Kreme proti gubam - test :)

B81

22. jul 2007
37.001
10.534
113
V priponki...

Point: ne pomaga nič, dosti vode in spanca in nič cigaret.

Naš test je na laž postavil pretirane obljube proizvajalcev o "glajenju najbolj globokih gub z naravnim pro-retinolom", o "učinku liftinga in biološkem delovanju" (karkoli naj bi to že pomenilo) in o "poživljajoči dnevni kremi proti gubam, ki vidno zmanjša izrazitost gub, hkrati pa v trenutku prebudi kožo ter ji podari svež in sijoč videz".


Gube: razliko smo zaznali le pri dveh
Vzrok za slabše končne ocene je dejstvo, da kar polovico skupne ocene predstavlja, kako učinkovite so kreme pri glajenju gub. In pri tem je večina krem na preizkusu padla – izjemi sta dve: daleč najcenejša krema Cien Anti-wrinkle day cream Q 10, ki jo lahko le za 2,99 € kupite v trgovinah Lidl, in približno desetkrat dražja krema Eucerin Hyaluron-filler, ki sta na testu dobili skupno oceno "dobro".

Učinkovitost pri glajenju gub smo izmerili do nanometra natančno: vsako od krem na testu je preizkusilo 30 udeleženk, ki so štiri tedne uporabljale kremo dvakrat dnevno. Na polovico obraza so namazale testni vzorec, na drugo pa placebo kremo, tako da smo lahko zelo natančno izmerili razliko v globini gub in vlažnosti kože pri eni in drugi kremi. S posebno kamero smo pri vsaki udeleženki fotografirali območje okoli oči in nato primerjali globino gub pred uporabo kreme in po štirih tednih uporabe. Pri tem smo ugotovili, da tudi pri najboljših dveh kremah čudežev ni pričakovati. Po štirih tednih uporabe so se gube zmanjšale za 9 % (Cien) oz. 7 % (Eucerin), torej gre za nevidne spremembe, ki jih s prostim očesom praktično ne opazimo, a smo vsaj odkrili razliko.

test kreme proti gubam prej potem1 test kreme proti gubam prej potem2
Prej Potem Prej Potem
Potrošniške organizacije rade na testih "kaj podtaknemo", zato smo tokrat med kreme, ki obljubljajo glajenje gub, dodali še dve, ki tega ne obljubljata: Vichy Aqualia thermal in Nivea pure & natural. Zanimivo je, da je njun učinek na gube pravzaprav enak kot pri večini krem, ki obljubljajo, da bo koža že po štirih tednih uporabe bolj gladka.

Kaj je INCI? INCI je kratica za International Nomenclature of Cosmetic Ingredients (mednarodna nomenklatura kozmetičnih sestavin). Po evropski zakonodaji morajo biti vsi kozmetični izdelki, ki so v prodaji v EU, označeni s seznamom sestavin INCI, v katerem so sestavine navedene z njihovimi mednarodnimi imeni.
Ali je posebna krema za nego okoli oči res nujna? Koža okoli oči je tanjša, a za njeno nego ne potrebujete posebne kreme. Ne obstaja raziskava, ki bi potrjevala, da za nego kože okrog oči potrebujete posebne izdelke. Kupovanje največkrat zasoljeno dragih izdelkov, namenjenih negi okoli oči, je torej odveč.
Vlaženje: nekatere celo slabše od placeba
Pri glajenju gub (z izjemo že omenjenih dveh izdelkov) kakšnih opaznejših razlik med kremami ni bilo, pri učinkovitosti vlaženja kože pa bile so razlike zelo velike. Tri kreme na testu svoje delo opravijo celo "zelo dobro", kar pri kozmetičnih izdelkih ni ravno pogosta ocena. Ponovno se je izkazala Lidlova krema, ob bok pa sta se ji postavili kremi L'Oreal Revitalift in Nivea Q 10 Plus. Neprijetno nas je presenetilo, da nekatere kreme kožo vlažijo celo slabše od placeba, in to celo kreme, ki so naprodaj po zasoljenih cenah.

Udeleženke testa bi marsikatero kremo tudi kupile
Udeleženke testa so štiri tedne v poseben vprašalnik zapisovale svoja opažanja o uporabi krem, npr. kako se krema nanaša, vpija v kožo, kakšen je občutek na koži po uporabi, pa tudi, ali ima prijeten vonj in teksturo. Spremljali smo tudi morebitne alergične reakcije. Na tem delu testa sta bili uporabnicam najbolj všeč kremi Olay Regenerist in Garnier Skin Naturals. Med drugim so pohvalile, da se dobro vpijata v kožo in imata prijeten vonj. Skoraj tako dobro so se na praktičnem delu preizkusa odrezale še kreme L`Oreal Revitalift, Clarins in Garnier UltraLift. Proizvajalci torej znajo sestaviti kremo tako, da je uporabnicam všeč (vonj, tekstura, embalaža), učinek kreme pa je že nekaj drugega. In čeprav je Lidlova krema zmagovalka "tehničnega" dela preizkusa, jo je pri uporabnicah odnesla slabše, saj je bila med tistimi, ki so jim bile na praktičnem delu najmanj všeč. Zanimivo, da tokrat udeleženke niso poročale o tem, da bi imele občutek, da kreme gube gladijo, kot se je zgodilo na podobnem testu pred leti.

Razveseljivo je, da kljub velikemu številu udeleženk (več kot 500) resnejših alergičnih reakcij ni bilo, in to kljub temu, da prav vse testirane kreme poleg parabenov in EDC (Endocrine Disrupting Chemicals - kemikalije, ki sodijo v skupino motilcev delovanja žlez z notranjim izločanjem) vsebujejo tudi katerega od potencialnih alergenov (konzervanse, dišave ...).

Tek na dolge proge

Če sami ne skrbimo za kožo, nam ne more pomagati nobena krema. Za ohranjanje dobre kondicije kože je tu nekaj nasvetov.

Poskrbite za primerno navlaženost in zaščito pred soncem. To je zagotovo najpomembnejše pri preprečevanju gub in drugih starostnih sprememb na koži. Dnevna krema naj bi vsebovala najmanj zaščitni faktor 15, pri daljši izpostavljenosti soncu pa je priporočljiva uporaba krem za zaščito pred soncem z ZF 30. In ne pozabite namazati tudi rok.

Redni piling. Z odstranjevanjem odmrlih celic povrhnjice je koža bolj sijoča, lažje pa tudi vpije kremo. Kako pogosto je treba izvajati piling, je odvisno od tipa kože; za normalno kožo velja, da vsaj enkrat na teden.

Antioksidanti. Zmanjšujejo vnetja na koži in pomagajo ohranjati zaščitno plast kože.
Torej antioksidanti niso pomembni le v prehrani, ampak tudi v kozmetičnih izdelkih.

Zdrav način življenja. Pomeni dovolj spanja, ravno prav gibanja, sprostitev, zdrav način prehrane, redno pitje vode (8 kozarcev na dan), čim manj stresa in seveda, odpovedati se morate kajenju.

Hyaluron, Q 10, izvleček ingverja in granatnega jabolka …
Proizvajalci posebej poudarjajo "aktivne učinkovine" svojih krem, ki naj bi učinkovito gladile gube, vendar pa neodvisnih raziskav, ki bi potrjevale učinkovitost katere od teh učinkovin ni. Prav to pa je pokazal tudi naš test. Res je, da je koža po uporabi kreme bolj gladka in napeta, a to se zgodi zaradi učinka vlaženja kože, učinek pa izgine po nekaj urah ali po umivanju. Pri kremah je pomembna predvsem celotna receptura in ne posamezne eksotične učinkovine (za katere pa pogled na seznam INCI hitro razkrije, da jih navadno kreme vsebujejo le v sledeh). Receptura je tisto, kar loči povprečen izdelek od (zelo) dobrega.

Zapisano velja tudi za vse na veliko oglaševane (predvsem na spletu in spletnih družbenih omrežjih) eksotične sestavine, kot so krema bee-venom iz čebeljega strupa, ki naj bi iz obraza izbrisala 7 do 10 let, pa "revolucionarna sestavina" Snake Active, imitacija kačjega strupa, "ki je tako močna, da prodre globoko pod kožo vse do obraznih mišic in upočasni krčenje, ki povzroča nastajanje gub". Od obljub ne bo nič, prihranite raje denar za kaj drugega, kar vas razveseljuje in vaš (zadovoljni) obraz bo tudi brez čudežne kreme videti bolj gladek.

Kaj poiskati na deklaraciji?
Nekatere sestavine gub sicer ne bodo zgladile, a dokazano ohranjajo kožo v dobri kondiciji.
Kisline AHA in BHA: sicer pomagajo odstranjevati povrhnjico kože, a pozor: če naj bo izdelek učinkovit, mora vsebovati kisline v pravi koncentraciji in imeti mora pravo vrednost pH (manj kot 7). Pri kislinah AHA je koncentracija, ki zagotavlja učinkovitost, med 5 in 15 %, pri kislini BHA pa 1 do 2 %. Najbolje je, če izdelke s kislinami AHA in BHA uporabljamo v obliki tonika. Pri uporabi velja upoštevati, da lahko izdelki s kislinami AHA in BHA razdražijo občutljivo kožo.

Retinol: je oblika vitamina A, ki sodi med antioksidante, pomaga ohranjati zdrave celice, pomaga pri proizvodnji kolagena in ohranjanju zaščitne plasti kože. Ker je na svetlobi zelo nestabilen, morajo biti kozmetični izdelki v primerni embalaži, ki ne prepušča svetlobe.

Vitamin C: je tudi antioksidant, ki pomaga pri proizvodnji kolagena, zmanjšuje obarvanost madežev na koži in pomaga celiti kožna vnetja. Na seznamu INCI je naveden v različnih oblikah, najpogosteje kot ascorbic acid.

Vitamin E (tocopherol): velja kar za zvezdo med antioksidanti, saj ščiti celične membrane in kolagen pred procesi oksidacije.

Vitamin B: preprečuje izgubo vode v celicah kože, skupaj z vitaminom C zmanjšuje obarvanost kožnih madežev. Na seznamu INCI bo zapisan kot niacinamide.

Ceramidi: so pravzaprav lepilo, ki povezuje celice med seboj. Če je zaščitna plast kože zaradi sonca, suhega zraka ali dražilnih kozmetičnih izdelkov poškodovana, se količina ceramidov v koži zmanjša, koža postane ohlapnejša in občutljivejša. Primerna količina ceramidov v koži zagotavlja mlajši videz. Podobno vlogo imajo tudi maščobne kisline, kot sta linolna kislina in fosfolipidi.
 

Priponke

  • 2028782-test_kreme_proti_gubam_tab.pdf
    132,8 KB · Ogledi: 845

pumaX

Fizikalc
5. sep 2007
2.183
0
36
Maribor
Obišči stran
Mene je malo strah, ker nobena ženska tega ne komentira
wink-1.gif

hehehe
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.269
1.904
113
Citat:
Uporabnik pumaX pravi:
Nam ženskam je "tam nekej v ozadju" tako jasno, da te kreme nimajo nobenega učinka...a proda se jih še vedno nenormalne količine...

Jaz bi rekel da tam 'v ozadju' ni ničesar
evil.gif
 

Anamarija

Pripravnik
23. jul 2007
799
0
16
38
Citat:
Uporabnik darjan pravi:
Bojda spanje na hrbtu kul za gube, oz proti njim.

To je res. Vsekakor boljše kot na boku ali trebuhu
smile-1.gif


Delno lahko pomagajo samo UV zaščita, tretinoini in visoka koncentracija vitamina C, ampak je treba začeti zgodaj. Sicer pa botox FTW
wink-1.gif


Te kreme, ki so jih pa tu testirali... To je bolj za roke mazati
grin1.gif


Pa poleg bee venom pa snake venom, ki sta gor omenjena, je zdaj v Aziji zelo popularen še snail mucus
grin1.gif
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
52.956
6.987
113
VitC marsikje pomaga, a kaj ko pri nas strašijo, da nad 1g dnevno ne bi smeli, medtem ko se pozitivni učinki kažejo pri še večjih dozah...
 

leprotto

Fizikalc
22. jul 2007
1.587
1
38
www.dlvkos.si
Citat:
Uporabnik pumaX pravi:
Mene je malo strah, ker nobena ženska tega ne komentira
wink-1.gif

hehehe

Kaj pa češ komentirat. Nebuloz ZPS se mi itak ne da brat, ker nimam tolk časa, krem, ki so jih testirali pa ne uporabljam. Če te dajejo gube ti za uporabo med zimo predlagam AHA kisline od npr. Paula's Choice.
 

Polololona

Zelenc'
10. jun 2014
1
0
1
Dejstvo je, da koži najbolj pomaga zdrav način življenja in geni. Še eno dejstvo pa je tudi, da koži pomagajo dobri kozmetični proizvodi. Ta test je po moji logiki precej zgrešen: Prva napaka je to, da so testirali predvsem izdelke iz polic supermarketov, to so cenene in zreklamirane firme, ki imajo na vsakih nekaj mesecev nov, odličen, vsemogočen proizvod, na katerega ženske veselo nasedajo. Če bi med testirane proizvode uvrstili še kakšen bolj kvaliteten proizvod, sem prepričana da bi bili rezultati lahko precej drugačni.
Druga bedarija pa je, da so testirali "kremo". Osnovni koraki domače nege gredo nekako takole: čiščenje, toniziranje, (morebiten serum), krema. To je osnova.
 

Numy

Majstr
1. jan 2008
9.858
392
83
Če bi katerakoli krema, tudi najdražja dejansko kaj pomagala, potem bi vse nesramno bogate babnice bile večno superduper, pa v praksi hodijo okoli z okamenelimi facami ali pa z mačjimi očesi.
 

pumaX

Fizikalc
5. sep 2007
2.183
0
36
Maribor
Obišči stran
Citat:
Uporabnik Numy pravi:
Če bi katerakoli krema, tudi najdražja dejansko kaj pomagala, potem bi vse nesramno bogate babnice bile večno superduper, pa v praksi hodijo okoli z okamenelimi facami ali pa z mačjimi očesi.

467716-post_slo.gif

Nobeno ZUNANJE nanašanje vseh teh kao "superstvari" kot so kreme s kolageni, Q10, ne vem kakimi kislinami, minerali... so velik BLA BLA glede zmanjševanja gub!

To je znano že leta in leta...
 

leprotto

Fizikalc
22. jul 2007
1.587
1
38
www.dlvkos.si
Pol praviš, da AHA kisline si že probala? Sicer delujejo. Če se boš uspela vzdržat praženja na soncu in če nimaš nekih globokih brazd seveda. Eni uporabljajo tudi dermaroller in C vitamin, pa pravijo, da deluje. Sicer se te reči počne pozimi, ker ni ravno dobro, da te ujame sonce. Čudežev pa vseeno ne moreš pričakovat, lahko pa kot že omenjeno veliko narediš, če skrbiš za svoje zdravje.
"ZVezdniki" so pač druga zgodba za kakšno drugo temo. Načeloma narksi ne izgledajo glih zdravo in pol se je treba zadeve bolj radikalno lotit, če se hočejo še prodajat. Potem gre pa samo še navzdol. Da ne omenjamo, da bi pri 60 radi izgledali 20.
 

pumaX

Fizikalc
5. sep 2007
2.183
0
36
Maribor
Obišči stran
Nisem probala, ker ne verjamem v te stvari.
Če bi KARKOLI delovalo, potem na svetu ne bi bilo več ljudi z gubicami
wink-1.gif


Sem pa malo brala študije teh AHA in BHA kislin. Vse kar je res dokazano je to, da naj bi določen procent delovale na najmanjše gubice (ampak to je res samo določen procent)...torej nekako na povrhnjico kože. Vse ostale gube ostajajo, kjer so.

Citat: Nekatere sestavine gub sicer ne bodo zgladile, a dokazano ohranjajo kožo v dobri kondiciji.
Kisline AHA in BHA: sicer pomagajo odstranjevati povrhnjico kože, a pozor: če naj bo izdelek učinkovit, mora vsebovati kisline v pravi koncentraciji in imeti mora pravo vrednost pH (manj kot 7). Pri kislinah AHA je koncentracija, ki zagotavlja učinkovitost, med 5 in 15 %, pri kislini BHA pa 1 do 2 %. Najbolje je, če izdelke s kislinami AHA in BHA uporabljamo v obliki tonika. Pri uporabi velja upoštevati, da lahko izdelki s kislinami AHA in BHA razdražijo občutljivo kožo.
 

B81

22. jul 2007
37.001
10.534
113
BTW:

Babica razlagala: "moja mama je umrla stara 84 let, brez gub na obrazu. Celo življenje se je dnevno po obrazu "namazala" z limono".
 

feler

Fizikalc
21. jan 2008
1.700
12
38
Citat:
Uporabnik darjan pravi:
VitC marsikje pomaga, a kaj ko pri nas strašijo, da nad 1g dnevno ne bi smeli, medtem ko se pozitivni učinki kažejo pri še večjih dozah...

Jest ga 4-5g na dan že par let pa sm k pušlc
aplauz.gif
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
52.956
6.987
113
Solidna cena! Myprotein ima sicer 500g po 13.6 ojra, ampak je zraven še dostava. To ima dm v prahu, tam zraven ostalih "vitaminov" ali kje drugje?