Kia Ceed in šobe za pranje vetrobranskega stekla

scorpion

Fizikalc
25. apr 2008
1.796
77
48
Podedoval sem Kio Ceed 1,6 diesel, letnik 2018. Zanima me, ali je pri teh avtih normalno, da je pritisk iz šob za pranje vetrobranskega stekla tako slab in tako nizko usmerjen...
Do višine kakih 15 cm od spodnjega roba stekla pride največji curek, višje poprši samo par kapljic. Ne vem, ali je prejšnja lastnica uporabljala samo vodo pa se je nabral kamen in zamašil pretoke, ali je pumpa slaba, ali je kaj tretjega, ali pa je to pri teh avtih normalno.
Ve kdo kaj več?
 

asteliks

Fizikalc
5. mar 2013
1.441
93
48
Usmerjanje-višina curka se da tudi nastaviti. Vsaj pri nekaterih avtih.
Pozdrav.
 

Yogi

Guru
1. sep 2007
4.324
953
113
No, če je moč curka dobra in samo šprica nizko, mora avtor to sam prepoznati. Potem poslušaj še moč črpalke. Lahko pa je res samo kamen...
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.391
1.355
113
Lahko je švoh pumpa, uničene šobe in morda tudi kamen, čeprav je 5 let precej kratka doba, da bi pumpa bila že tako fuč...

Poskusiš lahko tudi s pucanjem celega sistema, morda se je v ceveh ali posodi zaredilo kaj packarije... Kamen lahko tudi zelo uspešno raztapljaš z kisom za vlaganje, ki ga pustiš v sistemu nekaj ur (4h?), le na koncu dobro speri lak od avta...

Kot navedeno, pri nekaterih avtih se da mesto pricanja šob nastavljati s posebnim orodjem, ki ima na eni strani špico, ki se vtakne v šobo, na drugi strani pa raztegljivo "anteno", s katero meriš v ravni liniji na željeno mesto na steklu. V tovarniški dokumentaciji pa obstaja slika, na katera mesta usmeriti šobe... Najprej preveri, če niso Kiine šobe že v štartu fiksne...
 

CLIO15

Guru
1. nov 2007
12.340
3.432
113
Ali pa ima premočno koncentracijo alkohola, tisto tudi ne šprica dobro.
 
  • Všeč mi je
Reactions: tony

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.192
1.809
113
Podedoval sem Kio Ceed 1,6 diesel, letnik 2018. Zanima me, ali je pri teh avtih normalno, da je pritisk iz šob za pranje vetrobranskega stekla tako slab in tako nizko usmerjen...
Do višine kakih 15 cm od spodnjega roba stekla pride največji curek, višje poprši samo par kapljic. Ne vem, ali je prejšnja lastnica uporabljala samo vodo pa se je nabral kamen in zamašil pretoke, ali je pumpa slaba, ali je kaj tretjega, ali pa je to pri teh avtih normalno.
Ve kdo kaj več?


Pojdi po vrsti..
prvo poglej kako močan curek imaš...če dobro šprica vodo ven potem moraš samo dvigniti šobe.
Nato izloči vodni kamen (ali dodaj kis za vlaganje, ter očisti ali dodaj citronko (prej jo zmešaj s toplo vodo), oz. kaj tretjega za vodni kamen...predhodno sprazni posodo, potem vlij noter tvojo mešanico (kak liter), špricaj nekaj časa, da pride po cevkah in na šobe. Počakaj 10 minut, spet špricaj, in počakaj še 10 minut..nato potroši vso vodo, ki jo imaš. Natoči svežo čisto vodo in sprobaj.

Če bo na koncu še manj curka (kar pomeni, da bo kamen odstranjen) je po vsej verjetnosti pumpa zanič rado se zgodi pozimi, ko zmerne voda v cevkah/šobah folk pa vseeno 'šprica' vodo na šipo...ker je vse ena plastika, dolgo časa ne gre na silo).

Na vsaknačin na koncu ne pozabi dotočit sredstva proti zmrzovanju! in Tudi našpricati nekaj na šipo, da ga potegne po cevkah.
 

scorpion

Fizikalc
25. apr 2008
1.796
77
48
Pojdi po vrsti..
prvo poglej kako močan curek imaš...če dobro šprica vodo ven potem moraš samo dvigniti šobe.
Nato izloči vodni kamen (ali dodaj kis za vlaganje, ter očisti ali dodaj citronko (prej jo zmešaj s toplo vodo), oz. kaj tretjega za vodni kamen...predhodno sprazni posodo, potem vlij noter tvojo mešanico (kak liter), špricaj nekaj časa, da pride po cevkah in na šobe. Počakaj 10 minut, spet špricaj, in počakaj še 10 minut..nato potroši vso vodo, ki jo imaš. Natoči svežo čisto vodo in sprobaj.

Če bo na koncu še manj curka (kar pomeni, da bo kamen odstranjen) je po vsej verjetnosti pumpa zanič rado se zgodi pozimi, ko zmerne voda v cevkah/šobah folk pa vseeno 'šprica' vodo na šipo...ker je vse ena plastika, dolgo časa ne gre na silo).

Na vsaknačin na koncu ne pozabi dotočit sredstva proti zmrzovanju! in Tudi našpricati nekaj na šipo, da ga potegne po cevkah.
Moč curka se mi zdi normalna. Šobe so fiksne in se naklona ne da spreminjati. Še pred prvo zmrzaljo sem letno tekočino izpraznil do konca in jo zamenjal z zimsko. Tako da drugega kot preveriti še za vodni kamen, mi ne ostane.
Seveda bi bilo še najbolje, če bi se tukaj gor našel kakšen lastnik tega modela Kie, potem bi iz prve roke vedel, ali res šprica tako nizko.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.192
1.809
113
Moč curka se mi zdi normalna. Šobe so fiksne in se naklona ne da spreminjati.

Daj slikaj kako zgleda zadeva.

Običajno se kovinske šobe da premaknit - notri zapičiš šivanko, sponko za papir,...in obrneš na gor (sama plastika, ki drži šobe je seveda fiksna).
Vsaj pri starejši vozilih je bilo tovrstno 'štelanje' klasika - da si 'srebrni lulček' premikal naokoli :D
 

scorpion

Fizikalc
25. apr 2008
1.796
77
48
Daj slikaj kako zgleda zadeva.

Običajno se kovinske šobe da premaknit - notri zapičiš šivanko, sponko za papir,...in obrneš na gor (sama plastika, ki drži šobe je seveda fiksna).
Vsaj pri starejši vozilih je bilo tovrstno 'štelanje' klasika - da si 'srebrni lulček' premikal naokoli :D

Evo, sem na hitro pofotkal.
 

Priponke

  • 20231220_181610.jpg
    20231220_181610.jpg
    316,1 KB · Ogledi: 89

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.192
1.809
113
Daj poskusi na tem delu malo z izvijačem pritisnit noter...tole po moje vseeno omogoča pomikanje oz. obrat..da spodaj pride ven in zgoraj noter. (če imaš kak WD40 pri roki prej špricni na šobo, da se bo lepše premaknilo, če se seveda da).

1703146417305.png
 

scorpion

Fizikalc
25. apr 2008
1.796
77
48
Danes sem malo razdrl in prečekiral pumpo in filter, če se je mogoče nabrala kakšna usedlina in zabasala filter... ampak vse je videti OK.
Sem še malo pobezal po šobah in opazil, da zdaj desna šoba šprica nekoliko višje oz. z večjo močjo kot leva. Tako bom jutri razdrl še šobe in jih probal očistiti vodnega kamna. Ker drugega pravzaprav ne more biti. Filter, pumpa, vse to je OK. Edino še zamašene šobe so lahko problem.
Razdiranje, da se pride do pumpe, ki je na dnu posode za tekočino: Treba je sneti gumo, da so dostopni vsi štirje vijaki, eden M8 in trije na zagozde... še dobro, da imam pravo orodje. Ko odmakneš plastiko, pa si pri pumpi (in filtru).
 

Priponke

  • 1.jpg
    1.jpg
    602 KB · Ogledi: 59
  • 2.jpg
    2.jpg
    444,2 KB · Ogledi: 65

jezek

Guru
24. jul 2008
2.617
1.241
113
A kontra smer pa nisi probal...mal potegnit? Odkar sem z usti reševal zagozdene elektroventile na pralnem stroju, ženske veliko bolj spoštujem.....
 
  • Haha
Reactions: sajkek in scorpion

scorpion

Fizikalc
25. apr 2008
1.796
77
48
A kontra smer pa nisi probal...mal potegnit? Odkar sem z usti reševal zagozdene elektroventile na pralnem stroju, ženske veliko bolj spoštujem.....

Pumpa dela, filter ni zabasan s kakšnimi usedlinami... na šobe priteče, ampak ne na vsako enakomerno. To je preverjeno. Ne pade mi nič drugega na pamet, kot da se je v šobah nabral kamen. V cevkah dvomim, pa čeprav je avto okoi pol leta stal. In tega tudi najmočnejši poteg ne bo odstranil. Tudi igla ne pomaga. Edino s kemijo, ki bo raztopila to, si lahko pomagam po mojem mnenju.
 

corsol

Guru
11. mar 2010
2.674
829
113
Pumpa dela, filter ni zabasan s kakšnimi usedlinami... na šobe priteče, ampak ne na vsako enakomerno. To je preverjeno. Ne pade mi nič drugega na pamet, kot da se je v šobah nabral kamen. V cevkah dvomim, pa čeprav je avto okoi pol leta stal. In tega tudi najmočnejši poteg ne bo odstranil. Tudi igla ne pomaga. Edino s kemijo, ki bo raztopila to, si lahko pomagam po mojem mnenju.
Če res sumiš vodni kamen, poskusi s kisom kot je bilo že na začetku napisano.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Kamele0N

panica

Pripravnik
6. okt 2007
39
1
8
Če imaš možnost poberi šobe dol pa jih prepihaj oz. čez noč namoči v kis+soda ali pa namoči za pol urce v varikino
vidim da si vešč v teh stvareh..snemi posodo vn in prepucaj tudi njo da boš imel mir dlje časa ;)
 

panica

Pripravnik
6. okt 2007
39
1
8
ne razumem..povej v čem sem se zmotu
s alk. kisom in sodo ali namakanje v varikino?