Na dražbi luksuzni mercedes za pol milijona evrov
Dražba luksuznega Mercedesovega terenca bo prihodnji teden. Kaj pravi strokovnjak za luksuzne avte.
Zverina na dražbi je mercedes-benz brabus G700, izdelan leta 2020, ki ga poganja štirilitrski biturbo osemvaljnik s 515 kilovati oziroma 700 konjskimi močmi. Do stotice pospeši v 4,6 sekunde in drvi z največjo hitrostjo, omejeno na 240 kilometrov na uro.
Prihodnji teden se boste na dražbi lahko potegovali za rabljenega Mercedesovega luksuznega terenca razreda G, Brabusove predelave. Vozilo je dolžniku zarubil sodni izvršitelj Marjan Bakan, ki je dražbo razpisal za 28. januar. Avto bo naprodaj po izklicni ceni 450 tisoč evrov.
Dražba bo v Celju.
Podatki v razpisu dražbe so skopi, tudi od izvršitelja nam jih več ni uspelo pridobiti. Neuradno nam je uspelo izvedeti, da je bil avto prvič registriran v Nemčiji septembra 2021, takrat naj bi imel prevoženih okoli sto kilometrov.
Strokovnjak o ceni
Za pomoč smo se obrnili na strokovnjaka za prodajo luksuznih vozil Zdravka Poljaševiča, direktorja podjetja Autobroker by Kreativni najemi.
Po njegovi oceni gre za mercedes-benz brabus G700, izdelan leta 2020, ki ga poganja štirilitrski biturbo osemvaljnik s 515 kilovati oziroma 700 konjskimi močmi, ki do stotice pospeši v 4,6 sekunde in drvi z največjo hitrostjo, omejeno na 240 kilometrov na uro.
Cena mercedesa 63 brabus G700 je bila leta 2020 296 tisoč evrov z nemškim 19-odstotnim DDV. Koliko je vreden danes, je izklicna cena 450 tisoč evrov previsoka?
Po Poljaševičevih besedah je izklicna cena vozila 450 tisoč evrov pretirana, še posebej glede na to, da so omenjeni avto že leta 2022 ujeli vplivneži, ki na družbenih omrežjih objavljajo drage avtomobile (tako imenovani car spotterji).Komu so zarubili vozilo
Iz razpisa je razvidno, da je izvršitelj avto zarubil fizični osebi, povezani s propadlim transportnim podjetjem Inna iz Preserij. Razlog: izterjava več kot 200 tisoč evrov dolga do podjetja A.B.S. Factoring, ki se ukvarja z odkupi terjatev. O podjetju Inna je sicer več pisal
portal N1. Podjetje naj bi med epidemijo ustvarjalo velike prihodke s prevozi Pfizerjevega cepiva za največje avstrijsko državno podjetje. Leta 2022 so imeli 13,4 milijona evrov prihodkov, konec leta 2023 pa so po več zamenjavah lastništev končali v stečaju s petmilijonskim dolgom do upnikov.
A Poljaševič pravi, da se podatki v razpisu dražbe ne ujemajo s podatki o dejanskem lastništvu vozil. Kot pojasnjuje, se je na dražbi znašlo vozilo, ki je registrirano v tujini in je v lasti tujega podjetja, in ne dolžnika, navedenega v razpisu dražbe.
»V Sloveniji so že bili primeri, ko je izvršitelj na predlog upnika oziroma v sodelovanju z upnikom popisal vsa vozila na nekem naslovu oziroma v bližnji okolici in razpisal dražbo za omenjena vozila,« poudarja Poljaševič in dodaja, da je vsebinsko sporen 7. odstavek 96. člena ZIZ. Ta člen pravi, da »kupec pridobi stvar prosto vseh bremen in postane lastnik stvari tudi v primeru, ko dolžnik ni bil njen lastnik«.
Očitno bo dražba kar doma...
eDražbe
sodnedrazbe.si