Trgovsko-skladiščni objekt v Šenčurju pri Kranju, kjer je med letoma 2012 in 2015 deloval Baumax, je prejšnji mesec dobil novega lastnika. Stavbo je od avstrijskega Strabaga oziroma njegovega slovenskega projektnega podjetja DRP kupila družba Gosenica v lasti Srečka Mrvarja, najbolj poznanega kot lastnika družbe Učila international, ki ima v lasti verigo knjigarn Felix.
Koliko je nakup stal, za zdaj ni znano, gre pa zagotovo enega največjih nepremičninskih poslov letos na Gorenjskem. Mrvar pravi, da vrednosti posla v dogovoru s prodajalcem ne sme razkrivati.
Baumax je v Šenčurju vztrajal le tri leta, potem pa so ga lastniki zaradi nerentabilnosti zaprli.
Kaj načrtuje novi kupec
Foto: Jure Makovec
Srečko Mrvar še preučuje scenarije, kakšen trgovski center bo postavil v Kranju.
Skupna površina zemljišč, ki jih je v Šenčurju kupil Mrvar, je okoli 37 tisoč kvadratnih metrov, od tega je v stavbi 13.500 kvadratnih metrov notranjih površin. Pri investiciji bo Mrvarju pomagala tudi BKS banka, ki ima na zemljiščih vpisano 5,8-milijonsko hipoteko.
Kot pravi Mrvar, občinski akti na tem območju predvidevajo trgovski center, česar ne nameravajo spreminjati. »Ključen vzgib, da smo se odločili za nakup, je bila vidnost objekta. Skladišča so lahko kjerkoli, za trgovce pa je pomembno, da so vidni,« pravi Mrvar.
Kakšen tip trgovskega centra bo dobil Šenčur, pa za zdaj še ni znano, saj proučujejo nekaj scenarijev. Možnosti je več: od tega, da naredijo velik outlet s 50 trgovci, do trgovskega centra z le nekaj trgovci ali pa trgovskega centra po zgledu ljubljanskega Emporiuma.
Razmišljajo tudi, da bi v centru dali prostore živilskemu trgovcu in ponudniku hrane. O vrednosti investicije Mrvar še ne želi govoriti, kot pravi, bo ta znana, ko bo določeno, kateri tip trgovskega centra bodo gradili.
Kdaj bo lokacija spet oživela
Foto: Aleš Perčič
Trgovsko-skladiščni kompleks je trenutno oddan v najem logističnemu podjetju Kühne+Nagel.
Trgovsko-skladiščni objekt je od letošnje spomladi oddan v najem logističnega velikana Kühne+Nagel, ki je svoja skladišča že zgradil, del pa jih še gradi, ob brniškem letališču. Kdaj bo zaživel nov trgovski center? »Ker gre za dolgoročen projekt, si je dobro vzeti več časa za razvoj ideje, računamo pa, da bo naša zgodba zaživela v letu dni,« pravi Mrvar.
To bo odvisno tudi od morebitnih postopkov za spremembo gradbenega dovoljenja. Če bo v objektu živilski trgovec, bo potrebna sprememba namembnosti, saj zdaj ni namenjen živilski dejavnosti.
Kdo je novi kupec
Baumaxov trgovski center v Šenčurju ni prva Mrvarjeva nepremičninska naložba. Mrvar, ki se z založništvom ukvarja že od začetka devetedsetih let, je znan tudi po tem, da se je leta 2014 potegoval za nakup Mladinske knjigeZaložbe, a si je na koncu premislil. Kako poslujejo Učila, si lahko ogledate v grafu. V nadaljevanju se je posvetil predvsem nepremičninam.
Leta 2016 je na dražbi ljubljanske občine kupil poslovno-stanovanjsko stavbo na Mestnem trgu, kar ga je stalo 1,3 milijona evrov. Lani je našel novega kupca – stavbo je za 2,5 milijona evrov prodal družbi The Hotel LJ, ki je v lasti Andreja Kremljaka.
Letos je od banke Unicredit odkupil tudi poslovno stolpnico na Verovškovi ulici, poznano pod imenom Mega center 1. Za osemnadstropno poslovno stolpnico naj bi po poročanju
Siola odštel okoli devet milijonov evrov.
Poleg tega ima Mrvar v lasti še večje skladišče v Črnučah, ki ga oddaja družbi Mimovrste, pa tudi prodajalne na Miklošičevi, Čopovi in Bavarskem dvoru v Ljubljani.
»Nobena skrivnost ni, da knjižni posel upada, zato so številni primorani poiskati alternativne naložbe. Mi smo imeli to srečo, da se nam je ponudila priložnost vlaganja v nepremičnine,« še dodaja Mrvar.