Onaplus - V najnevarnejšo državo sveta po nepozabno izkušnjo safarija
Južna Afrika velja za eno izmed najbolj nevarnih držav na svetu, a če želite izkusiti safari, ponuja ta država najlažjo pot in najnižjo ceno za kakovost na afriški celini.
onaplus.delo.si
Beli prebivalci se zadržujejo v naseljih, obdanih z bodečo žico, in so hvaležni za vsako noč, ko niso oropani. Kriminal je sicer pretežno v domeni priseljencev iz Zimbabveja in Nigerije, a oblast tu ni kaj dosti aktivna. Še več, med prebivalci veljata nenapisani pravili: Če te oropajo, pojdi iz hiše in poglej stran. Če je ogroženo tvoje življenje, streljaj in ne zgreši – policija ti namreč ne bo pomagala.
Znanec, ki je pred leti delal v Johannesburgu, je bil med svojim mandatom ugrabljen vsaj desetkrat. Prvič ga je bilo seveda strah, a je, potem ko je podjetje, v katerem je delal, zanj plačalo odkupnino, to »prakso« sprejel kot rutino: »Drugič in tretjič ti je še malce nelagodno, potem se pa navadiš. Najpomembneje je, da se ne upiraš. Tujcev večinoma ne poškodujejo, saj se želijo izogniti mednarodnim incidentom. Želijo samo denar in če sodeluješ, si bolj ali manj varen. Ponavadi te izpustijo še isti dan, ko prejmejo odkupnino.«
Na moje vprašanje, zakaj je v Južni Afriki toliko kriminala, pa odgovori: »Večina temnopoltih prebivalcev, predvsem tisti iz nižjega sloja, je zelo lena in pohlepna. Ko vidijo, da je belec nekaj ustvaril, želijo to imeti čim prej. In vlada jim daje potuho – bodisi zamiži pri kriminalu bodisi jim priskrbi minimalni standard, da jim ni treba delati. Samo poglejte ta ogromna neobdelana polja. Temnopolti državljani dobijo zemljo v najem za res smešen denar. A potem se ne zgodi nič. Vidite, da na njih kdo dela? Ne. In tako zemlja propada, kriminal pa narašča. In to je splošen problem, s tem se strinja tudi tisti del temnopoltega prebivalstva, ki se mu s tako oznako dela krivica.«