Nakup poslovnega prostora, ali ostati v najemu?

taunus

Zelenc'
10. apr 2014
4
0
1
Kaj menite, se splača odkupiti poslovni prostor - pisarno? Ima direkten vstop s pločnika, glavna ulica v manjšem slovenskem mestu.
Poslovni prostor - pisarna, površina 17 kvadratov. Trenutno sem pri pogodbi za nedoločen čas, strošek najemnine vključno z dohodnino je 140eur na mesec. Davščine glede nepremičnine oziroma stavbnega zemljišča plačuje lastnik.
Imam pa možnost odkupa prostora za 12.000eur, enaka vrednost je tudi po GURS-u.

Sem s.p. in nameravam dejavnost trajno opravljati na tem naslovu, sem pa v najemu že dobra 4 leta.

Če naredim kalkulacije, 12x140eur najemnine je 1680eur, kar pomeni da v dobrih 7 letih odplačam nepremičnino. Sedaj ta znesek uveljavljam v stroških, kar pomeni da prihranim vsaj 16% (270eur) tega zneska pri plačilu davka na dohodek, polek tega je nadomestilo za stabno zemljišče oziroma kasneje davek ne nepremičnine tudi čez 50eur letno, ki ga prihranim ternutno. Kako je v primeru, da si lastnik nepremičnine? Lahko uveljavljaš kakšne stroške - amortizacijo ali kaj podobnega?

Razmišljam tudi podjetno, ko sem upokojim (hehe, čez 30 let), lahko pisarno z dejavnostjo oddam naprej, pa dobim kak dodaten euro k pokojnini, ki bo takrat najbrž tudi zelo boga.
 

prijam

Fizikalc
2. sep 2007
1.821
4
38
- amortizacija DA


opomba:
- bog si ga vedi v kakšnem stanju bodo prostori čez 30 let
- malce planiraj kaj načrtuješ z razvojem dejavnosti, ali ti bo ta pisarna zadoščala ali bo postala premajhna. Kakšna je lokacija pisarne, ali je frekventna, ali se "ujema" s tvojim poslovanjem, s tvojo dejavnostjo, kaj bo čez 10 let z lokacijo ipd.
- V okvirno kakšnem času bi prostor lahko prodal če se odločiš za selitev ipd.


Kot si že sam kalkuliral. Najemnina ni pretirano visoka i n tebi kot podjetniku omogoča veliko večjo fleksibilnost kot če bi imel prostor kupljen.
 

taunus

Zelenc'
10. apr 2014
4
0
1
Gre za klasično pisarniško delo, tako da potrebujem le mizo, stol in elektriko kamor priklopim računalnik in printer, tako da je pisarna zame idealna.

Za nakup se odločam, ker bi se želel tudi zaščititi, saj je lastnica pisarne že krepko v letih in potem nikoli ne veš, kaj se dedičem sprdne. Nakup nepremičnine je lahko tudi naložba, saj v primeru da čez 10 let dejavnost propade, ali se meni kaj zgodi, lahko oddajam nepremičnino naprej.

Kakšna pa bi bila obdavčitev takšnega objekta po novem zakonu?
 

EkoKaprica

Pripravnik
4. mar 2014
388
22
18
www.ogrevanje-hlajenje.net
Lastna nepremičnina je pri dejavnosti vsekakor plus. Veš, da je tvoje in te ne more nihče ven vreči. Veliko stvari daš lahko v stroške, če si lastnik, na banki te lepše gledajo, ker je več premoženja na podjetju itd. Tudi cena se mi ne zdi pretirana. Pri nas za ta denar dobiš komaj garažo
frown-1.gif


Lahko pa se nepremičnino kupi kot fizična oseba in si oddajaš v najem. Malo si je za preračunati.
 

prijam

Fizikalc
2. sep 2007
1.821
4
38
Citat:
Uporabnik EkoKaprica pravi:

Lahko pa se nepremičnino kupi kot fizična oseba in si oddajaš v najem. Malo si je za preračunati.

Če je s.p. pa tole ne bo šlo "skozi".
 

taunus

Zelenc'
10. apr 2014
4
0
1
Torej lahko nepremičnino kupim kot s.p. ali pa kot fizična oseba, ampak pri tem najbrž ni enako glede uveljavljanja stroškov in amortizacije? Se bom o tem tudi z računovodjo pogovoril.

Kakšni pa so stroški pri prodaji/nakupu takšne nepremičnine? Ker je lastnica že v letih in se ne znajde z birokracijo, predlaga da mi spusti ceno za 1000eur, torej na 11.000eur, vendar potem sam krijem vse stroške vključno z davščinami. Kakšni pa so okvirni stroški? lastnica nepremičnine je že več kot 20 let.
 

Mato

Majstr
3. okt 2007
2.074
389
83
2% davka na promet z nepremičninami.
Davka na dobiček ni. Nekaj je še notarskih stroškov okrog 500€ skupaj z vpisom v ZK.
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.544
9.227
113
A niso oz bodo zelo v kratkem dvignili davek na promet z nepremičninami?
 

slo91

Pripravnik
26. jul 2007
435
2
18
Ljubljana
Na tvojem mestu bi kupil.

Ne glede na vse boš morda imel čez xx let vsaj nekaj od tega, v nasprotnem primeru ne boš imel nič (kar se tiče tega prostora).
 

feler

Fizikalc
21. jan 2008
1.700
12
38
Citat:
Uporabnik taunus pravi:
Torej lahko nepremičnino kupim kot s.p. ali pa kot fizična oseba, ampak pri tem najbrž ni enako glede uveljavljanja stroškov in amortizacije? Se bom o tem tudi z računovodjo pogovoril.

s.p. ne more biti lastnik nepremičnine, tako da jo lahko kupiš kot fizična oseba oz. lahko kot pravna, samo boš moral odpreti d.o.o.
 

EkoKaprica

Pripravnik
4. mar 2014
388
22
18
www.ogrevanje-hlajenje.net
Zakaj pa s.p. ne more imeti nepremičnine pod osnovnimi sredstvi?

Vprašam, npač ne poznam toliko s.p. zadev. Vem pa, da ima ena naša stranka kar veliko trgovino in jo oddaja kot s.p. svojemu d.o.o.
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.092
3.575
113
Marlbor
To z nakupom in potem oddajanjem samemu sebi, v kakršni koli obliki je brez smisla, ker je davek od najemnine skoraj 30% za fizično osebo, pri pravni osebi pa najbrž 22% ddv.