Živo srebro v tuni
Živo srebro je živčni strup, ki poškoduje možgane in živce. Najbolj ogroža živčno tkivo, ki je v razvoju, zato najbolj škoduje nosečnicam, doječim materam in otrokom. Najpogosteje smo živemu srebru izpostavljeni preko dihalnih poti in hrane ter z amalgamskimi zalivkami na zobeh. Neposredna izpostavljenost preko dihalnih poti je za človeka zelo majhna. Tudi dnevni vnos z vodo je zanemarljivo majhen. Prav nasprotno pa je z amalgamskimi zalivkami, kjer se živo srebro ves čas izloča. Najpogostejša izpostavljenost pa je preko hrane oziroma rib. Majhne ribe, predvsem rastlinojede, vsebujejo malo živega srebra, medtem ko večje ribe, na primer morski pes ali tuna, lahko dosežejo zelo visoke koncentracije, v tuni lahko tudi štirikrat več od dovoljene. Ne glede na to z vsakdanjo mešano hrano, vključno z morskimi ribami, ki jih le občasno uživamo, ne zaužijemo toliko živega srebra, da bi lahko poškodovali živčno tkivo. Zato bi bilo prezgodaj trditi, da količina zaužitega živega srebra, ki ga ljudje zaužijejo s hrano, zlasti ribami, povzroča nevrološke in druge zdravstvene probleme.
Koliko tune lahko zaužijemo?
Zelo stroga priporočila o dnevnem zaužitju živega srebra je že leta 1997 objavila Ameriška agencija za okolje (EPA). EPA priporoča, da dnevno zaužitje živega srebra ne bi presegalo 100 nanogramov na en kilogram telesne teže. Tako bi na primer 60 kilogramov težka oseba lahko zaužila le okoli 21 dekagramov ribe na teden pri povprečni koncentraciji živega srebra 200 nanogramov na gram mesa. To je tudi priporočena količina rib na teden v uravnoteženi in varovalni prehrani. Po nekaterih drugih virih pa so tako stroga priporočila daleč pretirana. Ameriška agencija za hrano in zdravila svetuje, da ljudje, ki niso otroci in nosečnice, lahko zaužijejo celo štirikrat več živega srebra, kot so priporočila EPA. Nekatere države so na podlagi raziskav izdale lokalna priporočila, s katerimi svetujejo koliko rib lahko zaužijemo na dan oziroma na teden.
Vse večje tune imajo okoli dvakrat več živega srebra kot manjše vrste tune ali lahka tuna. Za 45 do 55 kilogramov težke osebe je tako priporočljivo le okoli 12 dekagramov velike tune in 24 dekagramov lahke tune na teden; za 55 do 65 kilogramov težke osebe priporočajo samo 15 dekagramov velike tune in 30 dekagramov lahke tune na teden; 65 do 75 kilogramov težkim osebam pa priporočajo 18 dekagramov velike tune in 33 dekagramov lahke tune. Priporočajo še, da moškim, starejšim otrokom in ženskam v menopavzi omejimo ribe z visoko količino živega srebra, denimo velike vrste tune, na ne več kot enkrat na teden, omejitev za druge, manjše ribe, pa ni. Nosečnicam ali ženskam, ki nameravajao v kratkem zanositi, in otrokom ne priporočajo uživanja rib z veliko količino živega srebra, lahko pa zaužijejo do 36 dekagramov drugih rib na teden. Sardine imajo lahko zelo podobno količino visokovrednih maščobnih kislin in tudi do štirikrat manjšo količino živega srebra kot tuna.
Vzajemna.si