Kateri sušilni stroj

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.279
4.788
113
Tako na oko operemo > 300 strojev letno, če bomo nabavili sušilca in bo to res tako dobro, kot pravijo tisti, ki ga imajo, bomo > 200 sušilcev letno posušili. Če vzamemo B namesto C razreda, je tako na oko do 0,5 kWh pri enem pranju manj in na leto cca 100 kWh manj. Pri trenutni letni porabi 4300 kWh, se teh 100 kWh res ne bo kaj prida poznalo
confused-1.gif
 

Ateis

Guru
13. sep 2007
2.220
694
113
ampak jst živim sam s punco in opereva bistveno manj od 300 strojev letno.

a ni ena kWh približno 0,1E. se pravi za 100 sušenj porabiš recimo 1kwh manj pri B kot C. to na leto znese 10E. Al se motim?

lp
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.279
4.788
113
Saj nisem rekel, da je prihranek velik. Mislil sem, da je, ko pa sem malo vrgel številke skupaj, sem videl, da očitno ni. Sicer verjetno v mojem primeru več, kot če imam hladilnik A ali C razreda, ampak še zmeraj zelo malo...

Več bi lahko prihranil, če bi stroj kupil v Nemčiji. Sem gledal enega boscha in je razlika med naboljšim našim ponudnikom in ponudbo na spletu za Nemčijo cca 650€ proti 400€. To je pa kar razlika...
 

Ateis

Guru
13. sep 2007
2.220
694
113
Hja, to je že res če kupuješ Bosch. Ampak jst sm kr ostal pr Gorenju
smirk-1.gif


prihranki pri energiji so ponavadi pri teh gosp. aparatih minimalni glede na preplačilo. pol maš pa itak nesmisle kot so: pralni stroj A, pa projektor al pa plazmo v dnevni sobi, pa celo soboto pa nedeljo je pržgana.

lp
 
Nazadnje urejeno:

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.279
4.788
113
Citat:
Uporabnik Ateis pravi:
Hja, to je že res če kupuješ Bosch. Ampak jst sm kr ostal pr Gorenju
smirk-1.gif
Misliš, da je za gorenje ne velja, da je malce severno precej cenejši. Prvi zadetek na googlu za tvoj sušilni stroj mi kaže, da bi ga naj v Avstriji z davkom vred dobil za 415€ z davkom vred, če prav zastopim ( link). Jaz mislim, da o približno taki ceni lahko pri nas z vsemi popusti samo sanjaš...
 

Ateis

Guru
13. sep 2007
2.220
694
113
vsekakor res, če ne potrebuješ 5 let garancije. o garanciji na tej stani nič ne piše. gorenje sicer garancijski list sedaj prilaga zraven stroja, samo ne vem če to velja tudi za druge države, bi se bilo treba pozanimat. če je pa tako, pol pa res ne vem zakaj nam prodajajo dražje kot avstrijcem.

lp
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.279
4.788
113
Citat:
Uporabnik Ateis pravi:zakaj nam prodajajo dražje kot avstrijcem
Kolikor sem gledal primerjavo s "pravimi" trgovinami (Mediamarkt konkretno), sem videl, da tam enak proizvod bele tehnike ni bistveno cenejši kot pri nas. Če bi bil, bi takoj skočil do Gradca in poknil stroj v prtljažnik. Internetne trgovine pa so nekatere res veliko cenejše. Ali jaz znam tako slabo nemščino, da nečesa bistvenega ne kapiram in imaš še velike dodatne stroške, ali pa so trgovske marže res tako velike, da je možno spustiti ceno tako nizko? Ampak pri nas je očitno noben noče...
Mogoče se javi kdo, ki je bolj v tem poslu in zvemo več.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.220
1.848
113
Če že kupuješ nekaj na novo se ti splača pogledat za bolj varčno izvbedenko..torej pri sušilnih vsaj razred B. Prvo kot prvo na dolgi rok definitiovno prineseš noter razliko v porabi napram višji ceni (sploh pri teh cenah energije...pa kaj šele bo) kot drugo pa narediš s tem tudi nekaj za okolje, saj bo v času delovanja tak stroj porabil precej manj energije....za katero pa vemo da od nekje mora priti (večinoma premog in jedrska energija). Najlaže je reči...češ, saj ne bom prinesel noter razlike....potem pa jamrati da imamo onesnažen zrak, da je elektrika draga, ter hodit štrajkat ko bojo delali drugi blok nuklearke.

Z egoističnim gledanjem običjano sami sebi pljuvamo v lastno skledo.
 

Ateis

Guru
13. sep 2007
2.220
694
113
jst ti za ta konkreten aparat povem primerjavo sušilc D63225: cena na gaa.si je 594E. Da se ga dobit za 500E če maš veze pa da tvoj posrednik še nekaj zasluži. Da ga pa v Avstriji prodajajo za 420E pa še zaslužjo mi pa sploh ni jasn. Po možnosti je še dostava gratis
smile-1.gif


lp
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.279
4.788
113
Jaz iščem kolikor toliko varčno varianto sušilca. Res pa je, da je kak AEG z A+ razredom zame preprosto predag. Če bi pa imel namen kupiti npr. miele, ki dosega največ B razred, bi pa raje kupil za isti denar drugo visokoletečo znamko z manjšo porabo energije.
Načeloma zmeraj raje dam na začetku malo več, samo da je potem mesečni strošek čim manjši. Imam malo kmečkega strahu v sebi: "letos je dobra letina, kaj če bo drugo leto toča" (in bo mesečne položnice težko plačevati).
Ampak realno, veliko "varčnih" reči se nikoli ne povrne. Sploh, ker gre razvoj hitro naprej in danes varčno bo čez 10 let sicer delovalo, vendar boš največ prihranil, če boš nabavil novo. Če mi stroj "prihrani" 100 kWh / leto in denimo, da bomo z elektriko prišli nekje na povprečje EU, ki je denimo 0,30 €, bo prihranil na leto 30€. V 10 letih 300 €. To je načeloma več, kot je dražji, vendar smo morali prihranek "kreditirati" danes. Ma se mi ne ljubi naprej računati...

Bolj me jezi, da "siromašni" Nemci lahko kupijo belo tehniko preko nekaterih internetnih trgovin z vključeno dostavo do vrat, tudi do 30% ceneje kot mi...
 

Mato

Majstr
3. okt 2007
2.074
389
83
Sem tudi sam iskal Gorenjev sušilec B, vendar je zanimivo, da je s ceno naraščala tudi poraba el. energije in ne obratno.
Tako je pa pač prišel k hiši C razred. Bomo varčevali tako, da bomo poleti sušili zunaj, pozimi pa ponoči.
 

NigelM

Pingvin
19. avg 2007
17.286
4
36
ena vas naprej od Jest-a
Citat:
Uporabnik Pepe pravi:
Jaz iščem kolikor toliko varčno varianto sušilca. Res pa je, da je kak AEG z A+ razredom zame preprosto predag. Če bi pa imel namen kupiti npr. miele, ki dosega največ B razred, bi pa raje kupil za isti denar drugo visokoletečo znamko z manjšo porabo energije......

Res pa je, da ima ta AEG-jev edini toplotno črpalko, zato so tudi energijski prihranki kar občutni (+ volna brez težav).
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.220
1.848
113
ne leti dobesedno nate.

Na splošno sem napisal.

Na vsak način razred B pri sušilcih ni neko dodatno premoženje da si ga ne bi omislil. Prihodnost pa je verjetno res v sušilcih z vgrajeno TČ ...cenovno pa ne bi smeli pretirano odstopat (vsaj ne v prihodnje) - konec koncev gre za isti princip delovanja kot hladilniki (le obraten proces) torej cenovno ne bojo (smeli) odstopali (ko bodo dovolj razširjeni).
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.279
4.788
113
Še v info: na www.test.de so leta 2006 naredili test 14 sušilcev. Jaz sem si ta test kupil za 1 €. Tam so naračunali, da nas bosta pralna stroja z A razredom (AEG in Blomberg) v 15-ih letih stala cca 300€ pri ceni 0,18€ na kWh. Stroji C razreda (testiran je bil tudi Gorenje D 622225) cca 600€. Stroji razreda B veliko ne odstopajo (npr. testiran je bil Bosch WTE 84301) in nas bodo stali skoraj 550 €. Izračun pa so naredili kot da posušiš 150 + 280 + 150 kg perila pod različnimi stopnjami vlažnosti na leto. To je pa konec koncev precej malo, cca 100 strojev na leto, kar za malo večjo družino ni dovolj, tudi če precej suši na zraku.
Glede na cene, ki so bile tam objavljene, še se tako na oko najbolj splača bodisi A razred (višja nabavna cena 700 do 900€, nižji stroški uporabe) ali C razred (nizka nabavna cena 300€ do 500€) kot B razred, ki so 500 do 700€, prihranijo pa ravno veliko ne.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.220
1.848
113
primerjavo si mora vsak narediti sam...koliko je ljudi pri hiši, koliko sepoleti koristi štrike...tak da...pri nas vemd a se lahkor ačuna 3 stroje tedensko (povprečje)...zdaj če je kapaciteta sušenja v povprečju 5 kil...torej 15 kil na teden oz. na uč 750 kil letno (oz. 150 žeht).

Zdaj če prihraniš (ne vem) 1 kWh na stoj...to pomeni 150 kWh letno (pa da ima v povprečju vsako drugo gospdinjstvo tak st5roj....kmalu bo imale praktično vsako) x 100.000 gospodinjstev to znese 15 MWh ur elektrike gre v prazno na letni ravni....če tako gledaš so pa številke povsem druge.
 

Ateis

Guru
13. sep 2007
2.220
694
113
hvala za info. mislim, da bo to prišlo prav marskikomu pri nadaljnih odločitvah. no ja, pol pa le ni tok neumno kupit C.

lp
 

Fritz13

Zelenc'
21. sep 2007
16
0
1
Mi imamo doma tvojo drugo alternativo in moram reč da je super. Poleti sušimo itak tunaj, pozimi pa je zakon. Glede elektrike pa ni taka panika, položnica je mal višja sicer, a ne omembe vredno.
 

vejca

Pripravnik
Ali ima kdo od vas doma pralno sušilni stroj INDESIT WGD 1236TX ? Jaz sem namreč kupila rabljenega, žal brez navodil in ga ne znam uporabljat.
Opral mi je , noče pa pobrati mehčalca in ko sem vklopila sušenje 30 minut, mi je cunje samo segrel posušil pa ne.
Sem začetnik v tem in se sploh ne spoznam na to. Sem mogoče dala na premalo časa za sušenje? Ali je narobe kaj drugega?
 
22. jul 2007
13.005
1.410
113
123
moraš dat sušit vsaj 1,5 ure ali pa več, da je kakšen efeket vsaj pri našem gorenjevem je takoLPWWY