Mitologija "5-7 stopinj"

Commodore

Fizikalc
14. jul 2008
1.943
34
48
Opažam, da je vse več lokacij letos nasedlo mitologiji "5-7 stopinj" v zvezi z nastavljanjem klima naprav. Pa kdo se je te bedarije sploh spomnil?! Nikoli ni bilo vprašljivo, da ko je zunaj peklensko, človek pričakuje, da se bo notri ohladil (enako kot pričakuje pozimi, če zunaj zmrzuje, da se bo notri pogrel). Sedaj pa naletel na kup lokalov in organizacij, kjer lih da je malo "za vzorec kao" ohlajeno.

Zadnjič pridem v Alejo - nekako sem podzavestno notri pričakoval določene klimatske razmere, ki mi bodo vrnile voljo do življenja glede na to, kar je bilo zunaj... pa lih da je bilo malo hladno. Še najboljše je bilo v Šparu poleg hladilnikov. Danes Hofer enako. Da LPP niti ne omenjam - ko so začeli s prvo rundo novih avtobusov leta nazaj, si vedel, da bo notri hladno. Sedaj je živ obup, poleti praktično neuporabno, ker nikoli ne veš (ni čudno, da lastništvo skirojev gre v nebo, za mikropremike na razdaljah "preveč za peš, brez veze z avtom" je idealno).

Da bi se pa te logike držali še pozimi (zunaj 0 stopinj, notri nima za bit več kot 15, saj vendar pridemo vsi oblečeni), pa ne... :evil: Kurijo kot zmešani.
 

wilburxxx

Guru
29. sep 2010
5.208
1.076
113
Opažam, da je vse več lokacij letos nasedlo mitologiji "5-7 stopinj" v zvezi z nastavljanjem klima naprav. Pa kdo se je te bedarije sploh spomnil?! Nikoli ni bilo vprašljivo, da ko je zunaj peklensko, človek pričakuje, da se bo notri ohladil (enako kot pričakuje pozimi, če zunaj zmrzuje, da se bo notri pogrel). Sedaj pa naletel na kup lokalov in organizacij, kjer lih da je malo "za vzorec kao" ohlajeno.

Zadnjič pridem v Alejo - nekako sem podzavestno notri pričakoval določene klimatske razmere, ki mi bodo vrnile voljo do življenja glede na to, kar je bilo zunaj... pa lih da je bilo malo hladno. Še najboljše je bilo v Šparu poleg hladilnikov. Danes Hofer enako. Da LPP niti ne omenjam - ko so začeli s prvo rundo novih avtobusov leta nazaj, si vedel, da bo notri hladno. Sedaj je živ obup, poleti praktično neuporabno, ker nikoli ne veš (ni čudno, da lastništvo skirojev gre v nebo, za mikropremike na razdaljah "preveč za peš, brez veze z avtom" je idealno).

Da bi se pa te logike držali še pozimi (zunaj 0 stopinj, notri nima za bit več kot 15, saj vendar pridemo vsi oblečeni), pa ne... :evil: Kurijo kot zmešani.
Elektrika je draga, treba šparat.
 
  • Všeč mi je
Reactions: brane_new
Opažam, da je vse več lokacij letos nasedlo mitologiji "5-7 stopinj" v zvezi z nastavljanjem klima naprav. Pa kdo se je te bedarije sploh spomnil?! Nikoli ni bilo vprašljivo, da ko je zunaj peklensko, človek pričakuje, da se bo notri ohladil (enako kot pričakuje pozimi, če zunaj zmrzuje, da se bo notri pogrel). Sedaj pa naletel na kup lokalov in organizacij, kjer lih da je malo "za vzorec kao" ohlajeno.

Zadnjič pridem v Alejo - nekako sem podzavestno notri pričakoval določene klimatske razmere, ki mi bodo vrnile voljo do življenja glede na to, kar je bilo zunaj... pa lih da je bilo malo hladno. Še najboljše je bilo v Šparu poleg hladilnikov. Danes Hofer enako. Da LPP niti ne omenjam - ko so začeli s prvo rundo novih avtobusov leta nazaj, si vedel, da bo notri hladno. Sedaj je živ obup, poleti praktično neuporabno, ker nikoli ne veš (ni čudno, da lastništvo skirojev gre v nebo, za mikropremike na razdaljah "preveč za peš, brez veze z avtom" je idealno).

Da bi se pa te logike držali še pozimi (zunaj 0 stopinj, notri nima za bit več kot 15, saj vendar pridemo vsi oblečeni), pa ne... :evil: Kurijo kot zmešani.

bolj je vzro v zdravju. Sploh če se gibaš notri - ven te zna temperaturna razlika malce po zdravju povprašat. V kakem skrajnem primeru pa tud kap (temperaturni šok) ni izključena
 

tomi

Guru
1. sep 2007
18.240
9.564
113
40
MB
Opažam, da je vse več lokacij letos nasedlo mitologiji "5-7 stopinj" v zvezi z nastavljanjem klima naprav. Pa kdo se je te bedarije sploh spomnil?! Nikoli ni bilo vprašljivo, da ko je zunaj peklensko, človek pričakuje, da se bo notri ohladil (enako kot pričakuje pozimi, če zunaj zmrzuje, da se bo notri pogrel). Sedaj pa naletel na kup lokalov in organizacij, kjer lih da je malo "za vzorec kao" ohlajeno.

Zadnjič pridem v Alejo - nekako sem podzavestno notri pričakoval določene klimatske razmere, ki mi bodo vrnile voljo do življenja glede na to, kar je bilo zunaj... pa lih da je bilo malo hladno. Še najboljše je bilo v Šparu poleg hladilnikov. Danes Hofer enako. Da LPP niti ne omenjam - ko so začeli s prvo rundo novih avtobusov leta nazaj, si vedel, da bo notri hladno. Sedaj je živ obup, poleti praktično neuporabno, ker nikoli ne veš (ni čudno, da lastništvo skirojev gre v nebo, za mikropremike na razdaljah "preveč za peš, brez veze z avtom" je idealno).

Da bi se pa te logike držali še pozimi (zunaj 0 stopinj, notri nima za bit več kot 15, saj vendar pridemo vsi oblečeni), pa ne... :evil: Kurijo kot zmešani.
to sploh ni od letos, ampak se je začelo nekje med covidom pa rusijo.

vozim se z linijo ki je v celoti električna pa opažam isto, al neznajo uporabljat al ne smejo ne vem ... nekaj časa sploh ni zračenja da se ne da dihat, fajn zašvicaš, pol pa rukne klimo na polno za par minut da ledene kocke letijo ven pri zračnikih, in se ta vzorec ponavlja :bonk:
 

alkoholik

RudolF
23. jul 2007
16.364
2.658
113
v lokalni ostariji
Mene prevelik temperaturni šok ubije poleti. Pozimi prideš v toplo hišo, sleces obleke se pogrejes preden greš ven se zopet obleces... Poleti greš skoraj nag iz +40 na 19 pa spet na +40... Bolje ravno toliko klimo imet da ti mal osveži zrak in to je teh 5 stopinj super.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
13.092
5.928
113
Med covidom pa Rusijo, ja... Nisem se prevec matrala, ampak recimo, da se tale kvalificira za predcovid ero:

Ta mit je meni znan, odkar vem, da klima obstaja. Takrat mi je fotr razlagal sicer za avto, ampak pravilo je enako. Max 7 stopinj.

Med covidom so se eni tudi zaceli prvikrat v življenju ukvarjati z virusi in cepivi, pa naceloma to leta 2 pa 20 ni bilo nic novega. Point je, da kdor je prej kaj poslusal, je vse to ze zdavnaj slišal, vsekakor pa se nekaj ne zacne takrat, ko zacne poslušat...
 
  • Všeč mi je
Reactions: visek_izobrazbe

Commodore

Fizikalc
14. jul 2008
1.943
34
48
Ta mit je meni znan, odkar vem, da klima obstaja. Takrat mi je fotr razlagal sicer za avto, ampak pravilo je enako. Max 7 stopinj.
Tole sem jaz prvič zasledil v zadnjih nekaj letih oz. iz leta v leto mediji to bolj intenzivno ponavljajo. Kar pomnim, je bilo vedno samoumevno, da je notri bolj ali manj fiksna temperatura (nenapisano pravilo, zdrava pamet?) - taka, kot je pač za naše "gene" primerna (sploh če gre za delovno/intelektualno okolje, kjer moraš dejansko dati kaj od sebe in ne ležati na kavču napol mrtev, filozofirati, gledati "TV" in brati ipd.): npr. do max. 24 stopinj in do 45% rH (če je poslovna obleka, pa je 21-22 nekako maksimum). Edino da je treba paziti, da ne sme direktno pihati vate, kar je tudi logično.

Po tej logiki, če je zunaj 40 stopinj, je potrebno notranjost "hladiti" na 33 stopinj?! In o vlagi ni besede. Morda to velja za naša klasična "alpska" poletja, ko je bilo zunaj do 29 stopinj in vlažnost ni presegala 50%. Za subtropska pa ne. Saj v tistih krajih, kjer je to "native" podnebje že "od nekdaj", jim je to samoumevno in klime laufajo na polno (Lonely Planet je še v svojih vodnikih direktno napisal, da se greš vmes malo pohladit v kakšen mall...). Pa za ZDA je vedno veljalo, da moraš "v predavalnice vzeti pulover".

Ne vem, jaz sem vedno neprimerljivo lažje prehodil razbeljeno okolico, če sem bil prej nekaj ur primerno shlajen... Saj je ja enaka logika kot pri zmrznjeni okolici: Ko prideš na toplo, boš najraje šel blizu vira toplote, da prideš k sebi.
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.801
9.448
113
Morda tvoja logika pije vodo, če si stalno notri.
Jaz sem iz ZDA skoraj vedno prišel prehlajen. Je…. poleti zunaj 35 stopinj, noter si moral pa skoraj pulover obleč, da nisi zmrznil. Bedaki.
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
19.066
1.138
113
www.adriamedia.si
bolj je vzro v zdravju. Sploh če se gibaš notri - ven te zna temperaturna razlika malce po zdravju povprašat. V kakem skrajnem primeru pa tud kap (temperaturni šok) ni izključena
Japajade. Skačem dosti noter - ven. Pa mi gre na k..., če je noter nad 22. Zunaj pač je, kolikor je.
Čista mitologija je teh 5-7. Kaj, ko je zunaj 40, naj imam v avtu na 33?
 
  • Všeč mi je
Reactions: Commodore

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.809
6.149
113
pri taščici
V hisi in na vikendu imam klimi nastavljeno na 26.
Pa nima veze, al je zunaj 25, al pa 35.
V avtu moram imeti pa na okoli 22 da sem "srecen".
V Hy lahko 23,v tesli raje 21 ker hudica pod (steklenim ) stropom ne mores ohladit in imas potem pri glavi 10C vec kot pri riti. Tesla bi moral imeti reze za hlajenje v zgornji precki med A stebrickoma.
Da bi hladen zrak lepo padal navzdol po potnikih.
Tako pa klima na auto niti ne odpre lopute na pred ji sipi ni ti pri nogah, ampak samo na armaturo.
Tuste pa ne mores dovolj pod strop usmerit.
Potem ti pa ostane ročna nastavitev....
 

brane_new

Guru
10. feb 2008
15.357
2.411
113
Prava temp je okoli 22 st. Pa vlažnosat je tudi važna.
Kako to laufa v Las Veags-u?
Imate doma to mantro? Ali na morju?
 

alkoholik

RudolF
23. jul 2007
16.364
2.658
113
v lokalni ostariji
V pisarnici cel dan sedet pri 22stopinjah je lustn. Ven pa notr iz klime je pa muka. Jaz imam v strojih/kamionih minimalno nastavljeno klimo ker drugače je prevelik sok ko greš ven. Če pa nonstop ven/notr skačeš je pa pri močno nastavljeni klimi katastrofa. Seveda eni enačijo skakanje ven/notr da gre iz pisarnice v ohlajen avto....

Aja, klimo sem začel zmanjševati ko sem se fino fajn prehladil zaradi debila ki bi imel fuuul ohlajeno
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.348
4.881
113
Meni niso jasni ideje, da bi poleti hladil na 21 - 22, pozimi pa grel na 24. Razen, če pri vsaki špranji piha notri. Osebno nisem vesel, če se moram v poletni toploti po prihodu v prostor opremiti z dolgimi rokavi, da se počutim prijetno.
Jaz imam doma klimo na 25 stopinj. Še to mi je včasih prehladno in se moram na sedežni pokriti, če želim pogledati malo olimpijade. Kar je neumno, pa tudi zdravo ne more biti. Če telo poleti in pozimi malce urimo, sigurno dosežemo, da nam "ekstrem" v eno ali drugo smer ne predstavlja več takih težav. Ni čudno, da se zadnje leta število smrti v poletni vročini občutno poveča. V našem kraju smo imeli julija rekordno število pogrebov. Običajno je bil rekorden november. Problem so malce daljši vročinski valovi in neprilagojenost naših teles zaradi umetne klime na marsikateri lokaciji.
Otrok je bil te dni na severu Evrope. Ubogi Španci so bili tako slabo opremljeni in neprilagojeni, da so jih morali od lokacije do lokacije voziti z avti, ker niso bili sposobni hoditi na temperaturi med 10 in 20 stopinjami in malce rosenja in vetra. Ne dvomim, da tudi v Španiji (sicer pozimi) pride do takih situacij. Ampak, če se v takem vremenu skrijemo notri, smo pač neprilagojeni in tega ne zdržimo.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
18.047
9.206
113
Tole sem jaz prvič zasledil v zadnjih nekaj letih oz. iz leta v leto mediji to bolj intenzivno ponavljajo. Kar pomnim, je bilo vedno samoumevno, da je notri bolj ali manj fiksna temperatura (nenapisano pravilo, zdrava pamet?) - taka, kot je pač za naše "gene" primerna (sploh če gre za delovno/intelektualno okolje, kjer moraš dejansko dati kaj od sebe in ne ležati na kavču napol mrtev, filozofirati, gledati "TV" in brati ipd.): npr. do max. 24 stopinj in do 45% rH (če je poslovna obleka, pa je 21-22 nekako maksimum). Edino da je treba paziti, da ne sme direktno pihati vate, kar je tudi logično.

Po tej logiki, če je zunaj 40 stopinj, je potrebno notranjost "hladiti" na 33 stopinj?! In o vlagi ni besede. Morda to velja za naša klasična "alpska" poletja, ko je bilo zunaj do 29 stopinj in vlažnost ni presegala 50%. Za subtropska pa ne. Saj v tistih krajih, kjer je to "native" podnebje že "od nekdaj", jim je to samoumevno in klime laufajo na polno (Lonely Planet je še v svojih vodnikih direktno napisal, da se greš vmes malo pohladit v kakšen mall...). Pa za ZDA je vedno veljalo, da moraš "v predavalnice vzeti pulover".

Ne vem, jaz sem vedno neprimerljivo lažje prehodil razbeljeno okolico, če sem bil prej nekaj ur primerno shlajen... Saj je ja enaka logika kot pri zmrznjeni okolici: Ko prideš na toplo, boš najraje šel blizu vira toplote, da prideš k sebi.
Glej, na 17 stopinj si hladi doma, javni prostori in pisarne pa niso hladilnica in meni pa še komu, (po mojih sodelavcih sodeč smo taki v večini) ne paše, da mora iz 40 stopinj v senci na 19.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
18.047
9.206
113
Japajade. Skačem dosti noter - ven. Pa mi gre na k..., če je noter nad 22. Zunaj pač je, kolikor je.
Čista mitologija je teh 5-7. Kaj, ko je zunaj 40, naj imam v avtu na 33?
Zate velja enako. Na eskimske temperature si hladi doma, v svojem avtu ko si sam ITD, mimoza gor, mimoza dol. Jest pošizim pri sodelavci, ko sva na terenu, pa si za ožet, pol bi mel pa on hladilnico v avtu.