Nakup Čolna Elan 402 GT

Vprasaj

Majstr
15. avg 2008
1.366
339
83
Ljubljana
Spoštovani!

Zanimam se za nakup omenjenega Čolna. Kupujem zaradi otrok, kateri bi smučali po vodi in za naju z ženo da lahko raziskujeva otoke po Istri in okoli Krka.

Mi lahko kdo da kak nasvet, alternativo, stvari na katere moram biti pozoren...

Vsak nasvet bo dobrodošel.
 

Daniel

Guru
21. dec 2007
5.113
2.469
113
Za štart bi priporočal nekaj ljubiteljskega branja tule:


Drugače pa je tudi mene en čas krepko držalo (malo me še vedno), nisem pa še nič kupil, ker za tistih 10 dni na morju težko upravičim. Nekako so takrat sicer dejali, da je 402 premajhen za večje valove, 435 je že boljši. Obstaja sicer tudi pregovor, da je čoln zmeraj meter prekratek.
 
27. jan 2022
4.801
1.737
113
To nimaš kaj upravičevat, maš al pa nimaš - denar je "proč vržen". ;)

OT: 402 je zelo star model, stara izdelava temu primerno "utrujeni" materiali. Če imaš možnost se stegni za kaj rahlo novejšega, kak 15 CC od Elana (SC je sicer zmaga, ampak ga ne boš dobil), ali pa kak fishermen od drugih.
Sam sicer preferiram gumenjake s trdim dnom za take namene - manjši za skladiščit ker lahko gume spustiš, bolj prijazni za vožno po valovih - ne nabija tako, prijazni za pobiranje smučarjev - ne gledaš kaj vse bo vsekalo po plastiki,... Samo takega z dobrimi gumami moraš kupit.
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.927
4.989
113
402 je res mali čolniček. Koliko pa si pripravljen dat za njega?
Te zadeve so zelo stare, zato je treba polagat tudi pažnjo na motor. Verjetno je na njem kak 2 taktar, ki je pregovorno zelo enostaven in vzdržjiv, a vseeno po mnogih letih lahko alumunij zoksidira da je kak del motorja povsem zanič, lahko peta, lahko zobniki v peti. Skratka, če kupiš od kakega poštenjaka, potem ok, najbolje od znanca, ta ti bo povedal po resnici kaj vse je narobe. Ker najmanj kar si želiš so problemi na dopustu in na vodi. Tretje kar bi te opozoril je privez. Privezi v Jadranu in nasploh niso samoumevni. Veliko še je sicer vezov in boj na črno, so se pa občine in koncesionarji začeli kar brigat za dodatne evre. Nam so pred dvema letoma celo obalo spucali, dodelili koncesijo, dali svoje betonske bloke in sedaj lepo kasirajo 25 kun na meter na dan. Kak je cenik letos niti še ne vem.
Jaz bi začel s nečim novejšim. Mi smo začeli z zložljivim gumenjakom, in 20ks motorjem. Ampak tak komplet je bil sigurno za dvakratno ceno, kot boš dal ti, ampak je bil ziher, ker je bil nov. Točno sem vedel kaj me čaka, in da bo taka stvar funkcionirala.
Sicer pa skok na morjeplovec.net malo je forum sicer zaspal, ampak se vseeno oglašajo ljudje z obilico znanja in izkušnjami.
 

msenjur

Guru
11. sep 2007
25.578
283
113
ce potegnemo crto...

ce te res zulijo €, ce si spreten in rocen v sraufanju, ce imas doma prostor za prikolo in coln, potem kupi.

ce ne, rentaj za tistih 10 dni. bo ceneje, manj zivcev in dopust lepsi.
 
27. jan 2022
4.801
1.737
113
Renti solidnih čolnov so od 60€/dan, za več dni dobiš popust. Se je pa treba hitro odločit, ker ko bo enkrat maj, bo sezona ugodnih rezervirana.
 
  • Všeč mi je
Reactions: msenjur

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.927
4.989
113
Točno tako. Edino v tak kraj na dopust kjer rentajo čolne. Pri nas do nedavnega ni bilo nobenega, lani se je pa našel en z malim zarom in 40 (60)ks motorjem.
Jaz za 10 dni dopusta zagotovo ne bi kupil čolna. Če že kako zložljivo igračko.
Mene drži ta hobi zgolj, ker še imam srečo da skoraj ves dopust lahko koristim poleti in je čoln vsaj 30 dni na leto v vodi.
 
  • Všeč mi je
Reactions: jonny77

Garfildd

Guru
24. jul 2007
5.802
4.303
113
Pri nakupu/rentanju upoštevaj, da moraš imeti pri zavarovanju vključeno doplačilo za vleko "smučarjev".