"Kako je pa s hipotekami v Sloveniji pri poročenih? Kako je to urejeno ob ločitvi? Ali tisti, ki je vpisan v zemljički knjigi kot lastnik avtomatsko mora izplačati drugega ob ločitvi, če je stanovanje kupljeno v času po poroki?"
Hipotek ne poznam. Preprosto zato, ker hipotekarnih posojil v socializmu nismo poznali :-D. Tole mora odgovoriti kdo drug.
(Btw., najdaljši puf, ki ga je lahko dobil nekdo v socializmu je bil 20 let, pa še to je bilo rezervirano za direktorske plače. Delavec je menda tak puf težko sploh dobil. Stric je leta 1990 vzel posojilo za 10 let in montažno bajto v 10ih letih (z zelo visoko obrestno mero SKB banke) odplačal.
Če nadaljujem primer strica od prej, ki se je kmalu po nakupu bajte nato ločil. Sodišče je težavo rešilo salomonsko (pojma nimam, če bi boljši odvetnik iztržil kaj več), a popolnoma neizvedljivo: vsak od zakoncev je postal polovični lastnik hiše, žena se je odselila. Stric je odplačal ves kredit, da je obdržal hišo nad glavo.)
Res je, predporočnih pogodb včasih nismo poznali, prvič zaradi pravne norme, da se v zakonu pridobljeno premoženje deli med zakonca, drugič pa zato, ker smo bili relativno revni. Miljonarjev, ki bi tak pravni inštrument sploh zares potrebovali, preprosto ni bilo, ker jih sistem ni dopuščal.
Tole bo sicer hudo off-topic, vendar smo v Jugo-socializmu v primerjavi z zaresnim vzhodnim blokom živeli kot v Hollywoodu. Tega sam sploh nisem štekal, dokler nisem kot drugošolec leta 1993 eno dopoldne preživel na Madžarskem. Ljudje božji, takšne revščine si pri nas sploh nismo mogli predstavljati. Videl sem avte nedoločljive znamke, ki so imeli s štrikom zavezana vrata... To je bila prava senzacija.