Nakup mopeda do 50km/h

ideolog

Fizikalc
16. feb 2012
202
25
28
17.325776N, 23.254786E
Kupil bi rabljen moped, torej do 50km/h, vozen z izpitom B. Nekaj z dostopnimi rez. deli in da ga bom lahko nekoč tudi prodal, torej kaka eksotika odpade.

Glavni razlog je mulc, da ga spravim iz sobe. Kmalu bo naredil izpit, pa naj se malo fijaka naokrog. Zakaj ne avto? Ja tudi avto, ni problema, ampak zdaj bo poletje, tko mal za gušt. Naj ima kaj več od mladosti, kot sem imel sam.

Dilema: najbolj me mika Tomos Avtomatik. Mulc bi verjetno bil bolj navdušen nad kakim skuterjem (moda pač), ampak se mi zdi frčomatik nekako bolj stabilen (nižje sediš, pa še večja kolesa ima), pa še po kaki poljski poti ga lažje voziš. SLO roba, enostaven za kaj porihtat…

Kako gre to v hrib?

O motorjih / mopedih nimam pojma. Nikoli ga nisem imel. Zato prosim brez kakih preveč "strokovnih" izrazov.

Kaki predlogi, razmišljanja, na kaj moram biti pozoren pri nakupu? Budget 200-500 EUR. Registriral ga ne bom. Da bi vzel 25km/h, je pa premalo. Toliko gre vsak pecikl.
 

nemenabijat

bom jaz vas
7. feb 2011
4.193
3.355
113
Registriral ga boš, drugače boš vzel 25 ali pa se ne boš vozil. Ko bo mulo naredil izpit mopeda povohal ne bo, bo vozil avto.
Za tvoj budget pa dobiš uglavnem zgonjen odpad.
Nikoli pa nisem razumel folka, ko gre na forum sprašvat kaj naj kupi za mulota, namesto, da bi njega vprašal.
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.148
4.590
113
Sekirati se za izpit in hkrati voziti neregistrirano vozilo nekako nima smisla.
Pri nas se sicer vsake toliko pojavijo policisti na nekih čudnih stranskih cestah.
Kupi tisto, kar boš torej ti uporabljal. Jaz bi dal prednost APN-ki pred avtomatikom. Ker sem jo nekoč imel in se sedaj otroci včasih vozijo po domačih travnikih. Brez izpita ... Ko zrastejo, jih to niti slučajno ne zanima več.
 

jello

Guru
22. sep 2008
9.568
3.436
113
Za 200 eur maš čaota brez papirjev. Sicer pa, če je to glavni razlog, da gre mulc ven, potem mu kupi raje posteljo na kolesih, je bo vsaj vesel.
 
  • Haha
Reactions: Kamele0N in McGiver

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.754
5.380
113
Frčo....sploh pa te novodobni z 12" skuter kolesi (youngster, racing) sploh niso tolk okretni....mam Gilero runner in pa Tomos Racinga... Oba z 12"....sam fora je da ma Gilera višje težišče in je žnj-x bolj okretna....Racing maš pa težišče nekje pri gležnjih....pod motorjem....tak čuden feeling za delat osmice na mestu....

Če bi rabil moped za kake dostave bi 100x raje vzel Gilero....pa čeprav je večja krava :)

Če je že to pogoj (okretnost) potem raje flexserja ali pa, APN z 17"...
 

map

Guru
6. jul 2008
7.779
1.919
113
najrajš na babi
Odpiralec teme. Pozabi na mulota. Kupi kar boš ti vozil. Sem vzel 4 leta nazaj mulotu novega Piaggio Fly. Vse OK. Kr nekaj je prevozil in prav mu je prišel za recimo prevoz na počitniško delo, itd. Od lani ko je izpit B pri hiši ga tudi povoha ne. Kupi zase, ne zanj. Drugače, če pa že tomos, potem APN6, tisti avtomatiki so tak mal za luno za današnje cajte. Letos e bom pa jest z tem mopedom lotil podviga. 240 km do kolega v Piran in naslednji dan nazaj.
 
Nazadnje urejeno:
  • Všeč mi je
Reactions: Kamele0N

dejan_

Guru
23. maj 2012
2.244
1.887
113
Kupil bi rabljen moped, torej do 50km/h, vozen z izpitom B. Nekaj z dostopnimi rez. deli in da ga bom lahko nekoč tudi prodal, torej kaka eksotika odpade.

Glavni razlog je mulc, da ga spravim iz sobe. Kmalu bo naredil izpit, pa naj se malo fijaka naokrog. Zakaj ne avto? Ja tudi avto, ni problema, ampak zdaj bo poletje, tko mal za gušt. Naj ima kaj več od mladosti, kot sem imel sam.

Dilema: najbolj me mika Tomos Avtomatik. Mulc bi verjetno bil bolj navdušen nad kakim skuterjem (moda pač), ampak se mi zdi frčomatik nekako bolj stabilen (nižje sediš, pa še večja kolesa ima), pa še po kaki poljski poti ga lažje voziš. SLO roba, enostaven za kaj porihtat…

Kako gre to v hrib?

O motorjih / mopedih nimam pojma. Nikoli ga nisem imel. Zato prosim brez kakih preveč "strokovnih" izrazov.

Kaki predlogi, razmišljanja, na kaj moram biti pozoren pri nakupu? Budget 200-500 EUR. Registriral ga ne bom. Da bi vzel 25km/h, je pa premalo. Toliko gre vsak pecikl.

Če Tomos, potem raje na prestave - APN, Hip Hop..., po možnosti s prednjim diskom

Avtomatik je čisto v redu za malo po ravnem, v klanec to ne gre bogve kaj, razen če si težek do cca 70 kil. Zavore so bolj tako da so gor.
Če že boš avtomatika, colibrija itd..., potem vzami z velikim cilindrom A35, A5

Registrirati obvezno, da se izogneš težavam s policijo, ali ob morebitni nesreči. Registracija je poceni.

Če boš hotel moped s papirji pripravi nad 500€, ostalo bo bolj žalost, pa obvezno glej da je v originalnem stanju - vsaj čimbolj.

Fajn je da znaš kaj sam popraviti, ker to niso večni motorji, pa stari so po 10+ let.

Da se pa s Tomosi marsikaj, če si dost mazohista :)

 
  • Všeč mi je
Reactions: Kamele0N

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.754
5.380
113
:) ja
Šel kot mulo z Runnerco nekoč...Lj-Savudrija....pa potem Savudrija-Pula..... In nazaj...

Pač ne bo šel naslednji dan nazaj....ker bo prej rabil en dan konkretnega, spanca....upam da prebere to :)

Sploh pa ne v dveh dneh...če se bo to lotil z kakim A3 frcijem (mali cilinder se rad pregreva za, šalo)
 

cappy

Guru
8. apr 2010
8.154
4.482
113
Če Tomos, potem raje na prestave - APN, Hip Hop..., po možnosti s prednjim diskom

Avtomatik je čisto v redu za malo po ravnem, v klanec to ne gre bogve kaj, razen če si težek do cca 70 kil. Zavore so bolj tako da so gor.
Če že boš avtomatika, colibrija itd..., potem vzami z velikim cilindrom A35, A5

Registrirati obvezno, da se izogneš težavam s policijo, ali ob morebitni nesreči. Registracija je poceni.

Če boš hotel moped s papirji pripravi nad 500€, ostalo bo bolj žalost, pa obvezno glej da je v originalnem stanju - vsaj čimbolj.

Fajn je da znaš kaj sam popraviti, ker to niso večni motorji, pa stari so po 10+ let.

Da se pa s Tomosi marsikaj, če si dost mazohista :)

tudi poznam 2 mazohista in okolica kranja ko se večinoma po SLO furata občasno. sta me navdušila da bi tudi sam nekega leta probal čeprav sem čisti neznalec kar se motorjev tiče. ampak to je le manjša ovira ;) se mi zdi taka fajna avantura s temi frčiji/tomosi.

glede teh čez ameriko pa svaka čast ampak tole mi je pa kar pokvarilo vse skupaj "v spremljevalnem avtodomu".
 

cappy

Guru
8. apr 2010
8.154
4.482
113
saj z avtom smo nekaj podobnega že šli. ok, zračn filter smo znal zamenjat pa neko tekočino ulit v hladilnik da je nehal puščat. :valjamse:

čez 10kkm, smer vzhod.
po takem vozit je bil pa eden izmed ciljev
hard-packed-roads-mongolia.jpg


bolj kot karkoli drugega je problem čas oz dopust.
mislim da nek balkan tour ne bi smel biti večji problem
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.459
9.154
113
Kakšen mazohist? Fora je v tem, da je pot avantura, n
e pa da je cilj glavni. Sem s Piaggiom Zip 50 naredil 200 km v šusu, bp.
S Tomosom smo v mladih letih prevozili vse možno. Je pa res, da bo avtomatik malo žalost, če si 100 in več. Če si pa tam okrog 80kg so pa ta novi avtomatiki z A5 cilindrom prav fajn. Zavore pa: kaj rabiš pri 45km/h? :) Če se jaz z biciklom ustavim iz 70km/h z gumicami, so tudi tiste zavore na automatiku dovolj.
Automatik je bolj problem, če greš na kakšne roadtripe v klance (ala Ljubelj, Vršič), ker se zna pregret, ko ribaš gor.

Se pa strinjam s tistim, ki je priporočal, naj kupi zase in ne za mulota.
 

cappy

Guru
8. apr 2010
8.154
4.482
113
tako tako, končni cilj je vedno tak mešan občutek. po eni strani si vesel ker ti je ratalo in si "končno" prišel po drugi pa to pomeni tudi konec.
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.754
5.380
113
Mešan občutek je zato....kee ko si na cilju v soboto popoldne/zvečer.... Veš da te čaka še en zmatran dan da prideš še nazaj....a ti zmatran že od smgrede...

V ponedeljek pa šiht in kup nujnih problemov ki so se strankam nabrali čez weekend :D
 

map

Guru
6. jul 2008
7.779
1.919
113
najrajš na babi
No temu se pa reče sadomazohizem. :)
No, to je bolj zajebancija, avantura. Če nekako preračunam bo to cca 10-12 ur na motorju z pavzami, pa kako malco vmes.. No to sem tudi že z malo drugačnim motorjem naredil, samo kilometrov je bilo več. Če bom pa sfukan bom pa več dni dol. Bi se ga znala z frendom na morju nacedit, pa ene 2 dni pavze pa nazaj.

Nekako tako kot tale. Uresničitev otroških sanj

 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.754
5.380
113
Ti sam pazi da žena/šeEna/... ne ugotovi da se maš za weekend boljše kot ona...

Do tega trenutka se boš vozil in užival....poj pa ne več tok :D
 
  • Haha
Reactions: dejan_

sad

Guru
24. avg 2007
20.459
9.154
113
Mešan občutek je zato....kee ko si na cilju v soboto popoldne/zvečer.... Veš da te čaka še en zmatran dan da prideš še nazaj....a ti zmatran že od smgrede...

V ponedeljek pa šiht in kup nujnih problemov ki so se strankam nabrali čez weekend :D
Pa a ste tukaj sami 70 letniki ali kaj? 200 km s Piaggiotom sem naredil pri 35 letih. To je bilo več kot 4 ure gonjenja na polno (lol, malo čez 50 po števcu), vmes sem se ustavil le za minus in da sem nekaj popil. Stopil dol, kot da ni nič, pa to ni bilo popotovanje, ampak le cilj, da se skuter drugam spravi.
Če greš na road trip in se vmes ustavljaš, ne vem no. A ste invalidi ali kaj?