Katero kolo

corsol

Guru
11. mar 2010
2.647
814
113
Kaj ma veze btwin čeljust? Video si poglej in pol komentiraj. Zbrani različni komentarji projev čez razl leta. Nobenega govora o btwin čeljustih ni.
Primerjava z mtb je zelo na mestu. V obeh primerih zagovarjate eni staro tehnologijo in ne sprejemate napredka.
Saj je blo isto ko so šli iz košar na pedala za vpenjanje, iz prestav na cevi na bilanco, iz železa na alu, iz alu na karbon. Vedno je blo kao staro dovolj dobro in ni potrebe po novem. Na koncu so pa vsi pristali na novem boljšem, staro je zginlo.

Dejstvo je da diski na spec. ne prinašajo ne vem kakšnega napredka imajo pa kar nekaj minusov ...cena, teža,kompleksnost in posledično dražje vzdrževanje....malenkosti , ki se seštevajo.
Ko bodo diski na ravni klasičnih bremz v večini naštetih točk bodo vsi z veseljem kupovali diske, trenutno pa jim še malo manjka.
Ni vse kar je novo dobro ali pa boljše ...... recimo upravljanje v novih avtih preko ekrana.... je res to boljše?.
Seveda proizvajalci novitete tiščijo naprej, jasno njim je v interesu da dobro zaslužijo...komerciala pač.
Bo pa šlo ja počasi vse na diske(srednji razred in navzgor) ...ker novih brez ne bodo ponujal.... pač ne bo več dileme , ker ne boš mogel izbrat.
 
Nazadnje urejeno:

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.148
5.753
113
pri taščici
Kaj ma veze btwin čeljust? Video si poglej in pol komentiraj. Zbrani različni komentarji projev čez razl leta. Nobenega govora o btwin čeljustih ni.
Primerjava z mtb je zelo na mestu. V obeh primerih zagovarjate eni staro tehnologijo in ne sprejemate napredka.
Saj je blo isto ko so šli iz košar na pedala za vpenjanje, iz prestav na cevi na bilanco, iz železa na alu, iz alu na karbon. Vedno je blo kao staro dovolj dobro in ni potrebe po novem. Na koncu so pa vsi pristali na novem boljšem, staro je zginlo.
Najbrž se kakšna stvar pa ni obnesla in se je na njo pozabilo.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.347
8.710
113
Kaj ma veze btwin čeljust? Video si poglej in pol komentiraj. Zbrani različni komentarji projev čez razl leta. Nobenega govora o btwin čeljustih ni.
Primerjava z mtb je zelo na mestu. V obeh primerih zagovarjate eni staro tehnologijo in ne sprejemate napredka.
Saj je blo isto ko so šli iz košar na pedala za vpenjanje, iz prestav na cevi na bilanco, iz železa na alu, iz alu na karbon. Vedno je blo kao staro dovolj dobro in ni potrebe po novem. Na koncu so pa vsi pristali na novem boljšem, staro je zginlo.
Video sem pogledal, že nekaj časa nazaj tud GCN živi od sponzorjev. Seveda Gilbert mora rečt da so mu diski OK, ker ga sponzor plačuje, plus tega pa Gilbert ni klancar. Lahko ti govoriš kar hočeš, diski na cesti, sploh na dirki, niso nikakršna prednost, prej nasprotno in to se v zadnjih dirkah lepo kaže. Prestave iz cevi na ročke so bile velik napredek in so praktično v eni sezoni preplavile tko pro tour, kot civilni del, podobno je blo z blokerji.
Diski na cesti so pa komercialno tiščanje in kot lahko vidiš, najboljše ekipe tega ne šljivijo in še vedno furajo klasiko. Že par let nazaj, sem vse to pregledal in preštudiral in vsi, predvsem trgovci so govoril....Rim brakes are history, pa kot vidiš še kar so in bodo vse do takrat, ko bodo diski dejanska prednost in ne samo komercialna muha, sploh v pro touru. Ko bo pa enkrat množičen padec in bo enmu disk konkretno porezal nekaj, bo pa zanimivo. Še ena stvar, katere ne morš primerjat z MTB.
Tud Elektrika, ko je ratala res zanesljiva, je šla takoj po celotnem pro touru, prej so se pa tega ogibal ko hudič križa, ker enostavno ni delal tako kot bi moralo. Zdaj dela.

In ne iz MTB sveta ne moreš vlečt vzporednic, ker sta to dva različna svetova.
 
Nazadnje urejeno:
  • Všeč mi je
Reactions: Pepe in corsol

corsol

Guru
11. mar 2010
2.647
814
113
Najbrž se kakšna stvar pa ni obnesla in se je na njo pozabilo.
Npr. To dvoje mi takoj pade na pamet:
-Ovalni (Mtb)verižniki(shimano, zgleda da je bilo samo narobe zastavljeno, ker danes se to spet prodaja kot inovacija..z malo drugačnimi detajli),
-neke "čudne" dvojne belance (prilepim sliko ko najdem)
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi

Zebdi

Fizikalc
11. dec 2017
434
137
43
Primerjava z mtb je zelo na mestu. V obeh primerih zagovarjate eni staro tehnologijo in ne sprejemate napredka.
Saj je blo isto ko so šli iz košar na pedala za vpenjanje, iz prestav na cevi na bilanco, iz železa na alu, iz alu na karbon. Vedno je blo kao staro dovolj dobro in ni potrebe po novem. Na koncu so pa vsi pristali na novem boljšem, staro je zginlo.

No, novo kao boljše tudi ni vedno dejansko boljše. Jaz bi šel takoj z diskov (Magura MT5) nazaj na obročne hidravlične zavore (Magura HS33), če bi le dobil kako pametno vilico, na katero bi jih še lahko našraufal. Vzdrževanje je bilo neprimerno enostavnejše (v 10 letih jih ni blo treba enkrat prezračit) in cenejše, zavorne moči pa vrh glave dovolj. Da ne omenjam tega, da sem se lahko brez skrbi spustil z Mangartskega sedla in po malem skoz visel na bremzi...lih tolk, da sem kontroliral hitrost. Me zanima, če bi si lahko to privoščil z diski...
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.148
4.590
113
Da ne omenjam tega, da sem se lahko brez skrbi spustil z Mangartskega sedla in po malem skoz visel na bremzi...lih tolk, da sem kontroliral hitrost. Me zanima, če bi si lahko to privoščil z diski...
Lahko podam eno izkušnjo iz "druge roke". Kak mesec nazaj sem se z mangartskega sedla peljal za 4 kolesarji, ki so pred tem tam z neko ekipo nekaj snemali. Ker je bila ena manjša nesreča kmalu na začetku, se je ustvarila kolona in ti štirje kolesarji na specialkah so cel čas vozili v koloni z ostalimi vozili en ali dva avta pred nami. Torej počasi, ogromno zaviranja. 2 sta imela diske, 2 pa obročne zavore. In ... Razlik nisem videl :). Noben se ni ustavil, ker bi šlo kaj narobe. Res pa je, da so po videzu bili "pravi" kolesarji in ne rekreativci s trebuhi in blizu 100 kg.
Če sem včeraj prav videl, so bili med prvimi na cilju etape na touru večinoma z gumicami.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.347
8.710
113
Problem s pregrevanjem diskov imajo spustaši, ki dosegajo hitrosti 90+. Je kdo vidu Alafilipa zadnjič, ko je komaj reševal, ker mi je blokiral zadnje kolo. V normalnih razmerah pa ni razlik. S tem, da klasika praktično ne rabi vzdrževanja.
 

Zebdi

Fizikalc
11. dec 2017
434
137
43
Pepe, hvala! kalbo, mene niti ni bilo strah tega, da bi pregrel diske, temveč tega, da bi se pojavil t.i. "brake fade". Frendu je zavora na daljšem spustu (sicer MTB) komplet odpovedala, ročka je kar padla not - pa ni bila lih vstopni razred. Ne vem pa, kdaj jih je nazadnje preluftal (še ena stvar, ki je na zajli oz. na hidravlični obročni ni treba počet). Edini minus klasike, ki sem ga imel osebno priložnost spoznat, je bil ta, da mi je enkrat pozimi zmrznila zajla v bovdnu.
 

motofrik

Majstr
24. dec 2009
2.889
263
83
tam ko se terc po tori rola
Diski in spusti.... dokler ne pogruntaš... in upam, da čimprej osvojiš tehniko zaviranja z njimi. Ko sem jaz kupil gorca z diski (po ravnem ni razlike v tehniki zaviranja), grem čez čas eno malo bolj dolgo turo, ki je vključevala dvokilometrski spust, ne prestrm... čez čas začnejo diski cviliti...razlike niti nisem opazil, da bi slabše zaviralo, ampak je kmalu bilo konec spusta... Ustavim, diski vroči kot sam satan.. Ko so se ohladili, ni bilo cviljenja... Potem sem čez par mesecev šel na Uršljo goro, na spustu pa... huda strmina, ves čas na zavorah... cviljenje in...počasi ''ni bilo več zavor''... k sreči sem to opazil ravno na mestu, kjer se spust malo ublaži in spustim zavore, pred ponovnim spustom pa se le nekako ustavim... Bentiš... no, prejšnjo soboto sem bil spet gor. In sem preventivno na polovici spusta stal, da so se ohladili. Podzavestno sem potipal disk, imam kar fajn opečeno konico prsta... ;)
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.836
5.081
113
Če voziš take terene kupi boljše bremze. Niso vse vrste disk zavor enake.
Če maš neke osnovne diske valda da jih boš skuro če brez pavze držiš.
Za začetek greš na večje rotorje.
 

CLIO15

Guru
1. nov 2007
12.218
3.369
113
Zaviraj močneje impulzno in nato zavore popusti , da se ohladijo med vožnjo. Če pa skozi visiš rahlo na zavori pa jih prekuriš.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Primus

motofrik

Majstr
24. dec 2009
2.889
263
83
tam ko se terc po tori rola
In si zgonil od rampe v enem kosu?
Bodi pameten, no... Če sem gonil od rampe gor parkrat po 100 metrov... drugo pa kar lepo tiščal. So asi, ki zgonijo skozi...ampak jaz jih še nisem videl. Je pa zanimivo, sem šel od doma (naredil vse skupaj 60 km), pa me je manj matralo, kot ko sem startal od Baleka.
CLIO15, ja.. saj sem se naučil pulzno, je pa teža tudi 100kg... ;) Brez bajka....
 
  • Všeč mi je
Reactions: CLIO15

jello

Guru
22. sep 2008
9.568
3.436
113
Da je disk vroč in se na njem opečeš kot na izpuhu od mopeda ni okvara in ne pomeni da so zavore slabe.
 

mr_

Guru
20. sep 2007
8.884
2.355
113
Bodi pameten, no... Če sem gonil od rampe gor parkrat po 100 metrov... drugo pa kar lepo tiščal. So asi, ki zgonijo skozi...ampak jaz jih še nisem videl. Je pa zanimivo, sem šel od doma (naredil vse skupaj 60 km), pa me je manj matralo, kot ko sem startal od Baleka.
CLIO15, ja.. saj sem se naučil pulzno, je pa teža tudi 100kg... ;) Brez bajka....
Lahk bi elektrika pomagala. :)
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.836
5.081
113
Ja... ni isto, če je na bajku 100kg ali pa spucan puran.... So pa res gor originalni diski, -ko te izrabim, gredo gor večji.
Torej boš še dve leti vozil z poddimenzioniranimi bremzami, ker ti je škoda dat 30€ za dva nova diska. Bravo to je prava miselnost. Pa napiši še kaki model bremz maš
 

Zebdi

Fizikalc
11. dec 2017
434
137
43
Ma, po pravici povedano, tole impulzivno zaviranje meni ne paše najbolj - še posebej pa ne na strmih in zavitih makedamskih spustih. Zato pa pravim, da bi šel takoj nazaj na obročno hidravliko, če bi le našel kako pametno vilco, na katero bi jih lahko še našraufal. Tam si lahk visel na zavori pol dneva, pa ni bilo težav...
 
  • Všeč mi je
Reactions: Pepe

motofrik

Majstr
24. dec 2009
2.889
263
83
tam ko se terc po tori rola
luka51...ni nujno, mogoče že na letošnjem servisu... ;) Moram povprašati serviserja, kaj se vse menja, verjetno ne le disk. Originalne, kot so bile gor... 160mm, Tektro Auriga...mi piše v knjižici.