Kateri wifi range extender priporočate

Gonzo

Guru
1. sep 2007
8.938
8.986
113
EU
Mora softver na napravah podpirat takšni način delovanja. Dela že, vendar ti bo v tvojem primeru, na primer telefon vztrajal pri slabem signalu ruterja, čeprav zraven ima na razpolago duplo močnejši signal modema. Ne pride do samodejnega preklopa med napravami.
 

damirj

Guru
9. maj 2012
4.836
2.089
113
To ne drži ravno, vsaj ne za nove naprave, ki imajo wifi ac. Mesh nima tu s tem nič kaj posebnega opraviti, vse delovanje roaminga in prehajane med točkami je vključeno v wifi podstandarde k/v/r, kar pa že je del ac-ja pa tudi kakšne stare wifi n to že podpirajo.
 

Bajkman

Majstr
23. jun 2010
3.650
148
63
To ne vem sicer, od kje tebi, da je 802.11r protokol že kar del AC standarda. Nisem še slišal, ne bom zanikal, mislim pa, da to nikakor ne drži. Sticky client neprijetnost se seveda komot pojavi, smrkec tudi ni navedel, če sta modem in extender povezani preko 5GHz ali 2,4GHz. Če sta preko 2,4, sta verjetno z razlogom, ker se na 5GHz ne vidita, kar pomeni, da tudi klient vsaj en trenutek nima 5GHz.
In ni dovolj, da 802.11r/k/v podpira samo klient, to mora biti nastavljeno in med sabo usklajeno tudi med modemom in extenderjem. Ja, potem bi pa to čudovito delalo, pod pogojem, da je isto ime, isti tip zaščite, isto geslo, dodatni pogoj pa še, da sta napravi na različnih kanalih. To pa je v primeru extenderja mogoče samo na enem ali drugem frekvenčnem pasu.
 

damirj

Guru
9. maj 2012
4.836
2.089
113
Sem res nerodno napisal; hotel sem napisati, da naprave po AC standardu že podpirajo vse te tri kvr podstandarde, tako klienti, kot APji, kot tudi večina naprav na N standardu. Kot praviš, ni dovolj, da to podpira samo klient, mora podpirati tudi AP. Imaš pa seveda naprave, kjer kljub podpori kvr to vseeno ne deluje najbolje. mislih imam Apple naprave. Bog si ga vedi, kaj so pri jabki študirali, ampak sklepam, da je tako namenoma.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Bajkman

Bajkman

Majstr
23. jun 2010
3.650
148
63
Glede tega na ajfonih sem slišal, a se nikoli nisem s tem srečal.

V dotičnem primeru bi jaz na vseh clientih zbrisal wifi, na routerju in extenderju za obe frekvenčni področji omogočil fast roaming (802.11r/k/v) in nazaj povezal vse cliente. Na ta način bi se tudi clienti, ki so kompatibilni s temi protokoli, se skladno s fast roamingom povezali in prehajali med signali kmalu, ko drugi signal postane močnejši, izpad pa bi bil zelooo kratek.
Opažam namreč za nekatere naprave, da če so bile povezane v omrežje brez aktiviranega r/k/v in se naknadno aktivira na AP, naprave r/k/v-ja kar ne upoštevajo. Ko pa ponovno povežeš, pa začnejo delovati v r/k/v načinu.
 

smrkec

Majstr
5. sep 2007
1.865
394
83
Modem in extdener sem povezal s kablom.
Če odprem app od extenderja, vidim katere naprave so priklopljene gor.
Če pa odprem app od modema pa so vse zgornje naprave kao priklopljene preko kabla.

Trenutno imam samo telefon, ki se mora znajt med omrežji. Ostale naprave so fiksne in so priklopljene na en wifi.

Kako hitro telefon preklaplja pa ne vem. Kadar sem potreboval, sem imel signal oz dovolj hitro povezavo, da me ni motilo. Res pa da zunaj hiše zelo redko uporabljam telefon.

Modem omogoča, da skrijem 5 in 2.4Ghz, ter tako naprave vidijo samo en wifi in se povežejo po potrebi. Mislim, da isto tudi extender.
 

Bajkman

Majstr
23. jun 2010
3.650
148
63
Aja, morda sem kaj spregledal, ampak to imaš pravzaprav navaden AP. To ni tisto ojačevalnik, ki se priklopi na WiFi in ga močnejšega odda naprej, pač pa kabel, kar je v vseh pogledih bolje. Prav si naredil, če si na obeh napravah za vse 4 signale dal:
1.) isto ime WiFi-ja
2.) isto geslo
3.) Isto varnost (WPA2 + AES)
 

Bajkman

Majstr
23. jun 2010
3.650
148
63
Ne morem urediti prispevka, zato nadaljevanje prejšnjega prispevka v novem:

Na ta način bo izkušnja najboljša. Priporočam pa vsekakor, da sta WiFi signala na 2.4 GHz na različnih kanalih in narazen vsaj 6 kanalov, če nimaš motečih signalov sosedov, daj kar enega na 1. kanal in drugega na 11. kanal, da bo kateri izmed njiju lahko komuniciral na 40MHz pasu. Tudi na 5GHz daj na različne kanale, kar pa na GHz najbrž lahko dosežeš že, če daš na avtomatsko izbiro, vendar se potem prepričaj, da nista slučajno nastavila na isti kanal, kar je povsem možno.
Zelo pomembno je tudi, da si kabel na extenderju priklopil na LAN vhod in potem LAN po potrebi skonfiguriral, ne pa na WAN (internet) vhod, če ga ima. Pač, da je extender del obstoječega omrežja, ne pa da ustvari podomrežje.
Če vse to upoštevaš, bo delalo super, če imaš še možnost "fast roaminga" si pa sploh zmagal.:cheer:
 
  • Všeč mi je
Reactions: smrkec

Dik

Fizikalc
28. okt 2007
1.538
77
48
Od križišča mal naprej na desno
Imam Telemach modem/router, ki pa je preslab da bi bil zadovoljiv signal v otroški sobi. Tam ni možnosti kabla zato bi rad nekaj kar bi ojačalo signal. V mislih sem imel ali...


ali


mesh mi cenovno ne gre skozi.
 

Zwergschnauzer

Fizikalc
12. dec 2022
1.676
11
48
Murska Sobota
Imam Telemach modem/router, ki pa je preslab da bi bil zadovoljiv signal v otroški sobi. Tam ni možnosti kabla zato bi rad nekaj kar bi ojačalo signal. V mislih sem imel ali...


ali


mesh mi cenovno ne gre skozi.
 

Bajkman

Majstr
23. jun 2010
3.650
148
63
Imam Telemach modem/router, ki pa je preslab da bi bil zadovoljiv signal v otroški sobi. Tam ni možnosti kabla zato bi rad nekaj kar bi ojačalo signal. V mislih sem imel ali...


ali


mesh mi cenovno ne gre skozi.
Mesh je komercialna oznaka, ki se je prijela in se sliši kot nekaj ultimativnega, a ni nič zares naprednega.
Če je na isto lokacijo, kot je modem, postaviš še router, ne boš nič pridobil, saj je moč oddajanja signala enaka pri praktično vseh WiFi dostopnih točkah in je omejena na 100mW. Ne poznamo dovolj dobro tvojih razmer, VENDAR se rešuje po tem prioritetnem seznamu:
1.) Kabel - praviš da ne
2.) Powerline in pripelješ internet v sobo. Na ta powerline lahko postaviš dodatno WiFi dostopno točko, ali pa nekaj, kot je predlagal Zwergschnauzer .
3.) WiFi "ojačevalci" - morda lahko pa do sosednjega prostira otroške sobe pripelješ kabel in tam postaviš dodatno WiFi dostopno točko?
 
  • Všeč mi je
Reactions: Samo Izoliranc