pepe, ne bom se spuščal v celostransko razlago, zakaj je brezžični dostop dražji od žičnega. za začetek se vprašaj nekaj: pri brezžičnem prenosu si prenosno pot delijo vsi uporabniki določene bazne postaje. Pri žični pa imaš svojo lastno žico. Nihče ti je ne souporablja. Noben sosed, soseda ipd.
Žic lahko potegneš milijon. Brezžične zveze pa uporabljajo omejeno nartavno dobrino, radijske frekvence. Kapaciteta brezžičnih povezav je omejena in dosti težje razširljiva kot pa kapaciteta žičnih povezav.
Problem je b tem, da ljudje primerjajo ožičen in brezžičen internet. Pričakujejo podobno ceno, stalno hitrost ipd. Žal tega ni nikjer v svetu. Brezžični internet je povsod dražji od žičnega in tako bo tudi v prihodnje.
Poleg vsega so žični operaterji v boljšem. Ponudijo lahko določeno hitrost in jo zaračunavajo. To si lahko privoščijo. Uporabnik ima svojo "žico", je fiksen na določeni lokaciji. Mobilni uporabnik pa je mobilen. Enkrat se nahaja v neobremenjeni bazni postaji, drugič v zasedeni, enkrat sredi dneva, drugič noči. Dejavnikov je še kar nekaj, rezultat pa je, da mu operater ne more reči "evo ti 5 megabitov guaranteed". Lahko bodo, morda pa ne bodo dostopni, vsaj v vsakem trnutku in kjer koli ne.
Kje je potem problem? V tem, da si lahko recimo SIOL privošči zaračnati višjo hitrost dražje, mobilni operater pa tega ne more narediti na easy način. Edini način je, da postavi nizke hitrosti, dosti nižje od maksimalnih, ki jih omogoča omrežje. Edino tako lahko z veliko verjetnostjo garantira, da bo večino časa (npr 99%) ta hitrost na voljo. o kakšnih hitrostih govorim? Recimo o 512 kb/s. In to v omrežju, ki sicer prebavi do 7 megabitov na sekundo. Ampak če nekomu zaračunaš hitrost jo moraš za vsak slučaj postaviti tako nizko, da niti v zasedenem omrežju nimaš problema z njenim zagotavljanjem.
Potem pa se najde povprečen uporabnik, na levi gleda ponudbo T2 za nekaj deset EUR na optiki, desno pa od mobilnega operaterja po višji ceni in nižji hitrosti. Nato pa modruje, kako je vse zanič.
V svetu je mobilni dostop nekaj več, s poudarkom na tem, da si mobilnem. Pri nas pa folk misli da je mobilni internet toliko da ne ustavna pravica, po možnosti napol zastonj.
Ravnokar sem v fazi zbiranja cen mobilnea interneta v tujini. na koncu se bo pokazalo, da je v Sloveniji še skoraj najcenejši v EU, hkrati pa tudi še najmanj omejen. Problem je le v tem, da slovenski uporabniki in novinarji ne znajo pogledati čez planke in situacije v Sloveniji postaviti v kontekst s tisto v tujini.
Moja (osebna) teorija je, da bo mobilni internet kmalu podpiral HSPA + in še kaj novejšega. Prav tako pa menim, da bodo uporabljeni različni cenovni modeli. Od količinskih omejitev do hitrostnih omejitev. Kdor bo želel polno hitrost, neomejene količine bo to tudi (ustrezno) plačal. Definitivno pa več, kot plača danes. Moje mnenje je, da je ustrezna cena za neomejen internet s hitrostmi, ki so višje od današnjih (govorim o mobilnem internetu) okoli 60 EUR mesečno. Takšne cene so že zdaj marsikje po svetu in to za mobili internet, ki je količinsko omejen....