Lahek estrih na leseni konstrukciji

Blu9

Zelenc'
30. avg 2024
3
0
1
Zdravo. Doma izdelujem mansardo, pa sem naletel na majhno oviro. Skratka, takole je. Klasičen cementni estrih bo po celem stanovanju, razen na enem mestu, kjer so osnova leseni stropniki. Na tem mestu so tla že podeskana z letvami, na njih pa že stoji suhomontažna konstrukcija, torej odstranitev letev do stropnikov ni več možna. Zaradi letev so prisotne neravnine, vse skupaj pa rahlo visi na eno stran - kar naj bi načeloma v prvotnem planu s cementnim estrihom odpravil, saj bi zadevo z njim poravnal. No, plani so se nekoliko spremenili in klasičnih estrihov ne bo, zdaj pa bi rad na tem mestu naredil izravnavo in neko lažjo izvedbo estriha. Razmišljal sem o različnih načinih izdelave, vendar o nobeni nisem zares prepričan, saj bi se res rad izognil temu, da bi obstoječi les, ki bo pod estrihom kaj škripal.

Nekaj izvedb, ki sem ji imel v planu:
1.) Gradbeni filc, siliperl nasutje, trda kamena volna, 2x OSB križno.
2.) Termosilent pena, izravnava z stirobetonom (politerm blu), na to 2x OSB križno.
3.) Termovermit estrih, vendar ne poznam nobenega izvajalca, ki bi dejansko z njim delal.
4.) OSB plošče na lesenih moralih na gumijastih stojkah za uravnavanje višin. Med letvami kamena volna, na letvah 2x OSB križno.

Četrta izvedba me dejansko najbolj skrbi, da bi kaj škripalo, predvsem zaradi gumijastih stojk, ki bi "točkovno" pritiskale na spodnje letve. Skratka, kakršnega koli nasveta/priporočil bom zelo vesel.
 

luka51

Guru
16. avg 2007
14.311
5.600
113
Jaz delam tako. Renovacija mansarde na monta strop. Ne zaupam kaj preveč v nosilnost da bi gor še tone estriha vlil dodatno in delam lahko varjanto. Bajta delana v začetku 90-ih, te pa vemo kak se je delalo. Eh, ka boš te to tak delal, še nobenemu se ni zrušlo :) Daj lopato majn cementa bo še vedno držalo.

Politerm stiropor granulat in murexin SB 60 vezivo. Tega mam od 2-9cm. Ker je tak neravno vlit beton. Tu nit mam skrite vse cevi za elektriko.
Ko je suho je normalno pohodno in se drži skupaj. Iz tega vidika dosti bolje kot prosto nasutje, pa tudi lažje je.
Ko sem s tem dobil ravnino sem dal Fragmat EPS silent T650 plošče 3cm. Pol pa 2x križno 12mm osb preko. Vijačeno in lepljeno.
To je faza kjer sem trenutno.
Na to še pride Variotherm talno in pol gor parket.

Z ostalimi varjantami nemorem primerjat. Definitivno pa ni isto kot 10cm klasičnega estriha.
 

Blu9

Zelenc'
30. avg 2024
3
0
1
Luka, hvala za idejo. Od vseh estriharjev, ki so bili na ogledu so tudi meni vsi isto govorili: "eh, veš kok betona smo že vlili na lesene stropnike, pa še nič ni dol padlo" Ja, okej. Mogoče ne bo nikoli, vseeno ne bi nekomu nad glavo dal 5 ton dodatnega betona.
Kar se tiče tvojega predloga... Misliš, da bi se stiropor in murexin sb 60 obnesel na lesenih stropovih? Sprašujem, ker verjetno bolj deluje kot "vzmet" kot klasična AB/monta plošča. Ne vem kako se kaj drobi pod obremenitvijo. Jaz nimam talnega gretja na tem mestu in bi verjetno OSB plošče bile končni tlak pod parketom.
 

luka51

Guru
16. avg 2007
14.311
5.600
113
Je namenjem za med stropniki. Z enim sem se pogovarjal je reko so 1x delali bp do pol metra debeline. Samo pazi na pravilno razmerje vode in veziva in mešaj v mešalcu. Te se v nulo zmeša. Jaz sem prvi dve mešal v vedru in ni to to.
Drobi se,ko greš z roko prek. Te zgornje kroglce letijo stran. Ko stopiš gor je dosti bolj trdn kot stiropor predviden za 650kil na m2 obremenitve.