Kitajska konec aprila....

igi

Guru
13. okt 2007
5.540
1.143
113
Celje
Pozdravljeni!

2 para se spravljamo, da bi letos naredili trip po Kitajski... Časa imamo 3 tedne in niti dneva več
frown-1.gif

Na koncu bi bilo fino, če bi se za nekaj dni malce odpočili ob kakšnem morju...

In ko berem razne roportaže (sploh Jernejevo) dobim kar tak slab občutek, da je mal brezveza iti za tako malo časa...
Sedaj pa bi rabil infomacije iz prve roke, kaj je realno za videti na Kitajskem v tako kratkem času? Seveda mi bi čim več, ampak ko gledam so razdalje ogomne...

Kakršnakoli informacija bo dobrodošla, ker smo pred tem da nabavimo letalske karte!

Hvala
 

grenivka

Pripravnik
1. avg 2007
616
0
16
Jst sem bla tam en mesec pa je bilo veeej premalo
tongue-1.gif

Ampak ok, boljše kot nič
grin1.gif
Je pa ful odvisno kako se premikaš po kitajski, če greš z letalom prišparaš kar nekaj časa, je pa seveda dražje, kakor če greš z vlakom!
Jst bi šla v Peking, pol pa zbiraš glede na to koliko časa imaš Shangai z okolico, kakšen Xien, Guilin je bil super in Yangshou. Za oddih pa na Hainanu, kakšna Sanya na primer.
Sem ti kr fouš, jst sem ravnokar nazaj pa že planiram naslednji trip po Aziji, ki bo ravnoka tako med drugim vključeval tudi Kitajsko
smile-1.gif
 

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36

Tri tedne je čisto ql in v tem času lahko vidiš ogromno. Seveda ne celotne Kitajske, ampak nenazadnje je je skoraj za celo Evropo po površini.

Največjo uslugo si boš naredil, če boš čimveč letel. Z izjemo trikotnika Peking-Xian-Shanghai so vlaki počasni in dragi. Sicer so samo dragi
evil.gif
. Sicer so mi vlaki ql, ampak 12ur+ je suffer. Sploh pa če si ne izboriš prvega razreda (ki tudi ni kdovekaj).

Računaj tudi, da z open-jaw pridobiš 1-2 dni. Torej izbereš letalsko družbo, ki te pride iskat na drugo letališče kot te pripelje. Jaz sem imel kombinacijo pri Emirates: Dunaj-Beijing in Shanghai-Dunaj za smešnih 500 EUR.

Na tvojem mestu bi najprej poiskal letalsko karto in med iskanjem imel približno v mislih, kateri del Kitajske bi si pogledal. Gor desno, gor levo, dol levo... Tibet (samo konec aprila lahko zeeebe)?

Trikotnik Beijing - Xian - Shanghai obdelaš v 10 dneh (nočni vlaki ali letalo) na primer... potem pa malo razmisli, kam bi še šel.



In začni se pripravljat na svet, kjer je edini jezik, ki ga znaš - pantomima.
evil.gif
Še posebej, če zaideš izven ustaljenih poti.

Denar - bančne kartice (sistem Maestro). Gotovina je brezveze za Kitajsko.


Sicer pa vprašaj...
 

alfist555

Fizikalc
4. okt 2007
1.823
1
38
Ravno to sem hotel vprasat kako ste se sporazumevali. Kolikor sem slisal je se z anglescino kriz? Ker tudi mene vlece v to deželo. Kaksne pa so nasplosno tam cene. Kot vidim je vlak drag. Kako je pa s prenocisci in hrano?

LP
 

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36

Ja, z angleščino je res križ. Pa saj nekako razumljivo... Kitajska je svet zase. 99% Kitajcev verjetno nikoli ne potuje v tujino in ni nobene potrebe po učenju tujih jezikov. O tem, da je to odličen način za dezinformiranje, pa raje ne bi.

Pred potovanjem bi svetoval, da vsak prebije par uric ob Google Translate-u. V mislih pojdite skozi potovanje (ali pa podoživite kakšnega starega) in si zamislite, katere fraze se najpogosteje uporabljajo in jih je zelo težko pokazati z rokami (npr. včeraj, danes, jutri in podobne). Potem pa veselo printat.
Pa obvezno uporabit SIMPLIFIED CHINESE. Traditional berejo in pišejo samo še redki (+ Hongkong).


Za cene si poglej mojo fotoreportažo, kjer je na koncu še razčlenjeno napisano vse. Če rabiš originalni Excel file, ti tudi lahko pošljem.

Načeloma pa na ulici ješ za 1 EUR na osebo in spiš v neturističnih krajih za <5 EUR na osebo in v turističnih za okoli 10 EUR. Vse cene so za dvoposteljno sobo s kopalnico in zajtrkom. Če spustiš standard, lahko pride še ceneje.

Vlaki so za dolge relacije precej draga zadeva in ti resno dajo za razmišljat o letalu. Pri relacijah 500km+ te letalo pride morda 20-30% več kot vlak ali avtobus. Da o pridobljenem času in živcih sploh ne govorim... Letala in letališča so zelo moderna in glede tega ni nobenih skrbi. Poleg tega tudi na nizkocenovnikih dobiš za jest. Letalske karte za dolge relacije se gibljejo nekje med 50 in 100 EUR (odvisno od razdalje in ne od dneva rezervacije!!), medtem ko so vlaki tam nekje 40-80 EUR (first class).
 

alfist555

Fizikalc
4. okt 2007
1.823
1
38
O suepr hvala. Sem ti dal 5* in majhno darilce v ALTih
smile-1.gif


Sepravi je res najbolje si v naprej izrisat/sprintat veckrat uporabljene pisanke in si z njimi pomagat. Kaj kaki slovarcki obstajajo oz. se je sploh vredno trudit s slovarcki?

LP
 

ChaoRen

Fizikalc
21. jul 2007
5.409
0
36
124
Naj še sam pristavim piskrček. Od zadnjega potovanja na Jernejev način je sicer minilo že kar nekaj let, sem pa vsako leto kak mesec v Chongqingu.
1. znotraj države z vlakom le v primeru, da bi radi doživeli Kitajsko "po kitajsko" in se vam ne mudi. Jaz sem z vlakom potoval na nehumani trasi Guangzhou-Kunming, na trasi Kunming-Chengdu večkrat (spalnik in najcenejšo varianto). Spalniki so načeloma OK, če imaš OK cimre.
smile-1.gif
Če vas je več (na vlakih južne Kitajske so kabine s po 6 ležišči), se boste pa sami imeli fino. Enkrat sem potoval s polnim vlakom vojakov in sem imel za cimre več častnikov. Navadni vojaki so potovali v "hard" varianti. Tudi to sem enkrat poskusil in ne bom več. To je pa trpljenje. 23 ur na leseni klopi, nobenega prostora, gužva, smrad, tečni Kitajci (najprej vprašajo če si Američan, potem če si Anglež, potem pa se počasi že neha), umazanija (ostanki hrane; vsaj kajenje je znotraj vagonov prepovedano), itd. Ko sem bil še mlad in željan pustolovščin, mi je bilo kul. Zdaj mi ni več, zato potujem z letali.
2. letalske povezave znotraj države so odlične. Letala so večinoma novejša, čista in občutek varnosti je visok. Pri nabavljanju letalskih kart je pomembno, da znaš vprašat pomembno. Večkrat te na ulici zasipavajo z vizitkami, kjer so napisane cene letalskih kart, zraven pa še podatek o popustu (ki pa ni napisan v %, ampak v kitajski pismenki). Če piše "3kitajskapismenka", pomeni da je popust 70%. In to dejansko obstaja. Za primer: običajna cena za karto Peking-Kunming je recimo 1400 RMB. S takim popustom lahko v torek (ponavadi so cene najnižje sredi tedna) letiš že za 400 RMB, kar je cca. 40€. Letališke takse so 50 RMB (znotraj države). In te vizitke so "the way to go". Treba je sicer paziti, da te ne nategnejo, a če ti dajo takoj v roke karte, se pomoje nimaš kaj bati. Mi smo ponavadi kar po telefonu naročili, kurir nam je pa prinesel karte in vzel denar.
3. zgodilo se mi je že, da je bila letalska karta cenejša od spalnika. Pomembno je tudi, kdaj se potuje. Okrog prvega oktobra in okrog kitajskega novega leta SE NE POTUJE PO KITAJSKI! Razen, če si željan doživeti norišnico in nerazumno visoke cene. Takrat so vlaki in letala razprodani, cene pa na črnem trgu 2-3x višje od rednih.

Bom napisal še kaj, ko najdem čas. Lahko pa tudi vprašate.
 

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36

No, saj sem vedel, da bo tudi "domačin" kaj pripisal moji kratki izkušnji s tem svetom v malem.

Na te popuste sem čisto pozabil... hvala, da si dodal. Zelo pomembno.


Tudi jaz sem bil presenečen, kako enostavno je rihtat letalske karte. Za vlak moraš stat v vrsti, se pregovarjat, trikrat preverit, če je destinacija res prava... skratka ni za ljudi s slabimi živci. Kitajske železniške so pa itak približno tako kot kak JFK v New Yorku tik pred božičnimi prazniki.
Letalo sva enkrat rezervirala v neki agenciji, dvakrat pa kar v hotelu. Seveda brez provizije (včasih so v hotelih malo požrešni in je bolje in za vogal v agencijo). Bil sem kar presenečen... receptorka je po telefonu sporočila najine podatke in destinacijo in čez dve uri je prišla kurirka s kartami, pobrala denar in to je bilo to.
 

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36

Lonely Planet je kot običajno tvoja potovalna biblija (ali pa Dawkinsov God delusion, da ne bodo ateisti penili
evil.gif
).

Osnove so noter, vendar pa je dosti bolj priročno imeti en A4 list, petkrat prepognjen v žepu, ki ga samo povlečeš ven in s kazanjem s prstom na pismenke vodiš pogovor.

Tu pa tam se najde kak informacijsko osveščen Kitajec (zgodilo se je dvakrat in sva samo strmela) in pričara na prenosniku Google Translate in svet je naenkrat 1000% lepši.


Še en nasvet... ko se ti vse zagrauža, se ozri za francosko trgovsko verigo CarreFour. Je v vseh večjih mestih in običajno kje v centru, tako da ni problem za najdit. Imajo "evropsko poličko" (tako sva jo poimenovala), kjer najdeš od Barille do Milke in Danone jogurtov (kitajski jogurti so sicer prav ogabno sladki). Za obupanega popotnika, sitega pregovorno presladke, začinjene in put-soy-sauce-in-everything hrane je to kot dar z neba.
 

ChaoRen

Fizikalc
21. jul 2007
5.409
0
36
124
Citat:
Še en nasvet... ko se ti vse zagrauža, se ozri za francosko trgovsko verigo CarreFour. Je v vseh večjih mestih in običajno kje v centru, tako da ni problem za najdit. Imajo "evropsko poličko" (tako sva jo poimenovala), kjer najdeš od Barille do Milke in Danone jogurtov (kitajski jogurti so sicer prav ogabno sladki). Za obupanega popotnika, sitega pregovorno presladke, začinjene in put-soy-sauce-in-everything hrane je to kot dar z neba.

Uf, tole je pa lepo slišat. Pred sedmimi leti, ko so gradili prve Carrefourje po južni Kitajski, je bilo sicer nekaj evropske robe, a Milke, dober sir, normalen jogurt, ipd. si lahko le sanjal. Jaz sem bil zadovoljen že z normalnim kruhom, ker kitajski kruh je sladek in sploh ni podoben našemu kruhu. Tako sem izkoristil vsak prihod sonarodnjakov za par paketov Jošta in deset stogramskih milk. Praznik
smile-1.gif
Pa na kavo ne pozabit. V velikih mestih imaš Illy in Lavazzo, a če si kje na deželi, dobre kave ni za dobit. Kitajska kava s Hainana je tako ogabna, da si predstavljat ne morete. Še tast, ki je šel lani v Sanyo in kupil "dobro" kavo, je doma našel en paket hrane ki sem jo še jaz lani pustil tam, odprl barcaffe, si ga skuhal in priznal, da je najboljša kitajska kava navadna brozga napram naši najbolj "cheap" kavi.
 

ChaoRen

Fizikalc
21. jul 2007
5.409
0
36
124
Še glede počitka na morju. Plaže so peščene, vendar to vseeno ni tako "rajsko" kot si morda predstavljate. Za tiste filmske plaže bo treba iti nekam, kjer imajo občutek za "neokrnjeno" in ni vse pozidano Portorož style.

HainanBeach.jpg


Tako kot recimo v okolici prizorišča, kjer so nekaj let zapored izbirali Miss World.

HainanMissWorldHotel.jpg


"Sanya was built from scratch in 1987 along a sleepy seashore. Stores and restaurants popped up along the Sanya River, where Li said fishermen used to catch more fish than they could ever sell.

Efforts to turn Sanya into a resort kicked into high gear in 1996, when the first luxury hotel was built. It has since been joined by lush resorts built by Sheraton and Marriott that are like self-contained luxury towns with restaurants and shops."

Midva z ženo sva bila tam novembra in je bilo vreme precej znosno (ni bilo hude vročine).

HainanSanyaBeach.jpg


Potrebno je poskusiti "šaokao", roštilj po naše. Samo dogovorite se, da vam ne bodo dali gor pekočih stvari (razen če ste zelo pogumni). Ostalo prepustite mojstru. Zelo okusno je. Nepekoče je "bu la" po kitajsko. In ko bo rekel "bu la", mu s kimanjem potrdite, ker bo zanj "bu la" za nas še vedno "la".
smile-1.gif
"Bu" pomeni ne, "la" pomeni pekoče.

HainanSanyaShaokao.jpg

HainanShaokao.jpg


In tisti, ki ne marate morskih stvari, boste tam nesrečni. Tisti, ki imate to radi, boste pa presrečni. Moja žena je uživala, jaz sem pa pijuckal pivo in čakal na hotelsko hrano.
smile-1.gif


In da ne boste preveč razmišljali - na Hainanu je vredna ogleda le Sanya. Bil sem na tedenskem aktivnem ogledu otoka in sem komaj čakal na zadnja dva dni, ko je bil načrtovan počitek brez ogledov v Sanyi. Haikou ima dva dobra disco kluba in ogromno podgan.
evil.gif
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.540
1.143
113
Celje
ja super ste mi tole napisali.... se dobimo s "sopotniki" v teh dneh in dorečemo stvari.... Je pa neka ideja za Hong Kong.... Pač neki prijatelj od prijatelja ki živi tam, dol in vabi, pa še za nek posel bi mogoče bilo dobro it za kak dan tja.... Je pa to precej iz poti....

Kaj bi storili "stari kitajci" kot ste vi?

A ja kaj pa manjše razdalje med mesti ali bližni okolici? Je to taxi, avtobus, vlak? Imamo izkušnje s Tajske in tam smo največ prav s taxijem se vozili, ker je bilo zares poceni, sploh če računaš, da smo štirje....

Hvala
 

ChaoRen

Fizikalc
21. jul 2007
5.409
0
36
124
Hong Kong je administrativno gledano še vedno druga država. Za HK ne potrebuješ vize, med HK in LR Kitajsko je čisto običajna mejna kontrola. Letalske povezave med HK in ostalo celino so precej dražje, pa tudi drugače je HK (in v bistvu tudi Shenzhen) precej drag. Meni je bilo kar zoprno delat toliko kontrol, ko sem letel iz EU v HK, potem pa vlak/bus do Guangzhou-a.

Znotraj Kitajske za kratke prevoze res najbolje taksi. Po mestih je tega ogromno in ni preveč drago, sploh če ste štirje. A HK po cenah ni Kitajska.
smile-1.gif
Cena od 0,5 do 2 RMB na furo/osebo.

Enkrat sem z vlakom sredi noči prispel na novo pekinško železniško postajo (kot jebeni Heathrow velika) in sem moral takoj proti letališču. Zadeva je tako velika, da sem po eni uri tavanja in spraševanja (pa znam kitajsko) obupal in pristal na prevoz "na črno". Dal sem (mislim da) 300 RMB, da me je tip peljal na letališče. Ko sem videl kako veliko je to mesto, sem bil vesel da se nisem vsedel na taksi, ker ne bi imel dovolj gotovine za plačat račun.
bonk.gif
Risky zadeva tole, ker obstajajo primeri posilstev, ropov, umorov, itd, a večinoma tujcev nihče ne upa "dirat". Srečno sem prispel, tip je bil pa tudi zadovoljen, ker mu je dovolj ena taka stranka na noč. Edino na letališču me je na hitro "brcnil" ven, ker se fantje bojijo policije. Taki prevozi so nelegalni (davki, pa to). Torej obstaja tudi to. Na Kitajskem težko srečaš človeka "na sociali", ki cel dan postopa ali leži pred TV-jem. VSI nekaj delajo, če želijo živeti.
 

ChaoRen

Fizikalc
21. jul 2007
5.409
0
36
124
Citat:
Uporabnik Dr_Strangelove pravi:
Citat:
Uporabnik ChaoRen pravi:
Na Kitajskem težko srečaš človeka "na sociali", ki cel dan postopa ali leži pred TV-jem. VSI nekaj delajo, če želijo živeti.

Komunajzarji pa taki.
evil.gif

Le kaj bi porekel naš veleekonomist Mencinger.
hysterical-1.gif

Komunizem na Kitajskem?
rolleyes-1.gif
Če že, na zelo izprijen način. Pomešan s kapitalizmom singapurskega tipa, ki ga imenujejo tudi avtoritarni kapitalizem. Poleg tega je KPK že v osnovi nastala iz povsem drugih razlogov in jo zato nekateri politologi imenujejo kot nacionalistična stranka. Nacionalistična v pozitivnem pomenu, ne gre tu za nacionalizem nemškega, japonskega ali srbskega tipa.

Blodimo...