Lepote multikulturnosti 4

johannes

Tehnološki dinozaver/tabure selektor 1.snl
10. feb 2013
3.215
579
113
Z slovenskega spleta, "reportaža" iz BTC-ja:

CityPark 15.6.2019-trgovina Primark.
V trgovini je bilo toliko zadekanih, da bi nekdo pomislil, da si v neki muslimanski državi in ne Sloveniji.
Na ženskem oddelku sem opazil 3 bitja zavita v črne rjuhe, na obrazih so imele črne nagobčnike z elastiko, zelo podobne, kot jih imajo zdravniki, le da so zdravniške zelene.
Videl sem neko mamico s približno 4-5 letno punčko. Ko jih je punčka opazila, je zajokala in vpila "MAMICA KAJ JE TO", "JAZ SE BOJIM".
 

Floki

Guru
6. sep 2007
10.100
3.158
113
Včeraj je bila moja v Primarku prvič, pride domov vsa čudna jo vprašam kaj je, da je bila v priamrku in je bilo več ninđ kot zadnjič đoping centru v Dubaju.
 

Peter Klepec

Majstr
24. jan 2019
3.081
434
83
Z slovenskega spleta, "reportaža" iz BTC-ja:

CityPark 15.6.2019-trgovina Primark.
V trgovini je bilo toliko zadekanih, da bi nekdo pomislil, da si v neki muslimanski državi in ne Sloveniji.
Na ženskem oddelku sem opazil 3 bitja zavita v črne rjuhe, na obrazih so imele črne nagobčnike z elastiko, zelo podobne, kot jih imajo zdravniki, le da so zdravniške zelene.
Videl sem neko mamico s približno 4-5 letno punčko. Ko jih je punčka opazila, je zajokala in vpila "MAMICA KAJ JE TO", "JAZ SE BOJIM".
Ja lej, saj želiš turiste ki trošijo.
 

endvatri

Guru
Izključen uporabnik
2. mar 2018
18.547
2.934
113
Intervju: "Burka je moje življenje. Brez nje jaz nisem jaz."

Je prepoved nošenja burk in nikabov diskriminacija žensk ali prikrito sovraštvo do islama?

15-letna Bahrudina iz Ljubljane nosi burko in nikab že dobro leto. Če bi pokrivalo zaradi zakonske prepovedi morala sneti, kot bodo to morale narediti Francozinje in Belgijke, bi Slovenijo zapustila.
1. avgust 2010 ob 15:19
Ljubljana - MMC RTV SLO


Vemo, da so neke majhne razlike med burko in nikabom, a tudi tu ni poenotenja, kaj je eno in kaj drugo. Britanski časnik BBC razlaga, da je nikab oblačilo, ko se vidijo oči, pri burki pa so tudi oči zakrite. Ne glede na to, kdaj vi nosite eno ali drugo oblačilo?
Doma si obraza ne zakrivam. Ko grem ven, med neznance, si zakrijem ves obraz. Zdaj med intervjujem sem se zaradi boljše komunikacije odločila, da bom imela oči vidne.

So burke in nikabi vedno le temne barve. Zdaj imate na sebi črn nikab?
Barve so lahko take, kot si jih nekdo zaželi. Res pa je, da so nekatere prepovedane. To so recimo zelo žive barve, kot so živo rumena in živo zelena ali roza. Sicer pa lahko nosim belo, bež, črno, rjavo. To, da imam danes na sebi črn nikab, je zato, ker imam tudi sicer rada črno barvo.

Kje kupite ta oblačila?
V Savdski Arabiji ali Egiptu. Tole sem si dala šivat, saj takšnih oblačil ne moremo kupiti pri nas. Kakšno obleko že lahko kupim, večinoma pa dam obleke šivat, ali pa jih dobim iz arabskih dežel.

In koliko stanejo?
Odvisno od kakovosti. A cene se gibljejo okoli 30, 35 evrov. Lahko več ali manj. Odvisno od kakovosti materiala in šivanja obleke.

Koliko ste bili stari, ko ste se odločili, da si boste nadeli burko?
14 let. Pred približno letom dni, bil je 22. junij 2009.

To pomeni, da ste takrat še vedno hodili v osnovno šolo?
Takrat sem končala osmi razred in ko sem se odločila, da si bom nadela burko in nikab, sem se odločila, da se bom šolala doma. V šoli sem se vse dogovorila, starši pa so me pri tem podpirali.

Zakaj ste se odločili za šolanje na domu?
Glede na moja oblačila, si nisem predstavljala, da bi lahko še naprej hodila v šolo. Nikab ni le oblačilo kot oblačilo. Je življenjski slog, ki zahteva določena odrekanja. Zato si nisem predstavljala, da bi v šolo hodila zakrita. Poleg tega nisem hotela nikakršnih težav, zato sem se raje odločila za šolanje na domu.

So vas sošolci videli?
Sošolci so vedeli, da sem taka. Vedela sta tudi moj učitelj in ravnateljica. Nihče mi ni nič rekel. Ko sem prišla na izpite, so vse lepo uredili, kar mi je bilo zelo všeč.

Kakšni pa so vaši načrti glede srednje šole?
V srednjo šolo sem mislila oditi v drugo državo, saj me zanima proučevanje islama. V mislih sem imela kakšno arabsko državo.

Pa ne boste imeli tam težav z jezikom?
Govorijo angleško, dokler se ne naučijo arabščine. Seveda pa je vse odvisno od šole do šole.

Omenili ste težave in negativne stvari, ki jih prinese nošenje burke in nikaba. Kakšni so odzivi okolice, ko vas vidijo?
Bila sem zelo prijetno presenečena, da mi nihče ni nič rekel. Seveda se kdo ozre za menoj, ampak mislim, da je to predvsem radovednost. Če človek vidi nekaj novega, si to želi ogledati, vsaj jaz sem to tako razumela. Drugače nisem nikoli imela težav. Nihče mi nikoli ni nič rekel. Normalno hodim k zdravnici, zobozdravnici, v trgovino. Vse je normalno, nikoli nisem imela težav. Tudi izkušnja na mejnem prehodu je bila dobra, saj imajo vedno na razpolago žensko, ki me identificira.

Kaj pa, ko boste, če seveda boste, nekoč vozili avtomobil?
Verjetno ga ne bom vozila. Obstajajo pa tudi takšne ženske, a imajo oči odkrite, da lažje vidijo in ne ogrožajo prometa.

In zakaj ne boste vozili avtomobila?
Same sebe ne vidim za volanom, gre bolj za osebno odločitev (op. p. smeh).

Hodite s prijateljicami ven, v diskoteke, kino, park, v mesto. Tako kot to počne vsaka normalna 15-letnica?
V disko ne hodim, saj je glasba v islamu prepovedana. V kino tudi ne hodim. Grem na sprehod v park ali gozd. Tudi tečem rada. Lahko pa se dobim s kakšno prijateljico, ki pride do mene, a v diskoteke ne hodim.

Pa vas ljudje na cesti kdaj vprašajo, zakaj ste tako oblečeni?
Zgodilo se je nekajkrat, da so me vprašali. Recimo na mejnih prehodih, kakšna policistka, ali pa v bolnišnici zdravnica. Sicer pa me na cesti ni še nikoli nihče nič vprašal. Dobila sem občutek, da se mi ljudje bojijo zastaviti vprašanje. Morda mislijo, da prihajam iz arabske dežele in ne znam govoriti slovensko, dobila sem tak občutek.

Rekli ste, da ne poslušate glasbe in ne hodite v diskoteke. Kakšen je potem vaš dan?
Moj dan je po eni strani čisto normalen, le da vključuje nekaj, kar mnoge Slovenke ne počnejo – molim petkrat na dan. Sicer veliko berem, ukvarjam se s športom, berem Koran, knjige, učim se nemščino in angleščino. Kot vsaka ženska pa vedno nekaj dela najdem tudi doma.

Ko so v Belgiji in Franciji sprejeli osnutek zakona o prepovedi nošenja burk in nikabov, se je pojavil argument, da taka oblačila diskriminirajo in ponižujejo ženske ter jim kratijo njihovo pravico do svobode oblačenja. Kaj menite vi?
Islam na žensko gleda zelo visoko. Mnogi mogoče mislijo, da sem zatirana. A to odločno zanikam. Islam mi je dal določeno višino, povzdignil me je na določeno mesto. Dal mi je tudi duhovni mir in človek se takrat bolje počuti. Glede prepovedi burk pa mislim, da je to odločitev ženske same.



Eden izmed argumentov je tudi ta, 'češ če se morajo turistke na Bližnjem vzhodu pokriti, zakaj ne bi bilo tudi obratno; da morajo torej pripadnice islama po evropskih državah hoditi odkrite'. Je takšno razmišljanje sploh na mestu?
Takšno razmišljanje ni pravilno, saj v arabskih državah živijo po takšnih zakonih in tudi ne zapuščajo neke države. A jaz sem rojena tu, jaz nisem iz Savdske Arabije, jaz sem Slovenka. Ljudje, ki živijo tam, so zaprti v svoji državi in je ne zapuščajo. Drugim ne delajo težav. Turisti, ki se odločijo, da bodo obiskali njihove države, pa se tako odločijo sami. Nihče jih v to ne prisili.

Kako pa je z vami in moškimi. Ste že poročeni?
Ne, ne. To vprašanje sicer zanima mnoge. Kje bom dobila moža, kako se bom poročila? Tudi tukaj je islam naredil natančna navodila. Če me nekdo želi spoznati, se bo najprej sestal z mojim očetom, šele nato bom prišla jaz zraven. A zraven bo vedno moj oče. Če se bova nato s tem moškim odločila, da želiva živeti skupaj, se bova pač poročila, sicer ne.

Obstaja tudi kakšno določilo, kdaj si dekle lahko nadene burko in nikab?
Po navadi s spolno zrelostjo. Ko ženska dobi prvo menstruacijo, si mora zakriti telo. Potem pa je odvisno, kako nekdo interpretira verze v Koranu. Če si jih interpretira, da si mora zakriti cel obraz, si bo pokril cel obraz, sicer ne. Moja mami si recimo obraza ne zakriva, pa je starejša od mene. Tudi moji mlajši sestrici imata odkrit obraz. To je vprašanje vsake posameznice.

Povsem funkcionalno vprašanje. Pokrit imate nos, zaradi česar verjetno nekoliko težje dihate. Ko imate zakrite oči, pa je tudi vidljivost slabša, ali kako?
Diham normalno, a zagotovo ne tako, kot bi, če nosu ne bi imela zakritega. Kljub temu pa so materiali oblačil lažji, zato dihanje ni tako težko. Sicer pa ne hodim ven, če to res ni nujno. Takšna opravila namesto mene opravita oči in mami. Islam je pomislil tudi na to. Da se ženska ne bi mučila in hodila ven vsa zakrita, še posebej v tej vročini, sedi doma in ji stvari prinese oči, dedi, mož. Če gre v park, pa gre prav tako s svojim očijem ali možem. Vedno je nekdo zraven.

Pa se zato ne počutite diskriminirane? Navsezadnje kar nekaj časa preživite doma?
Ne, na to ne gledam tako. Imam enake pravice kot ženska, ki ni zakrita. Moja odločitev je to, da si bom nadela burko in da ne bom hodila ven. Zakaj bi si delala težave? Nekdo lahko z menoj fizično obračuna. Zakaj bi si delala takšne težave, ko pa grem lahko ven v spremstvu nekoga. Jaz to ne jemljem kot kratenje pravic.

Dejali ste, da bi se radi šolali v neki arabski deželi. Ali morda bežite? Bi lažje živeli v nekem svetu, kjer sta burka in nikab nekaj povsem normalnega in ne tako redek pojav, kot je v Sloveniji?
Še vedno mislim, da je moje življenje v Sloveniji lahko. Ženske v Belgiji in Franciji imajo zagotovo večje težave, kot jih imam jaz v Sloveniji. Tu pravzaprav nimam nikakršnih težav. Če pa bi takšen zakon sprejeli tudi v Sloveniji, bi se raje odselila, saj je v tistih državah to tradicija in nekaj normalnega. V Sloveniji je to zelo redek pojav in ljudje s tem niso seznanjeni. A ne vidim razloga, da bi se zaradi moje burke izselila, saj tukaj živim dobro življenje.

Zakaj se vam zdi, da se je vprašanje o prepovedi nošenja burk in nikabov pojavilo prav zdaj? Gre res za vprašanje diskriminacije žensk ali za prikrito nestrpnost do islama?
Prepričana sem, da ljudje ne odobravajo islama, zato ga hočejo zatreti. Gre bolj za nestrpnost do islama kot do moje burke. Ona je na meni in to je moja stvar. Jaz sem jaz samo z burko. Brez burke to nisem jaz. Ona je del mene in je del mojega življenja. Zakon, ki bi zapovedoval, da si moram sneti burko, bi bil zame veliko ponižanje. Sploh si ne predstavljam, kako bi to prenesla. Raje bi se izselila in naredila kar koli drugega, kot da bi si snela burko.
 
  • Všeč mi je
Reactions: zobatec

Peter Klepec

Majstr
24. jan 2019
3.081
434
83
Intervju: "Burka je moje življenje. Brez nje jaz nisem jaz."

Je prepoved nošenja burk in nikabov diskriminacija žensk ali prikrito sovraštvo do islama?

15-letna Bahrudina iz Ljubljane nosi burko in nikab že dobro leto. Če bi pokrivalo zaradi zakonske prepovedi morala sneti, kot bodo to morale narediti Francozinje in Belgijke, bi Slovenijo zapustila.
1. avgust 2010 ob 15:19
Ljubljana - MMC RTV SLO


Vemo, da so neke majhne razlike med burko in nikabom, a tudi tu ni poenotenja, kaj je eno in kaj drugo. Britanski časnik BBC razlaga, da je nikab oblačilo, ko se vidijo oči, pri burki pa so tudi oči zakrite. Ne glede na to, kdaj vi nosite eno ali drugo oblačilo?
Doma si obraza ne zakrivam. Ko grem ven, med neznance, si zakrijem ves obraz. Zdaj med intervjujem sem se zaradi boljše komunikacije odločila, da bom imela oči vidne.

So burke in nikabi vedno le temne barve. Zdaj imate na sebi črn nikab?
Barve so lahko take, kot si jih nekdo zaželi. Res pa je, da so nekatere prepovedane. To so recimo zelo žive barve, kot so živo rumena in živo zelena ali roza. Sicer pa lahko nosim belo, bež, črno, rjavo. To, da imam danes na sebi črn nikab, je zato, ker imam tudi sicer rada črno barvo.

Kje kupite ta oblačila?
V Savdski Arabiji ali Egiptu. Tole sem si dala šivat, saj takšnih oblačil ne moremo kupiti pri nas. Kakšno obleko že lahko kupim, večinoma pa dam obleke šivat, ali pa jih dobim iz arabskih dežel.

In koliko stanejo?
Odvisno od kakovosti. A cene se gibljejo okoli 30, 35 evrov. Lahko več ali manj. Odvisno od kakovosti materiala in šivanja obleke.

Koliko ste bili stari, ko ste se odločili, da si boste nadeli burko?
14 let. Pred približno letom dni, bil je 22. junij 2009.

To pomeni, da ste takrat še vedno hodili v osnovno šolo?
Takrat sem končala osmi razred in ko sem se odločila, da si bom nadela burko in nikab, sem se odločila, da se bom šolala doma. V šoli sem se vse dogovorila, starši pa so me pri tem podpirali.

Zakaj ste se odločili za šolanje na domu?
Glede na moja oblačila, si nisem predstavljala, da bi lahko še naprej hodila v šolo. Nikab ni le oblačilo kot oblačilo. Je življenjski slog, ki zahteva določena odrekanja. Zato si nisem predstavljala, da bi v šolo hodila zakrita. Poleg tega nisem hotela nikakršnih težav, zato sem se raje odločila za šolanje na domu.

So vas sošolci videli?
Sošolci so vedeli, da sem taka. Vedela sta tudi moj učitelj in ravnateljica. Nihče mi ni nič rekel. Ko sem prišla na izpite, so vse lepo uredili, kar mi je bilo zelo všeč.

Kakšni pa so vaši načrti glede srednje šole?
V srednjo šolo sem mislila oditi v drugo državo, saj me zanima proučevanje islama. V mislih sem imela kakšno arabsko državo.

Pa ne boste imeli tam težav z jezikom?
Govorijo angleško, dokler se ne naučijo arabščine. Seveda pa je vse odvisno od šole do šole.

Omenili ste težave in negativne stvari, ki jih prinese nošenje burke in nikaba. Kakšni so odzivi okolice, ko vas vidijo?
Bila sem zelo prijetno presenečena, da mi nihče ni nič rekel. Seveda se kdo ozre za menoj, ampak mislim, da je to predvsem radovednost. Če človek vidi nekaj novega, si to želi ogledati, vsaj jaz sem to tako razumela. Drugače nisem nikoli imela težav. Nihče mi nikoli ni nič rekel. Normalno hodim k zdravnici, zobozdravnici, v trgovino. Vse je normalno, nikoli nisem imela težav. Tudi izkušnja na mejnem prehodu je bila dobra, saj imajo vedno na razpolago žensko, ki me identificira.

Kaj pa, ko boste, če seveda boste, nekoč vozili avtomobil?
Verjetno ga ne bom vozila. Obstajajo pa tudi takšne ženske, a imajo oči odkrite, da lažje vidijo in ne ogrožajo prometa.

In zakaj ne boste vozili avtomobila?
Same sebe ne vidim za volanom, gre bolj za osebno odločitev (op. p. smeh).

Hodite s prijateljicami ven, v diskoteke, kino, park, v mesto. Tako kot to počne vsaka normalna 15-letnica?
V disko ne hodim, saj je glasba v islamu prepovedana. V kino tudi ne hodim. Grem na sprehod v park ali gozd. Tudi tečem rada. Lahko pa se dobim s kakšno prijateljico, ki pride do mene, a v diskoteke ne hodim.

Pa vas ljudje na cesti kdaj vprašajo, zakaj ste tako oblečeni?
Zgodilo se je nekajkrat, da so me vprašali. Recimo na mejnih prehodih, kakšna policistka, ali pa v bolnišnici zdravnica. Sicer pa me na cesti ni še nikoli nihče nič vprašal. Dobila sem občutek, da se mi ljudje bojijo zastaviti vprašanje. Morda mislijo, da prihajam iz arabske dežele in ne znam govoriti slovensko, dobila sem tak občutek.

Rekli ste, da ne poslušate glasbe in ne hodite v diskoteke. Kakšen je potem vaš dan?
Moj dan je po eni strani čisto normalen, le da vključuje nekaj, kar mnoge Slovenke ne počnejo – molim petkrat na dan. Sicer veliko berem, ukvarjam se s športom, berem Koran, knjige, učim se nemščino in angleščino. Kot vsaka ženska pa vedno nekaj dela najdem tudi doma.

Ko so v Belgiji in Franciji sprejeli osnutek zakona o prepovedi nošenja burk in nikabov, se je pojavil argument, da taka oblačila diskriminirajo in ponižujejo ženske ter jim kratijo njihovo pravico do svobode oblačenja. Kaj menite vi?
Islam na žensko gleda zelo visoko. Mnogi mogoče mislijo, da sem zatirana. A to odločno zanikam. Islam mi je dal določeno višino, povzdignil me je na določeno mesto. Dal mi je tudi duhovni mir in človek se takrat bolje počuti. Glede prepovedi burk pa mislim, da je to odločitev ženske same.



Eden izmed argumentov je tudi ta, 'češ če se morajo turistke na Bližnjem vzhodu pokriti, zakaj ne bi bilo tudi obratno; da morajo torej pripadnice islama po evropskih državah hoditi odkrite'. Je takšno razmišljanje sploh na mestu?
Takšno razmišljanje ni pravilno, saj v arabskih državah živijo po takšnih zakonih in tudi ne zapuščajo neke države. A jaz sem rojena tu, jaz nisem iz Savdske Arabije, jaz sem Slovenka. Ljudje, ki živijo tam, so zaprti v svoji državi in je ne zapuščajo. Drugim ne delajo težav. Turisti, ki se odločijo, da bodo obiskali njihove države, pa se tako odločijo sami. Nihče jih v to ne prisili.

Kako pa je z vami in moškimi. Ste že poročeni?
Ne, ne. To vprašanje sicer zanima mnoge. Kje bom dobila moža, kako se bom poročila? Tudi tukaj je islam naredil natančna navodila. Če me nekdo želi spoznati, se bo najprej sestal z mojim očetom, šele nato bom prišla jaz zraven. A zraven bo vedno moj oče. Če se bova nato s tem moškim odločila, da želiva živeti skupaj, se bova pač poročila, sicer ne.

Obstaja tudi kakšno določilo, kdaj si dekle lahko nadene burko in nikab?
Po navadi s spolno zrelostjo. Ko ženska dobi prvo menstruacijo, si mora zakriti telo. Potem pa je odvisno, kako nekdo interpretira verze v Koranu. Če si jih interpretira, da si mora zakriti cel obraz, si bo pokril cel obraz, sicer ne. Moja mami si recimo obraza ne zakriva, pa je starejša od mene. Tudi moji mlajši sestrici imata odkrit obraz. To je vprašanje vsake posameznice.

Povsem funkcionalno vprašanje. Pokrit imate nos, zaradi česar verjetno nekoliko težje dihate. Ko imate zakrite oči, pa je tudi vidljivost slabša, ali kako?
Diham normalno, a zagotovo ne tako, kot bi, če nosu ne bi imela zakritega. Kljub temu pa so materiali oblačil lažji, zato dihanje ni tako težko. Sicer pa ne hodim ven, če to res ni nujno. Takšna opravila namesto mene opravita oči in mami. Islam je pomislil tudi na to. Da se ženska ne bi mučila in hodila ven vsa zakrita, še posebej v tej vročini, sedi doma in ji stvari prinese oči, dedi, mož. Če gre v park, pa gre prav tako s svojim očijem ali možem. Vedno je nekdo zraven.

Pa se zato ne počutite diskriminirane? Navsezadnje kar nekaj časa preživite doma?
Ne, na to ne gledam tako. Imam enake pravice kot ženska, ki ni zakrita. Moja odločitev je to, da si bom nadela burko in da ne bom hodila ven. Zakaj bi si delala težave? Nekdo lahko z menoj fizično obračuna. Zakaj bi si delala takšne težave, ko pa grem lahko ven v spremstvu nekoga. Jaz to ne jemljem kot kratenje pravic.

Dejali ste, da bi se radi šolali v neki arabski deželi. Ali morda bežite? Bi lažje živeli v nekem svetu, kjer sta burka in nikab nekaj povsem normalnega in ne tako redek pojav, kot je v Sloveniji?
Še vedno mislim, da je moje življenje v Sloveniji lahko. Ženske v Belgiji in Franciji imajo zagotovo večje težave, kot jih imam jaz v Sloveniji. Tu pravzaprav nimam nikakršnih težav. Če pa bi takšen zakon sprejeli tudi v Sloveniji, bi se raje odselila, saj je v tistih državah to tradicija in nekaj normalnega. V Sloveniji je to zelo redek pojav in ljudje s tem niso seznanjeni. A ne vidim razloga, da bi se zaradi moje burke izselila, saj tukaj živim dobro življenje.

Zakaj se vam zdi, da se je vprašanje o prepovedi nošenja burk in nikabov pojavilo prav zdaj? Gre res za vprašanje diskriminacije žensk ali za prikrito nestrpnost do islama?
Prepričana sem, da ljudje ne odobravajo islama, zato ga hočejo zatreti. Gre bolj za nestrpnost do islama kot do moje burke. Ona je na meni in to je moja stvar. Jaz sem jaz samo z burko. Brez burke to nisem jaz. Ona je del mene in je del mojega življenja. Zakon, ki bi zapovedoval, da si moram sneti burko, bi bil zame veliko ponižanje. Sploh si ne predstavljam, kako bi to prenesla. Raje bi se izselila in naredila kar koli drugega, kot da bi si snela burko.
Zakaj rajši ne linkaš celotnega prispevka? Sicer je pa iz leta 2010.

https://www.rtvslo.si/svet/intervju-burka-je-moje-zivljenje-brez-nje-jaz-nisem-jaz/236008

in še tole sem našla
https://resnica-haq.com/novice/mi-i...-z-nasimi-replikami-na-lazi-in-zavajanje.html
 

brane_new

Guru
10. feb 2008
16.359
2.556
113
Izgled teh oseb me spominja na čarovnise iz otroštva. Zato si zakrivam pogled ob srečanji z njimi.
 

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.011
113
Kočevska
Intervju: "Burka je moje življenje. Brez nje jaz nisem jaz."

Je prepoved nošenja burk in nikabov diskriminacija žensk ali prikrito sovraštvo do islama?

15-letna Bahrudina iz Ljubljane nosi burko in nikab že dobro leto. Če bi pokrivalo zaradi zakonske prepovedi morala sneti, kot bodo to morale narediti Francozinje in Belgijke, bi Slovenijo zapustila.
1. avgust 2010 ob 15:19
Ljubljana - MMC RTV SLO


Vemo, da so neke majhne razlike med burko in nikabom, a tudi tu ni poenotenja, kaj je eno in kaj drugo. Britanski časnik BBC razlaga, da je nikab oblačilo, ko se vidijo oči, pri burki pa so tudi oči zakrite. Ne glede na to, kdaj vi nosite eno ali drugo oblačilo?
Doma si obraza ne zakrivam. Ko grem ven, med neznance, si zakrijem ves obraz. Zdaj med intervjujem sem se zaradi boljše komunikacije odločila, da bom imela oči vidne.

So burke in nikabi vedno le temne barve. Zdaj imate na sebi črn nikab?
Barve so lahko take, kot si jih nekdo zaželi. Res pa je, da so nekatere prepovedane. To so recimo zelo žive barve, kot so živo rumena in živo zelena ali roza. Sicer pa lahko nosim belo, bež, črno, rjavo. To, da imam danes na sebi črn nikab, je zato, ker imam tudi sicer rada črno barvo.

Kje kupite ta oblačila?
V Savdski Arabiji ali Egiptu. Tole sem si dala šivat, saj takšnih oblačil ne moremo kupiti pri nas. Kakšno obleko že lahko kupim, večinoma pa dam obleke šivat, ali pa jih dobim iz arabskih dežel.

In koliko stanejo?
Odvisno od kakovosti. A cene se gibljejo okoli 30, 35 evrov. Lahko več ali manj. Odvisno od kakovosti materiala in šivanja obleke.

Koliko ste bili stari, ko ste se odločili, da si boste nadeli burko?
14 let. Pred približno letom dni, bil je 22. junij 2009.

To pomeni, da ste takrat še vedno hodili v osnovno šolo?
Takrat sem končala osmi razred in ko sem se odločila, da si bom nadela burko in nikab, sem se odločila, da se bom šolala doma. V šoli sem se vse dogovorila, starši pa so me pri tem podpirali.

Zakaj ste se odločili za šolanje na domu?
Glede na moja oblačila, si nisem predstavljala, da bi lahko še naprej hodila v šolo. Nikab ni le oblačilo kot oblačilo. Je življenjski slog, ki zahteva določena odrekanja. Zato si nisem predstavljala, da bi v šolo hodila zakrita. Poleg tega nisem hotela nikakršnih težav, zato sem se raje odločila za šolanje na domu.

So vas sošolci videli?
Sošolci so vedeli, da sem taka. Vedela sta tudi moj učitelj in ravnateljica. Nihče mi ni nič rekel. Ko sem prišla na izpite, so vse lepo uredili, kar mi je bilo zelo všeč.

Kakšni pa so vaši načrti glede srednje šole?
V srednjo šolo sem mislila oditi v drugo državo, saj me zanima proučevanje islama. V mislih sem imela kakšno arabsko državo.

Pa ne boste imeli tam težav z jezikom?
Govorijo angleško, dokler se ne naučijo arabščine. Seveda pa je vse odvisno od šole do šole.

Omenili ste težave in negativne stvari, ki jih prinese nošenje burke in nikaba. Kakšni so odzivi okolice, ko vas vidijo?
Bila sem zelo prijetno presenečena, da mi nihče ni nič rekel. Seveda se kdo ozre za menoj, ampak mislim, da je to predvsem radovednost. Če človek vidi nekaj novega, si to želi ogledati, vsaj jaz sem to tako razumela. Drugače nisem nikoli imela težav. Nihče mi nikoli ni nič rekel. Normalno hodim k zdravnici, zobozdravnici, v trgovino. Vse je normalno, nikoli nisem imela težav. Tudi izkušnja na mejnem prehodu je bila dobra, saj imajo vedno na razpolago žensko, ki me identificira.

Kaj pa, ko boste, če seveda boste, nekoč vozili avtomobil?
Verjetno ga ne bom vozila. Obstajajo pa tudi takšne ženske, a imajo oči odkrite, da lažje vidijo in ne ogrožajo prometa.

In zakaj ne boste vozili avtomobila?
Same sebe ne vidim za volanom, gre bolj za osebno odločitev (op. p. smeh).

Hodite s prijateljicami ven, v diskoteke, kino, park, v mesto. Tako kot to počne vsaka normalna 15-letnica?
V disko ne hodim, saj je glasba v islamu prepovedana. V kino tudi ne hodim. Grem na sprehod v park ali gozd. Tudi tečem rada. Lahko pa se dobim s kakšno prijateljico, ki pride do mene, a v diskoteke ne hodim.

Pa vas ljudje na cesti kdaj vprašajo, zakaj ste tako oblečeni?
Zgodilo se je nekajkrat, da so me vprašali. Recimo na mejnih prehodih, kakšna policistka, ali pa v bolnišnici zdravnica. Sicer pa me na cesti ni še nikoli nihče nič vprašal. Dobila sem občutek, da se mi ljudje bojijo zastaviti vprašanje. Morda mislijo, da prihajam iz arabske dežele in ne znam govoriti slovensko, dobila sem tak občutek.

Rekli ste, da ne poslušate glasbe in ne hodite v diskoteke. Kakšen je potem vaš dan?
Moj dan je po eni strani čisto normalen, le da vključuje nekaj, kar mnoge Slovenke ne počnejo – molim petkrat na dan. Sicer veliko berem, ukvarjam se s športom, berem Koran, knjige, učim se nemščino in angleščino. Kot vsaka ženska pa vedno nekaj dela najdem tudi doma.

Ko so v Belgiji in Franciji sprejeli osnutek zakona o prepovedi nošenja burk in nikabov, se je pojavil argument, da taka oblačila diskriminirajo in ponižujejo ženske ter jim kratijo njihovo pravico do svobode oblačenja. Kaj menite vi?
Islam na žensko gleda zelo visoko. Mnogi mogoče mislijo, da sem zatirana. A to odločno zanikam. Islam mi je dal določeno višino, povzdignil me je na določeno mesto. Dal mi je tudi duhovni mir in človek se takrat bolje počuti. Glede prepovedi burk pa mislim, da je to odločitev ženske same.



Eden izmed argumentov je tudi ta, 'češ če se morajo turistke na Bližnjem vzhodu pokriti, zakaj ne bi bilo tudi obratno; da morajo torej pripadnice islama po evropskih državah hoditi odkrite'. Je takšno razmišljanje sploh na mestu?
Takšno razmišljanje ni pravilno, saj v arabskih državah živijo po takšnih zakonih in tudi ne zapuščajo neke države. A jaz sem rojena tu, jaz nisem iz Savdske Arabije, jaz sem Slovenka. Ljudje, ki živijo tam, so zaprti v svoji državi in je ne zapuščajo. Drugim ne delajo težav. Turisti, ki se odločijo, da bodo obiskali njihove države, pa se tako odločijo sami. Nihče jih v to ne prisili.

Kako pa je z vami in moškimi. Ste že poročeni?
Ne, ne. To vprašanje sicer zanima mnoge. Kje bom dobila moža, kako se bom poročila? Tudi tukaj je islam naredil natančna navodila. Če me nekdo želi spoznati, se bo najprej sestal z mojim očetom, šele nato bom prišla jaz zraven. A zraven bo vedno moj oče. Če se bova nato s tem moškim odločila, da želiva živeti skupaj, se bova pač poročila, sicer ne.

Obstaja tudi kakšno določilo, kdaj si dekle lahko nadene burko in nikab?
Po navadi s spolno zrelostjo. Ko ženska dobi prvo menstruacijo, si mora zakriti telo. Potem pa je odvisno, kako nekdo interpretira verze v Koranu. Če si jih interpretira, da si mora zakriti cel obraz, si bo pokril cel obraz, sicer ne. Moja mami si recimo obraza ne zakriva, pa je starejša od mene. Tudi moji mlajši sestrici imata odkrit obraz. To je vprašanje vsake posameznice.

Povsem funkcionalno vprašanje. Pokrit imate nos, zaradi česar verjetno nekoliko težje dihate. Ko imate zakrite oči, pa je tudi vidljivost slabša, ali kako?
Diham normalno, a zagotovo ne tako, kot bi, če nosu ne bi imela zakritega. Kljub temu pa so materiali oblačil lažji, zato dihanje ni tako težko. Sicer pa ne hodim ven, če to res ni nujno. Takšna opravila namesto mene opravita oči in mami. Islam je pomislil tudi na to. Da se ženska ne bi mučila in hodila ven vsa zakrita, še posebej v tej vročini, sedi doma in ji stvari prinese oči, dedi, mož. Če gre v park, pa gre prav tako s svojim očijem ali možem. Vedno je nekdo zraven.

Pa se zato ne počutite diskriminirane? Navsezadnje kar nekaj časa preživite doma?
Ne, na to ne gledam tako. Imam enake pravice kot ženska, ki ni zakrita. Moja odločitev je to, da si bom nadela burko in da ne bom hodila ven. Zakaj bi si delala težave? Nekdo lahko z menoj fizično obračuna. Zakaj bi si delala takšne težave, ko pa grem lahko ven v spremstvu nekoga. Jaz to ne jemljem kot kratenje pravic.

Dejali ste, da bi se radi šolali v neki arabski deželi. Ali morda bežite? Bi lažje živeli v nekem svetu, kjer sta burka in nikab nekaj povsem normalnega in ne tako redek pojav, kot je v Sloveniji?
Še vedno mislim, da je moje življenje v Sloveniji lahko. Ženske v Belgiji in Franciji imajo zagotovo večje težave, kot jih imam jaz v Sloveniji. Tu pravzaprav nimam nikakršnih težav. Če pa bi takšen zakon sprejeli tudi v Sloveniji, bi se raje odselila, saj je v tistih državah to tradicija in nekaj normalnega. V Sloveniji je to zelo redek pojav in ljudje s tem niso seznanjeni. A ne vidim razloga, da bi se zaradi moje burke izselila, saj tukaj živim dobro življenje.

Zakaj se vam zdi, da se je vprašanje o prepovedi nošenja burk in nikabov pojavilo prav zdaj? Gre res za vprašanje diskriminacije žensk ali za prikrito nestrpnost do islama?
Prepričana sem, da ljudje ne odobravajo islama, zato ga hočejo zatreti. Gre bolj za nestrpnost do islama kot do moje burke. Ona je na meni in to je moja stvar. Jaz sem jaz samo z burko. Brez burke to nisem jaz. Ona je del mene in je del mojega življenja. Zakon, ki bi zapovedoval, da si moram sneti burko, bi bil zame veliko ponižanje. Sploh si ne predstavljam, kako bi to prenesla. Raje bi se izselila in naredila kar koli drugega, kot da bi si snela burko.
Pač pubertetnica. ki želi vzbujati pozornost. Ene si zabijajo petnajst knofel na ksiht, ta pa se zakriva, ker verjetno ni najbolj privlačna. Če je intervju iz 2010. leta, pri prav rad videl, če je danes še istega mišljenja in še vedno zadekana.
 

endvatri

Guru
Izključen uporabnik
2. mar 2018
18.547
2.934
113
Takrat jih je bilo malo teh mumij in jih je sedaj veliko več teh radikalnih bošnjakinj ljubljanskih. Vaših turistk iz "dubaja".
 
  • Všeč mi je
Reactions: zobatec

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
42.048
5.654
113
bizi Zakaj se delaš neumnega?
. Bil v Sarajevu 2013.....5ninđ v celem centru......bil 2 tedna nazaj kolega....prav gotovi so....vsaka 2ga omotana....
 

piagolo

Guru
22. nov 2009
7.005
3.700
113
Istega leta sem bil tamo dole. Zamotanih se res ne spomnem. So se mi pa toliko bolj v spomin vtisnili možakarji z daljšo brado, brez brk, z okroglim pokrivalom in 8/10 hlačami. To je bilo prvič po letu 1986, ko razen po minaretih in klicih z njih nisi vedel, da si na "bližnjem vzhodu".
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
42.048
5.654
113
Je pa priročno za....
babyfoto.jpg