano napisano kot se vsaj meni zdi, mi to prosim povejte, da vse skupaj poenostavim,
ker že zdaj ko berem svoj post me glava peče kaki slovenec sem .
 

korodani

Pripravnik
12. apr 2009
147
0
16
stari... Ne, nisem si še ga kupil
smile-1.gif
Saj bi rekel da si ga bom v kratkema, samo vem da se bi s tem sam sebi zlagal .... ko bo, bo ( če ne, pa ne :D ) .

Upam da bo mi znal kdo odgovorit na vsaj nekaj zgoraj zastavljenih vprašanj...
smile-1.gif


fil danke
 

Numy

Majstr
1. jan 2008
9.833
371
83
Ne gre to kar tako, ona mora zabeležit račun med prejete in potem tudi razknjižit zadevo. Nikakor pa ne za 1€. Kere gluposti.
 

korodani

Pripravnik
12. apr 2009
147
0
16
Numy hvala ti za odgovor, vendar sedaj vem ravno toliko kot prej -nič .
Tisto z 1€, je bilo vbistvu bolj vprašanje oz primer. Zanima me meja v % , koliko % ceneje ona sploh meni lahko proda.

oz da na kratko vprašam :

Kakšen je optimalen scenarij (torej da porabim čimmanj denarja ) , če paket (brez davka) dobim iz Anglije za 500€,
in kaj vse je potrebno narediti.

najlepša ti dala , že v naprej
 

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.316
1.339
113
Točno tako kot pravi Numy. ČE dodam še edino tole. Ona bo lahko kupila robo v Angliji ali kateri drugi državi znotraj skupnost brez DDV-ja v kolikor bo prodajalcu predložila svojo ID št. za DDV (VAT number). Ko bo to blago plačala ji bo prodajalec poslal skupaj z robo račun narejen na njen s.p., brez obračunanega DDV. Ona mora potem ta račun oz. njena računovodkinja mora potem ta račun zajeti kot vhodni račun in na neto vrednost računa pri obračunu DDV za mesec prejema blaga obračunati tudi vhodni 20% DDV. Na 500 EUR je to 100 EUR DDV, ki ga bo kolegica plačala državi. Ko bo blago prodala naprej tebi ali komu drugemu pa bo zdaj ona izdelala račun in obračunala 20% (izhodni) DDV. Če bi sedaj ona tebi ta artikel prodala po 1EUR potem je naredila gospodarski prekršek saj je oškodovala svoje podjetje, saj je nekaj za kar je plačala 500 EUR + DDV prodala naprej samo za 1 EUR + DDV.KOt drugo seveda ona pod nobenih pogojem ne more tebi tega blaga prodati brez 20% DDV. NE bo pa neke sile če ti bo to blago prodala po nabavni ceni, torej brez RVC ali z minimalnim RVC (takšnim, da pokrije materialne stroške). To da ni registrirana za maloprodajo ni tako strašno, ker lahko vedno reče, da je artikel kupila za svojo osnovno sredstvo in se je kasneje izkazalo, da ga ne rabi, pa je pač kot dober gospodar zadevo prodala naprej (da ji ne bremeni zaloge). To pije vodo v kolikor ne bo tega počela večkrat ali pa na način prodala 100 kosov tega artikla
smile-1.gif

Bo šlo? Je kolikor toliko razumljivo?
 

korodani

Pripravnik
12. apr 2009
147
0
16
ribicija , kaj naj recem , zdaj se mi že sanja kako to narediti, saj je res lepo napisano kako in kaj....

Vendar vseeno še me nekaj zanima .... :p

Torej ona kupi za 500€ +100€ (davek) = 600 € , in s tem je davek plačan.
Če se ona nato odloči da meni proda robo za 500€ ( torej isto vrednost kot je nabavna) , jaz ( kot kupec) in ona ,
ne bova rabila plačati več nikakršnega davka, saj je davek bil plačan že na začetku .

Torej bodo moji stroški 'samo' 600€ ( ker bom ji seveda jaz dal denar da naroči robo .... )
To vse drži, kajne?


Druga stvar ki me pa muči , je pa to ,da ta paket ne vsebuje samo 1 kos artikla, ampak 200.
Torej tu zna biti problem, kajne?

Če je to problem, se potem reši tako, da si pod profilom s.p.-ja obkluka še pač 1 dodatno dejavnost
ki se navezuje na ta paket / artikel ???

Še 1x ti hvala za razumljivo razlago .....
 
Nazadnje urejeno:

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.316
1.339
113
Ok, gremo po vrsti. Ona plača dobavitelju 500 EUR in si ob pridobitvi blaga obračuna 100 EUR vhodnega DDV (da bo lažje zanemarimo ves ostali promet v mesecu in ostali vhodni in izhodni DDV). Če ona tebi proda ta artikel po 500 EUR ti mora obračunati 500 EUR + 20% DDV in ti njej plačaš 600 EUR. Zadevo je prodala z nulo - brez zaslužka. Za artikel, je da ga je pripeljala v SLO namreč plačala 600 EUR in prodala ga je prav tako za 600 EUR. DDV ni bil dvakrat plačan, saj gre v prvem primeru za vhodni DDV in v drugem primeru za izhodni DDV. In ja tvoji stroški so 600 EUR saj boš toliko plačal po računu ali ponudbi ali predračunu.
Če ji bo potem ostalo še 200 kom tega na zalogi, potem se naj pač doregistrira za to dejavnost, ki pokriva prodajo teh artiklov.
V glavnem v vsakem primeru mora ona za prodajo tega artikla obračunati DDV na bodisi nabavno ceno predmeta, bodisi na nabavno ceno + RVC.
 

korodani

Pripravnik
12. apr 2009
147
0
16
Hvala ti , razumem sedaj.

Jas bi dejansko kupil vseh 200 komadov, celi package pač ,za 500 ,ozirova sva rekla 600€ ( 500+100) .

Torej sedaj si samo doregistrira dejavnost ki pokriva prodajo tega artikla, in je to to ?

Da se ta 'doregistracija' dejavnosti odobri, je potrebno čakat kako dolgo časa?
To je potrebno delat preko kakšnih papirjev, ali lahko kar v svojem s.p profilu pač odkluka to dejavnost
in je to to , in se lahko lotiva naročila ?

In ta doregistracija dejavnosti je seveda brezplačna,kajne ?

hvala za izčrpne odgovore.
 

Schumi

Fizikalc
2. avg 2007
4.119
8
38
Na ajpesu preko spleta doregistriras in se mi zdi da v dnevu dveh dobis posto in to je to. For free.
 

korodani

Pripravnik
12. apr 2009
147
0
16
Ty.

Roba pa se definitivno lahko naroči še preden opraviš doregistracijo dejavnosti ne ?
 

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.316
1.339
113
Hm, tole pa ti ne znam točno odgovoriti kako gre za s.p. Vem, da smo mi na firmi (d.o.o.) morali doregistracijo narediti pri notarju, potem pa dati vpisat na sodišče in ko je bilo vpisano v sodnem registru (kaka 2 meseca) smo zadevo imeli. Aja pa seveda plačali tudi, samo ne vem koliko. Pri s.p. pa po pravici povedano nimam pojma kako je z doregistracijo. Pojdi pogledat na AJPES sem . Pa male preberi in preglej. Po mojem boš našel odgovor. Ali pa mogoče tale e-vem če ima kolegica certifikat. Po moje lahko naredi vse direktno online.
O registraciji teh dejavnosti več žal res ne vem. Ker so to vedno delali pravniki me ni toliko zanimalo
smile-1.gif
 
Nazadnje urejeno:

trigga

Fizikalc
24. jul 2007
1.787
0
36
Za s.p. je enostavneje. Če imaš certifikat (ki ga moraš imet, že zaradi oddaje dokumentov na davčno), lahko vse opraviš preko spleta. Za d.o.o. nisem siguren. Mogoče, če gre za enoosebni d.o.o..
Za s.p. ne stane nič, za d.o.o. spet nisem prepričan.
 

korodani

Pripravnik
12. apr 2009
147
0
16
Res je. Samo vprašanje je kdaj bo kakšen nevednež zastavil kakšna neumna vprašanja .... ker je blo vse strah oz. ker večina to ve, sem se pa za ta korak odločil pač sam :D

Zanima me še nekaj :
Zakaj ta velika podjetja oz distributerji, niso zainterisirana za prodaja produktov tudi fizičnim osebam ,
v primeru da fizična oseba naroči toliko ( oz še več ) , kot naročijo druga podjetja .

V čem je problem?
Jaz sem pripravljen plačat davek,to mi je samoumevno da mimo tega nemorem.

explain me pls, ty
smile-1.gif
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.388
1.009
113
Celje
Obišči stran
Citat:
Uporabnik korodani pravi:
Res je. Samo vprašanje je kdaj bo kakšen nevednež zastavil kakšna neumna vprašanja .... ker je blo vse strah oz. ker večina to ve, sem se pa za ta korak odločil pač sam :D

Zanima me še nekaj :
Zakaj ta velika podjetja oz distributerji, niso zainterisirana za prodaja produktov tudi fizičnim osebam ,
v primeru da fizična oseba naroči toliko ( oz še več ) , kot naročijo druga podjetja .

V čem je problem?
Jaz sem pripravljen plačat davek,to mi je samoumevno da mimo tega nemorem.

explain me pls, ty
smile-1.gif

Jst ti prodam kar si zaželiš
wink-1.gif
 

korodani

Pripravnik
12. apr 2009
147
0
16
Citat:
Uporabnik Bucko pravi:
Mogoče zato ker nimajo maloprodaje :S

Zakaj pa ne, če bi jim naredil več prometa kot jih oni dosegajo z veleprodajo podjetjem ???

to je glih moje vprašanje. zakaj ne napišejo , nevem , : prodajamo tudi fizičnim osebam,
samo če le-ta naročijo vsaj xxxx kosov produkta, npr pač .

where's the catch ?
smile-1.gif