Krajši delovni čas matere in čakanje na delo doma

Yogi

Guru
1. sep 2007
4.322
952
113
Mati dela krajši delovni čas (20 ur) na teden in je trenutno čakajoča na delo doma. To "ugodnost" je želela že tako opustiti čez 2 meseca. Trenutno zaradi izrednih razmer čaka na delo doma. Za njo je finančno (verjetno?) bolj ugodno, če bi že sedaj med čakanjem šla nazaj na 40 urni delavnik. Nikjer ne zasledimo postopka, kako postopati, oz. kakšni so roki, če ne želiš več delati za 20 ur, ampak nazaj za 40 ur/teden. V aneksu k pogodbi to ni zabeleženo. Ima kdo izkušnjo? Se to lahko naredi iz "danes na jutri"?
Če greš iz 40 na 20 urni delavnik, moraš delodajalca obvestiti vsaj 30 dni prej, kako hitro pa se tej pravici lahko odpoveš - tega pa ne zasledimo... Hvala.
 

zino

Guru
3. sep 2007
6.682
2.475
113
kaj se pa spremeni za njo,če preide na 40 ur in je še vedno na čakanju doma?
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.340
5.371
113
Če si polovično dobiš samo pol plače. CSD plača "samo" 50% prispevkov od minimalne plače. Se pravi zdaj dobi 40% plače, drugače pa bi jih 80%.
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Verjetno v času čakanja in kriznih ukrepov ni možna sprememba statusa, ki bi vplival na višino prejemkov. Sploh zdaj ko naj bi vlada plačevala vse bi jih večina "pričakovala" izredno povišico od delodajalca ali pa razvrstitev v višji plačilni razred. ;)
 
  • Všeč mi je
Reactions: navlixx

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.340
5.371
113
A niso rekli, da gre za povprečje zadnjih 3 mesecev. Si lahko torej plačo dvigne za faktor 2, pa bo enako...

Medtem ko plača se njej ne spreminja. Ampak vseeno bi lahko kamot povzeli zadnje 3 mesece, koliko je bilo izplačano, da se ognejo.

Kako je pa z sp, ki pa pač niso na plači, pa ne vem. Govorijo o 100% nadomestilu, nikjer pa ne piše ali ločuje med skrajšanim delovnikom ali ne. Niti ne vem, kaj pomeni da jim zdaj država plača prispevke. V minimalni višini, ali kolikor je dejansko plačeval do sedaj. To je vprašanje tudi za vse zaposlene sicer. so kaj povedali? Sicer je važno da so plačani kar se mene tiče, da je človek zavarovan pa da delovna doba teče, kar je dovolj z minimalnimi prispevki. Ta mesec dva se pa najbrž tudi ne bo drastično na koncu pri penziji poznal
 
Nazadnje urejeno:

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
50 + 50 +50 = 150 / 3 = 50
50 + 50 + 100 = 200 / 3 =66,66 ;)

Za s.p. se predvideva "enak znesek za vse" = 700€ (vir Odmevi včeraj), prispevki pa itak minimalni.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.340
5.371
113
Samo če ona odda vlogo danes, bo plača kaka 10ga ali pa 5ga aprila. Za marec.... Gledajo pa januar, februar, marec...

50% + 50/ + 29/31*50% + 2/31*100%?

S tem da tam kjer sta zadnja dva dni, je še krat 0,8, ker je najbrž že na čakanju...
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.340
5.371
113
Tle zaenkrat še nismo pri goljufanju. Moralno etični vidik je nekaj drugega, ampak goljufa se pa tu še ne. To kar ti pišeš, pa je že goljufanje. Sodelovati mora najbrž se csd. I pa vsak v tem primeru bi si lahko marca plačo dvignil. Tako da je celo vprašanje, glede na to da se je tole začelo sredi marca, če ne bodo upoštevane plače dec-feb. Kdor je pa februarja tole predvidel - kaj se bo zgodilo in kaki bo odziv vlade ki je takrat še ni bilo - no, ta si pa zasluži.
 
Nazadnje urejeno:

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.340
5.371
113
Če je prepovedana - goljufanje, CSD ne bo pustil. Zadeva rešena. Če ni prepovedana, ni goljufanje.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Yogi

brane_new

Guru
10. feb 2008
14.291
2.273
113
...Za s.p. se predvideva "enak znesek za vse" = 700€ (vir Odmevi včeraj), prispevki pa itak minimalni.
Ampak ali ni teh 70o€ od države v celotni velikost?
Če sem v firmi, mi firma da 50% država 30%
Če si SP, ti firma da 0% država 700€. Če bi bilo to 30% je neto 2100 pri SP-ju. Tak na oko.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.340
5.371
113
Ja... Vprašanje moje je bilo, če je sp na polovičnem delavniku zaradi starševstva. Ali dobi 700 ali 350€? Plače spji nimamo...
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.297
2.395
113
še v SLO - ampak komaj
Tako da je celo vprašanje, glede na to da se je tole začelo sredi marca, če ne bodo upoštevane plače dec-feb. ...

Dvomim, da bodo zakonsko določili fixno obdobje - če že pa sigurno ne Dec-Feb, ker so se Dec izplačevale božičnice in 13. - kar bi bistveno “pokvarilo” povprečje. Če bo sistemska rešitev je edini pravilni pristop povprečje zadnjih nekaj več mesecev ali celo celo leto (za tiste, ki niso delali celo leto pač vsota vseh izplačil / število mesecev zaposlitve).
Drugače pa je zakonsko jasno - povprečje izplačil 3 mesecev PRED nastopom čakanja.
Pred nastopom čakanja pa je seveda treba pokuriti ves stari dopust (če bi bilo po moje tudi polovico letošnjega) in seveda “višek” ur (hebi ga - tega sicer ni v zakonu a vsi vemo, da se tega sistema poslužujejo bolj kot ne vsi).
Za samozaposlene pa je, kolikor sem razumel, predviden “odpis” (prevzem tega na proračun => delovna doba, zavarovanje in vplačevanje v pokojninsko blagajno teče) socialnih prispevkov (po neki logiki verjetno “minimalnih”) in izplačilo temeljnega dohodek 700,- EUR za čas trajanja covid krize.

Kar pripelje do ironične situacije, da bo desna vlada izplačevala temeljni dohodek ...
(pa preden bo kdo skočil - celi “zahodni” svet bo dejansko moral premisliti svojo socialno usmeritev - in tudi temeljni dohodek vzeti resno v razmislek. Brez njega se zna zgoditi, da jih (nas ?) nekaj ne bo zvozilo in to zaradi čisto objektivnih razlogov - a to je za v eno čisto drugo temo).
 
  • Všeč mi je
Reactions: McGiver

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.340
5.371
113
Božičnice in 13. Plače so itak vodene drugače. To ni plača. Tle je še vprašanje kaj se zgodi z ostalimi dodatki (na delovno dobo pa tak). Nisem nikjer zasledila da bi točno in jasno povedali, kako bodo gledali in kaj upoštevali
 

Peror

Majstr
5. mar 2015
1.678
216
63
Če si na polovičnem delovnem času zaradi bolniške kot s.p. pomeni, da ti teče polna doba saj ti polovico prispevkov plača država. Po tej logiki bi morali dobiti enako kot polni s.p., če pa imaš zaposlitev za 4 ure je pa druga zgodba. Če si zaposlen za 8 ur in se zaradi otroka odločiš za 4 ure pa ne vem kako je. Sicer to samo sklepam, vem pa ne.

Ne bit tako prepričan brane če nisi ziher ane?
 

Yogi

Guru
1. sep 2007
4.322
952
113
Hvala sicer vsem za debato. Pri mojem vprašanju ni s.p. v igri.
Sam sicer sklepam, da se nazaj iz 20 na 40 lahko odločiš iz "danes na jutri", drugače bi to bilo napisano. 30 dni za obvestilo iz 40 na 20 mi je logično, ker se mora delodajalec pripraviti na manjko. Gre za zaposlitev v privat sektorju,
Ne gre za "goljufanje", a odpovedati se nekaj stotakom, je pa tudi brez veze. Se s strinjam z Jabe, če ne bo šlo skozi, se bo pokazalo na CSDju.