Kateri prenosnik za ~1300 EUR

dufus

Fizikalc
13. okt 2007
1.927
60
48
tut jz vedno iscem ameriski razpored, saj sem ze od malega navajen na take tipkovnice. tudi v winsih imam nastimano na US, po potrebi pa preklopim na slo.
zal je pri nas res problem dobit kaj takega, so me pa pred kakimi 3 leti prijetno presenetili v mlacomu, ko sem kupoval novo tipkovnico (ms natural elite), ki je prisla z ameriskim razporedom. ampak take 'eksotike' verjetno niti ne delajo z yu razporedom..
 

Radirko

Fizikalc
18. avg 2007
6.242
0
36
Ja, problem so "normalne" tipkovnice, kot je npr. HPjeva KU-0316. Amerikanci jih lahko kupijo za cca. 10 dolarjev, pri nas je pa niti ne mores dobiti (ce ne narocis desetih, da se distributerju ljubi premakniti rit), taka z jugoslovanskim razporedom tipk je pa cca. 30 dolarjev.

Argumenti so pa seveda tipa "ni povprasevanja" - ja seveda da ni povprasevanja, ce se jih ne da kupiti. Po 5 GHz procesorjih tudi ni povprasevanja, ker jih tudi ni v ponudbi, pa to se ne pomeni, da ne bi sli za med ...
 

Commodore

Fizikalc
14. jul 2008
1.934
34
48
Citat:
Uporabnik Radirko pravi:
Argumenti so pa seveda tipa "ni povprasevanja" - ja seveda da ni povprasevanja, ce se jih ne da kupiti. Po 5 GHz procesorjih tudi ni povprasevanja, ker jih tudi ni v ponudbi, pa to se ne pomeni, da ne bi sli za med ...

Ta "argument" se v zadnjih 10, 15 letih na veliko zlorablja na vec koncih. "Ni" povprasevanja, ce se zadeve ne da kupiti (ker dejanskega povprasevanja itak ne belezijo/spremljajo, ceprav bi bilo to z danasnjo tehnologijo mala malca), ce pa imas na voljo samo eno slabo alternativo in si jo primoran kupiti, to avtomatsko pristejejo k "povprasevanju" in "veliki prodaji" ali "veliki gledanosti" ipd. En precej banalen primer: Junk food "rogljicki" in podobna krama od ene portugalske (?) firme "7 Days" (za Slovenijo jih menda sedaj varijo v Romuniji), ki jo turijo v vsak avtomat in v vsak Meckator. Nagravzna zadeva. Baulijevi produkti s tega podrocja, ki so res pojem kvalitete, so v zadnjih letih magicno izginil tako z vecine polic kot vecine avtomatov. Ni povprasevanja?
bonk.gif

Naj se postavijo na glavo, ampak ce mene kdo vprasa, trg v takem stanju, v katerega je prisel ob prehodu stoletja, NE funkcionira. Niti ne funkcionira skupni EU trg. Pri dolocenih "dobrinah", kjer je to mozno (glasba, filmi, TV...) se trzne anomalije korigirajo npr. s pomocjo torentov, na ostalih je malo tezje.
uf-1.gif
 

HrabiaMol

Fizikalc
28. jul 2007
1.400
1
38
Citat:
Uporabnik Commodore pravi:
Edinole ne vem, ker ima DisplayPort - a to pomeni, da bom moral posebej dobiti par kablov, ce bom hotel gor priklopiti kaksen zunanji DVI monitor ali TV?
Kako pa je z zvokom - se na prenosnike ze da priklopiti kaksen 5.1 zvocni sistem (npr. vsaj od Creative)?

Displayport -> HDMI in DVI adapterji obstajajo in so relativno poceni. Bodi samo pozoren na to, da nekateri intelovi chipseti ne podpirajo zvoka po displayportu, kar pomeni da je pogojno uporaben, oz. uporaben samo za sliko.

Kar se tiče zvočnega izhoda, če digitalnega izhoda ni na samem prenosniku, je sigurno na dockingu ali port replicatorju, ki je tako ali tako super pripomoček če boš imel računalnik namesto stacionarca, pa še DVI se najde gor, pa najbrž še kaj luštnega.
 

Commodore

Fizikalc
14. jul 2008
1.934
34
48

Radirko

Fizikalc
18. avg 2007
6.242
0
36
V razmislek: Sony ima 7200 rpm disk, kar je vir vec toplote, a dela zato hitreje.
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
19.030
1.124
113
www.adriamedia.si
Citat:
Uporabnik roCkY pravi:
WIde je super praktično za vse. Le horizontalno mora bit vsaj 1024 pik.
720 je premalo! Pa naj gre za prenosnika ali kak TV.

Vertikalno, si verjetno mislil?
Jaz z 900 vertikale živim že skoraj 3 leta in ne rabim čisto nič več (na 15" wide zaslonu). Pa stvar uporabljam za delo.
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
19.030
1.124
113
www.adriamedia.si
Citat:
Uporabnik NigelM pravi:
Citat:
Uporabnik SJTV1 pravi:
Citat:
Uporabnik Commodore pravi:
Ja, tocno tako - glede na to, da imam zdaj 2x 1280x1024 LCDja, po vertikali z novim produktom definitivno ne mislim iti na slabse oz. 15 let v preteklost.
smile-1.gif
Tudi za urejanje teksta je manj kot 1024 po visini neuporabno.

Hja, tole pa ne bo čisto držalo. Ravno za delo s tekstom (pisnaje, urejanje) je widescreen super, ker imaš lahko dva dokumenta odprta enega ob drugem. Si ne predstavljam, da bi šel nazaj na 4:3 ...
Pa za po excelovih tabelah tacat je tudi super 16:9. Če že moram scrollat (in v mojih tabelah moram prktično vendo, ker so prevelie), to raje počnem gor dol kot levo desno.

PS: spišem kakih 150 daljših tekstov letno, kolkko je pa tabel z vsaj 200x200 celicami, pa raje ne štejem.

Moraš imeti tako kot jaz - 4:3 zasukan za 90°. Ni boljšega za besedilo
grims-1.gif

In kako na takem 2 dokumenta enega ob drugem vidiš? ALi pa dokument + splet?

Imam v pisarni 19" ki se ga da zasukat. Probal, pa nima smisla. Placa za samo dokument, ki ga pišem, ne rabim. Mora bit še kaj zraven ...
 

Radirko

Fizikalc
18. avg 2007
6.242
0
36
Zakaj bi ? Ne mores hkrati editirati dokumenta in brskati za nagimi babmi oz. najbolj novimi modeli Audija A7. Tisto, kar pocnes, imas pa cez cel ekran. Ko se ti ravno dvigne, a bi obenem vseeno rad se kaj drugega, pa pritisnes (pazi zdaj !) Alt+Tab in preklopis v drugo okno, kjer je spet Pamela cez celo visino
smile-1.gif
Deluje tudi v drugo smer, torej od Pamele prides nazaj na trdi ... kruhek.
 

peter_nn

Pripravnik
4. okt 2007
509
2
18
Citat:
Uporabnik Radirko pravi:
Zakaj bi ? Ne mores hkrati editirati dokumenta in brskati za nagimi babmi oz. najbolj novimi modeli Audija A7. Tisto, kar pocnes, imas pa cez cel ekran. Ko se ti ravno dvigne, a bi obenem vseeno rad se kaj drugega, pa pritisnes (pazi zdaj !) Alt+Tab in preklopis v drugo okno, kjer je spet Pamela cez celo visino
smile-1.gif
Deluje tudi v drugo smer, torej od Pamele prides nazaj na trdi ... kruhek.
Včasih rabiš napisati tudi kaj v zvezi s tistim kar je v drugem oknu (pa ni od Pamele) in je AltTabiranje zelo nepraktično, z widescreen zgolj pogledaš levo desno (npr brati help file oz referenčni dokument ko programiraš...)

Lp
 

Commodore

Fizikalc
14. jul 2008
1.934
34
48
Hmm, zakaj pa bi imel "tisto, kar pocnem, cez cel ekran"? Meni se zdi zlasti na widescreenu precej butasto imeti maksimizirano karkoli - razen ce gre za npr. excel preglednice z ogromno stolpci. Pri vsem ostalem imas potem izkorisceno samo sredino, na levi in desni strani pa ogromno praznega placa, ali pa ogromne crke (npr. Word) ali pa predolge vrstice za normalno berljivost (npr. pisanje maila).
smile-1.gif

Sicer pa stvar navade. Jaz - odkar sem se poslovil od 1024*768 in presel na visje resolucije - skorajda ne vidim vec potrebe po maksimiziranju oken (razen v prej omenjenih izjemnih primerih).
 

stein

Fizikalc
16. sep 2007
19.575
1
36
Imam 1920x1200 in skoraj vse vedno maksimirano.
Programiram, pa nikoli nimam dokumentacije levo, program desno (ali podobno).

Sto ljudi, sto čudi.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.919
3.945
113
Amaterji, resno delo se začne šele pri dveh fizičnih monitorjih in vsaj 3h virtualnih namizjih (delovnih pultih), če je samo en monitor pa vsaj 5 virtualnih desktopov (lastnikom winsov se oproščam, če mogoče ne poznajo stvari za katere so prikrajšani ob nakupu svojega dragega OSja).

Jasno razmerje 4:3 je idealno za tako delo ...

Wide monitor je pa pogojno uporaben kot tretji monitor .. tako da ga postaviš pokonci! Programiranje v takem okolju je sila priročno!
grin1.gif
 

Commodore

Fizikalc
14. jul 2008
1.934
34
48
Citat:
Uporabnik stein pravi:
Imam 1920x1200 in skoraj vse vedno maksimirano.

DOS/VAX sindrom?
grin1.gif

Se spomnim, ko je kdaj kaksen sodelavec/-ka prisel/-la do mene, najprej zajamral(a) "joj, nic ne vidim, daj cez cel ekran", kar sem seveda naredil, ceprav potem na ekranu (razen ekstra praznega placa levo/desno) ni bilo niti vec stvari niti niso bile vecje, ampak to izgleda ni bilo bistveno.
smirk-1.gif
 

stein

Fizikalc
16. sep 2007
19.575
1
36
Citat:
Uporabnik Commodore pravi:
daj cez cel ekran", kar sem seveda naredil, ceprav potem na ekranu (razen ekstra praznega placa levo/desno) ni bilo niti vec stvari niti niso bile vecje,
Jaz imam dejansko stvari po celem ekranu
wink-1.gif


Čeprav, če si kaj sledil mojim objavam, si videl, da eni zagovarjajo to, da je 2/3 ekrana praznega.
tongue-1.gif
 

Radirko

Fizikalc
18. avg 2007
6.242
0
36
Citat:
Uporabnik Utisevalec pravi:
Amaterji, resno delo se začne šele pri dveh fizičnih monitorjih in vsaj 3h virtualnih namizjih (delovnih pultih), če je samo en monitor pa vsaj 5 virtualnih desktopov (lastnikom winsov se oproščam, če mogoče ne poznajo stvari za katere so prikrajšani ob nakupu svojega dragega OSja).

Jasno razmerje 4:3 je idealno za tako delo ...

Take so tudi moje izkusnje.
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
19.030
1.124
113
www.adriamedia.si
Citat:
Uporabnik Radirko pravi:
Zakaj bi ? Ne mores hkrati editirati dokumenta in brskati za nagimi babmi oz. najbolj novimi modeli Audija A7. Tisto, kar pocnes, imas pa cez cel ekran. Ko se ti ravno dvigne, a bi obenem vseeno rad se kaj drugega, pa pritisnes (pazi zdaj !) Alt+Tab in preklopis v drugo okno, kjer je spet Pamela cez celo visino
smile-1.gif
Deluje tudi v drugo smer, torej od Pamele prides nazaj na trdi ... kruhek.

Se praktično ne spomnim, kdaj bi nazadnje smo nastajajoči dikument imel odprt ...
Levo nastajajoči tekst, desno tehnični, pomanjšane slike, press materiali ...
Levo excel tabela, desno navodila za izoplnjevanje ali dokumenti, v katerih so podatki ...
Levo excel tabela, desno excel tabela
In tako naprej

cmd-tab je izguba časa ...
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
19.030
1.124
113
www.adriamedia.si
Ja, seveda. Še posebej na letališčih, v letalih, hotelih ipd je vedno pri roki dodatni monitor.

V pisrni pa imam - ampak un dodatni je samo za maile + reminderje plus evernote je na njem odprt ...