Motorne/električne kose

Gonzo

Guru
1. sep 2007
8.952
9.013
113
EU
Kosilnica katera ima malo "konjev" se drugače obnaša pri košnji, kot močnejša.
Bateriska (1.2 nitka) se uporablja bol kot radirka za papir. Travo kosi od zgoraj navzdol s pomikanjem levo desno, tako da travo višinsko krajšaš do tal. Tačas stojiš na mestu, dokler "radiraš".
Husa (2.7 nitka, 2.5 konjev) kosi tako, da travo odseka pri zemlji v enem zamahu. Kosilnica je tako močna, da travo odvrže daleč stran in se ne ovije okrog glave in omogoča premik za en korak naprej, po vsakem zamahu.
Pa še, močnejša kosilnica uporablja tudi večjo dolžino vrvi (premer) med košnjo, kaj prihrani veliko časa pri delu.
Kako je prej bilo napisano, je za OT najbolj primerna kosilnica z nitko 2.4.
Najman eno konjsko moč, še bolj 1.5 km, ker je v močnejši travi košnja "bolj udoba" oziroma, hitrejša.
Katero firmo, je napisal Kameleon. Pri nakupu vzemi kosilnico v roko in preveri, ali se ročaj v roki "prosto" premika. Mora biti na gumijastem nosilcu, da ti vibracije motorja ne tresejo roko in hrbtenico. Če tega nima - obvoz.

.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad
19. jul 2007
2.768
1.495
113
Stihl FS 120R
Manjša kosa iz profi linije, lahka vendar močna.
Ni najcenejša, vendar vredna denarja (leto nazaj za 406 € v akciji).

 

sad

Guru
24. avg 2007
20.543
9.227
113
A kosilne glave z nitko so standardne ali ima Stihl nek svoj standard?
 

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.316
1.339
113
A to je velika strmina kjer boš kosil ali zmerni klanček?Jaz sicer navijam za modele z motorjem na hrbtu, ker imaš več moči pa še teža se lepše porazporedi; tudi stojiš lažje na strmem terenu. Je pa res, da boš potem že na 1k EUR. Sam sicer uporabljam Kawasaki TH43 z 2,7PS, ki je stara že ene 25 let in še kar dela. Je pa kljub moči problem ko je trava visoka ali pa poležana. Silk pobira na polno in se kar muči.
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.543
9.227
113
Večina je ravno, recimo 15% je pa terena. Bi nekako kar navadno raje.
 

Gonzo

Guru
1. sep 2007
8.952
9.013
113
EU
Hrbtne kosilnice so manj udobne, kot standardne palične. Bolj nerodne so za skladiščenje in prenašanje. Največja slabost je palica s kosilno glavo, katero ni glih lahka in s časom postane težka, ker jo stalno neseš v roki. Sosed pravi, kot bi bila betonska in je vprašal, če obstaja kakšen jermen za čez ramo.:D
Zaradi upogibanja cevi od motorja do palice, prihaja do izgube moči. Zato hrbtne imajo ponavadi kakšnega "konja" več kot palične (in večjo porabo) .
Palična, ki ima rogovile za jo držat omogoča, da jo držiš brez obremenitve rok in sklepov, ker so roke naslonjene na ročaje.
Skratka, kaj moraš paziti pri nakupu:

- Nitka premera 2.4
- Konjev naj ima 1.5 (pozneje boš rekel, hvala Gonzo)
- Ročaj za desno roko mora biti gibljiv (podložen z gumo)
- Znamka naj bo znana (servis v bližini)
- Priporočam levi ročaj (rogovilo) za udoben položaj telesa.
- Glava za nitko mora biti polavtomatska (podaljša nitko na udarec po tleh).
 
  • Všeč mi je
Reactions: ncnifrej in sad

sad

Guru
24. avg 2007
20.543
9.227
113

Sonny_Chiba

Majstr
3. dec 2011
1.554
-383
83
Imaš dve vrsti ročajev, rogovile držiš v isti višini obe roki in D ročaj imaš levo roko pred desno.
Polavtomatska glava pomeni da, ko se glava vrti, udariš ob tla in se nitka avtomatsko podaljša.

Ps.
Glede ročajev katerega izbrati moraš sam probat. Meni rogovile ne ustrezajo.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad in Gonzo

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.945
5.475
113
Še vedno lahko pri navadni lakserci (ne nahrbtni) dokupiš "ruzak" da jo potem nosiš namesto tistga osnovnega traka čez ramo....
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad

Gonzo

Guru
1. sep 2007
8.952
9.013
113
EU
Ročaj za desno roko je skupaj z ročico za plin. Ne sme biti tako izdelan, da kosilnico držiš z roko direktno za cev. Med plastičnim ročajem in cevjo mora biti guma, ki blaži tresljaje. Sprobaš tako da primeš ročaj, in ga probaš zasukati levo - desno okrog cevi. Če se zlahka premika je OK, če ne te bo treslo.
Najslabša verzija je vstopni model Štilove kosilnice. Ima ohišje motorja podaljšano naprej in izoblikovano v ročaj. Brez kakršnegakoli blaženja. Tako kosilnico, kot da bi jo držal za motor in trese kot nora.

Avtomatsko glavo sem imel pri prvi mali kosilnici. Štil. To ne bi bilo nič narobe, če glava ne bi delala "svojeglavo". Nitko bi podaljšala komaj takrat, ko je bila dolga par centimetrov. Tako sem večino časa kosil s prekratko nitko, kar je bilo za znoret.
Na srečo se je dalo nitko napeljat mimo vzmetne žice, katera je določala trenutek podaljševanja nitke. Tako sem jo lahko uporabljal kot polavtomatsko.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad

sad

Guru
24. avg 2007
20.543
9.227
113
Ok, recimo da razumem glede ročaja.
Recimo če gledam Stihlovo FS 120 imaš dve verziji:
FS 120 R, k ima ročaj direktno na ''gredi''.

fs-120-r.jpg

In FS 120, ki pa ima ''kolesarski'' ročaj:
fs-120.jpg


Če prav razumem ti bolj priporočaš drugega, ker je manj direktnih tresljajev, ker nimaš roke direkt pri motorju. Dobro opozorilo, to bi sam opazil verjetno šele ob uporabi. Sam bi po slikah raje vzel R verzijo, ker jo je lažje ''skladiščiti''. Bom pa itak moral sprobati zadeve, da vidim kako mi sedejo.
Se pa kar nagibam k tej Stihlarci. Sem malo pogledal po spletu in to baje delajo po več 20 let in več brez problema. Servisi tudi so, tako da to je rešeno.
Pa v tujini kot vidim so konkretno cenejše, kot pri nas.:mad:
 

Gonzo

Guru
1. sep 2007
8.952
9.013
113
EU

Na sliki je moja 1.5 "konjska". Levi roćaj je naknadno dan zaradi tega, ker leva roka ne sega pred trebuh, in zato imaš zravnani položaj pri delu. Ročaj sem izdelal od stare bergle.



Ročaj za desno roko mora biti iz treh delov. Znotraj plastika na cevi, vmes mehka guma (gibljiva) in zunaj plastika s plinom.



Med cev kosilnice in jermenom sem dodal kos gume, ki omili vibracije jermena okrog leve rame. Gumijasti distančnik sem kupil v trgovini z avtodeli,. Trgovcu sem razložil kaj me muči, in je prinesel gumijasti nosilec za obesit izpušni lonec na avtu.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad in Kamele0N

smoukar

Majstr
3. avg 2007
4.054
390
83
44
dolenska
Priporočam, da se sproba kako komu ležijo hrbne in bočne. Js mam hrbtno in v preteklosti sem nekaj malega delal s bočnimi. To mi je bila ena sama muka. Sodelavec, ki je nabavil Sihl, ima bočno a neke pasove čez hrbet in nekak pripeto kosilnico. Morem sprobat.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Kamele0N

Gonzo

Guru
1. sep 2007
8.952
9.013
113
EU
V drugih državah razen v Sloveniji velja, da so palične kosilnice bolj udobne od hrbtnih. Pri hrbtni je visoko težišče nevarno za ravnotežje na škarpi. Motor se ti dere za ušesom. Kosilna palica je "betonska" za neprekinjeno držanje v roki, in te začnejo mišice boleti.
Moja tavečja palična ima dvojne oblazinjene naramnice s pasom in bočno kljuko, za hitro odpenjanje kosilnice.
Dva ročaja omogočata, da so roke med delom naslonjene in brez obremenitve mišic, ker ne rabiš v zraku držati palice z glavo.
Ročaja lahko spustim in obe roke dvignem v zrak. Kosilnica bo obstala v "vasevagi". Pri hrbtni je to možno, če glavo s palco vržeš na tla.
 

Sonny_Chiba

Majstr
3. dec 2011
1.554
-383
83
Kar komu odgovarja je cisto relavantno. Enemu to drugemu drugo. 2leti sem kosil s stihl fs 130 na rogovile in mi nikakor ni slo, potem sem presaltal na fr 350 nahrbtno, ki mi veliko bolj odgovarja. Tako da sedaj ze 16 let kosim z njo cca 20l mesance letno. Kosim pa v kombinaciji tro kraki kovoinsku noz, glava s plasticnimi nozki in nekaj tudi z laksom.