Klima pozimi

Janch

GPS guru
Osebje foruma
7. jul 2009
7.432
787
113
v leru
navi-guru.blogspot.com
Čist tako me zanima - jaz imam temperaturo v avtu večinoma nastavljeno na 20-22 C, pač odvisno od vremena zunaj. Je pa tako, da imam vedno nastavljeno vse na avtomatično in sinhronizirano (enako torej za voznika in sopotnika). Mi je pa zanimivo, da ne glede na vreme zunaj, tudi če je zunanja temperatura recimo 8 C , mi konstantno hkrati deluje tudi klima. A je to OK ali jo recimo vi v takšnih primerih izklapljate ročno? Nekak bi mi bilo logično, da je če temperatura zunaj nižja od želene temperature v vozilu, potem klima verjetno ni potrebna, zato ne razumem zakaj klima še vedno "sodeluje" v takšnih okoliščinah. In tudi če klimo potem ročno izklopim, lučka za "auto" še vedno sveti, torej to očitno ne vpliva na samodejno regulacijo oz vzdrževanje temperature.
 
  • Wow
Reactions: Samo Svoj

Hondi

Majstr
18. avg 2007
3.487
402
83
Čist tako me zanima - jaz imam temperaturo v avtu večinoma nastavljeno na 20-22 C, pač odvisno od vremena zunaj. Je pa tako, da imam vedno nastavljeno vse na avtomatično in sinhronizirano (enako torej za voznika in sopotnika). Mi je pa zanimivo, da ne glede na vreme zunaj, tudi če je zunanja temperatura recimo 8 C , mi konstantno hkrati deluje tudi klima. A je to OK ali jo recimo vi v takšnih primerih izklapljate ročno? Nekak bi mi bilo logično, da je če temperatura zunaj nižja od želene temperature v vozilu, potem klima verjetno ni potrebna, zato ne razumem zakaj klima še vedno "sodeluje" v takšnih okoliščinah. In tudi če klimo potem ročno izklopim, lučka za "auto" še vedno sveti, torej to očitno ne vpliva na samodejno regulacijo oz vzdrževanje temperature.
nima veze, na AUTO pa AC prižgano, stalno
zakaj? da pobira vlago in se ne rosi, tudi na npr 24 stopinjah nastavljenih
klima, zaradi fizikalnih lastnosti, pod 7 stopinj itak ne deluje (razen, če imaš kak alter perpetuum mobile) - če tebi AC gori, še ne pomeni, da dejansko vklaplja kompresor
 
  • Všeč mi je
Reactions: Samo Svoj in Janch

Hondi

Majstr
18. avg 2007
3.487
402
83
ja, danes laufa vse samodejno
najbolj pogosti okvari sta samo dve overall:
- ali klima poleti nenhladi zaradi xy vzroka
- ali klima ne drži nastavljene temp, za kar je navadno kriv kak ventil za vodo oz. famozni motorčki, ki uravnavajo toploto/smer pihanja
 
  • Všeč mi je
Reactions: Janch

Janch

GPS guru
Osebje foruma
7. jul 2009
7.432
787
113
v leru
navi-guru.blogspot.com
V mojih študentskih časih, ko je bila racionalnost pred udobjem, je veljalo, da klima precej poveča porabo goriva in imam mogoče zato še vedno v podzavesti, da ne rabi laufat, če to ni potrebno. Danes mi hvala bogu ne gre tako hudo in se ne sekiram, če mi avto pije 1l ali več na 100 KM zaradi klime, ker sedaj ima prednost udobje. :cool:
 

Hondi

Majstr
18. avg 2007
3.487
402
83
V mojih študentskih časih, ko je bila racionalnost pred udobjem, je veljalo, da klima precej poveča porabo goriva in imam mogoče zato še vedno v podzavesti, da ne rabi laufat, če to ni potrebno. Danes mi hvala bogu ne gre tako hudo in se ne sekiram, če mi avto pije 1l ali več na 100 KM zaradi klime, ker sedaj ima prednost udobje. :cool:
takrat je vklapljalo in izklapljalo kompresor, danes pa že leta se le-ta stalno vrti, le kot plošče in s tem obremenitev se veča/manjša
 
  • Všeč mi je
  • Wow
Reactions: Hanzi in Janch

klekej

Majstr
26. jul 2007
5.443
335
83
34
Jaz mam 15 let star avto z 1.4 motorjem in klimo vklopim samo, ko jo rabim (vroče, rosenje). Razlog? Nenormalna izguba konjskih moči. Se spomnim, ko sem imel kot dijak Punto 60km, ko si vžgal klimo je moral eden ven. :valjamse: