Kateri prenosnik za ~1300 EUR

Commodore

Fizikalc
14. jul 2008
1.934
34
48
Pocasi bo treba nabaviti novo masinerijo in trenutno nisem ravno najbolj na tekocem s stanjem, zato bi prosil za kaksen nasvet/mnenje. Iscem prenosnik, rang max. ~1300 EUR, 17" zaslon, vertikalno stevilo pikslov ne pod 1024. Od tega ne odstopam, ostale stvari se tehtam.
Malo sem se razgledoval okrog in zaenkrat je v ozjem izboru tale:
http://www.enaa.com/oddelki/racunalnistvo/izd_3286_AVT096700_HP_EliteBook_8740w_i5-520M_VGA_
Edinole ne vem, ker ima DisplayPort - a to pomeni, da bom moral posebej dobiti par kablov, ce bom hotel gor priklopiti kaksen zunanji DVI monitor ali TV?
Ce sem dobil pravi obcutek, "widescreen nategancija" deluje na polno (i.e. resolucije NN*900 ali NN*768, kar je bilo po vertikali ze leta '95, vse vec pa je takoj precej drazje)...
Kako pa je z zvokom - se na prenosnike ze da priklopiti kaksen 5.1 zvocni sistem (npr. vsaj od Creative)?
 

Commodore

Fizikalc
14. jul 2008
1.934
34
48
Ne, samo z desktopa nameravam na prenosnika saltat in obdrzat cim vec dobrih lastnosti, ki jih danes lahko.
smile-1.gif
 

legionar

Fizikalc
13. sep 2010
2.427
5
38
No ta prensnik je namenjen Autocadu oz obdelavi grafike. Če ga misliš imeti za desktop oz za igranje ali kajpodbnega jemogoč bolje,da posežeš po kakei Toshibi ali Asusu, saj za manj denarja dobiš že z BLURAYOM.

Ne vem pa kaj ti je tako pomembna vertikalna resolucija,
 

Radirko

Fizikalc
18. avg 2007
6.242
0
36
Da spravi cimvec na ekran ? Tudi sam imam 4 : 3 ekran in ne bom sel na siroko sranje, dokler bo ta delal. Siroki so primerni za gledanje filmov in za stvari, kjer lahko brez tezav scrollas gor in dol (npr. tekst), za dolocene stvari so pa obupni (predmet zanimanja imas pomanjsan na sredini, ob levem in desnem robu pa kup praznega prostora).
 

Commodore

Fizikalc
14. jul 2008
1.934
34
48
Ja, tocno tako - glede na to, da imam zdaj 2x 1280x1024 LCDja, po vertikali z novim produktom definitivno ne mislim iti na slabse oz. 15 let v preteklost.
smile-1.gif
Tudi za urejanje teksta je manj kot 1024 po visini neuporabno.
(Sem pa opazil ze kar nekaj filmov, ki celo na widescreen puscajo zgoraj in spodaj crn pas...)
 

legionar

Fizikalc
13. sep 2010
2.427
5
38
Da bi kaj bistveno več spravil na ekran niti ne. Razmerje 4:3 je razumljiv točno tu za kar je namenjen. Sicer čisto razumem željo po 4:3 ampka danes gre vsa "multimedija" na wide.

Pač komodor gleda prenosnik za obdelavo grafike, ki je namenjen tudi delu na terenu kot zamnjavo za deskotop. Malo veliko bo plačal samo to pravim ampka če mu cc 400-250 eur ni problem zakaj pa ne.
 

stein

Fizikalc
16. sep 2007
19.575
1
36
Citat:
Uporabnik Commodore pravi:
(Sem pa opazil ze kar nekaj filmov, ki celo na widescreen puscajo zgoraj in spodaj crn pas...)
Kako nekaj? Vsi filmi so tak.
16:9 = 1,77
Tipična razmerja filmov pa so 1,85 pa 2,35 itd...
(razen če je film obrezan*)

Monitorje na laptopih pa imaš precej 1680x1050 (16:10) in višje ločljivosti.

* pomiri se, volk_S, nima veze z muslimani.
Niti z židi.
wink-1.gif
 

Radirko

Fizikalc
18. avg 2007
6.242
0
36
Citat:
Uporabnik legionar pravi:
Da bi kaj bistveno več spravil na ekran niti ne.

50 cm (cca. 20") 4 : 3 ekran ima povrsino 1200 cm^2. 50 cm 16 : 9 ekran ima povrsino 1068 cm^2, torej ~15% manj. Za povrh so pri vsakem normalnem delu (kar gledanje hollywoodskih filmov pac ni) stvari praviloma manj razpotegnjene v eno dimenzijo (nacrtovanje vezij, risanje orodij, arhitekturnih nacrtov itd.) in se zato vidijo vecje na zaslonu, ki je malo blizje kvadratu, ce pa so ze raztegnjene, je pa to pogosto po vertikali (npr. tekst kot pri dokumentih, programiranju itd.). Morda je kaj drugace pri graficnem oblikovanju, tam imas tekst horizontalno in ce ga je malo (vizitke, bannerji), bo res razpotegnjeno po horizontali.

Citat:
Razmerje 4:3 je razumljiv točno tu za kar je namenjen. Sicer čisto razumem željo po 4:3 ampka danes gre vsa "multimedija" na wide.

Kot ze receno, "multimedija" je nekaj, s cimer zabijajo ljudje svoj prosti cas doma, v sluzbi pa zelo redko spada med delovne obveznosti
wink-1.gif
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
19.030
1.124
113
www.adriamedia.si
Citat:
Uporabnik Commodore pravi:
Ja, tocno tako - glede na to, da imam zdaj 2x 1280x1024 LCDja, po vertikali z novim produktom definitivno ne mislim iti na slabse oz. 15 let v preteklost.
smile-1.gif
Tudi za urejanje teksta je manj kot 1024 po visini neuporabno.

Hja, tole pa ne bo čisto držalo. Ravno za delo s tekstom (pisnaje, urejanje) je widescreen super, ker imaš lahko dva dokumenta odprta enega ob drugem. Si ne predstavljam, da bi šel nazaj na 4:3 ...
Pa za po excelovih tabelah tacat je tudi super 16:9. Če že moram scrollat (in v mojih tabelah moram prktično vendo, ker so prevelie), to raje počnem gor dol kot levo desno.

PS: spišem kakih 150 daljših tekstov letno, kolkko je pa tabel z vsaj 200x200 celicami, pa raje ne štejem.
 

roCkY

Majstr
2. sep 2007
2.486
379
83
WIde je super praktično za vse. Le horizontalno mora bit vsaj 1024 pik.
720 je premalo! Pa naj gre za prenosnika ali kak TV.
 

Commodore

Fizikalc
14. jul 2008
1.934
34
48
Jep. Meni po pravici povedano dol visi za to, kaksno razmerje zaslona ima. Ampak ne mislim pa se pri nakupu nove naprave odpovedati tistemu, kar se je ze bilo izkazalo za dobro (v tem primeru - vertikalno stevilo pikslov 1024 ali vec). Zato tudi ne kupim vsake nove "pametne" naprave, ce se izkaze, da kaksna lastnost ni vec tako "pametna", kot je bila pri predhodnikih.
wink-1.gif


OK, zdaj pa "nagradno vprasanje"... Kje za vraga se da dobiti te prenosnike z amerisko (ANSI) tipkovnico s QWERTY razporedom in vecjim levim shiftom in ostalim, kar pase zraven? Po obisku parih stacun sem dobil obcutek, da je danes precej slabsa izbira kot pred leti (ko si lahko dobil malodane katerokoli tipkovnico); in "najboljse" - kljub gospodarski krizi se ocitno nobenemu trgovcu ne da maaalo potruditi, da bi priskrbel zeljen atribut (ocitno jih tudi cenovni rang ne gane)! Kurtz pa tak skupni EU trg. V zadnji sluzbi smo imeli vsi (fizicno...) ameriske tipkovnice (sicer Lenovo masinerija), ker je bila kao multinacionalka in je bilo poenoteno, pa sem preprican, da je se vec takih in podobnih primerov. Tako da dobavljivo v EU zihr je (ce drugega ne, bratska monarhija Nizozemska uporablja ameriske, verjetno pa so v uporabi se kje drugje v Evropi).
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
11.154
5.291
113
Glede tipkovnice:
Vsak slovenski uvoznik ti bo dal slovensko tipkovnico, kar je razumljivo. Mislim da ima tržna inšpekcija precejšnjo vlogo v tem. Verjetno si edini ki siželi amariško qwery. Pred časom so dobavitelji sami kupovali slovenske tipkovnice, jih zamenjevali, originalne pa prosto metali v koš. Sedaj pa ima vsaka resna firma serije prenosnikov za posamezne države posebej. Vsaj za HP vem da je tako.
Tako da če vidiš v tem prednost, se boš moral precej potrudit,..ali pa nakup preko spleta, če že Nizozemsko morarhijo omenjaš.
 

Commodore

Fizikalc
14. jul 2008
1.934
34
48
Glih to pravim, da zagotovo nisem "edini". Multinacionalke, ameriške firme/organizacije pri nas, kakšna ameriška ambasada, ostali uporabniki, ki zaradi raznoraznih razlogov (ki sploh niso relevantni) potrebujejo tako tipkovnico...
Verjetno kdo potrebuje tudi nemško, pa rusko itn.
Da je "po defaultu" gor "jugoslovanska tipkovnica" (in da mora biti ta zaradi raznih inšpekcij tudi razstavljena), je razumljivo. Ampak ni mi razumljiva njihova nefleksibilnost. Še nikoli v preteklosti ni bil problem spreminjati konfiguracije računalnika (celo prenosnika), preden si ga kupil, glede na lastne potrebe in želje. Ne kupujem "za državo" - kupujem zase.
 

NigelM

Pingvin
19. avg 2007
17.286
4
36
ena vas naprej od Jest-a
Citat:
Uporabnik SJTV1 pravi:
Citat:
Uporabnik Commodore pravi:
Ja, tocno tako - glede na to, da imam zdaj 2x 1280x1024 LCDja, po vertikali z novim produktom definitivno ne mislim iti na slabse oz. 15 let v preteklost.
smile-1.gif
Tudi za urejanje teksta je manj kot 1024 po visini neuporabno.

Hja, tole pa ne bo čisto držalo. Ravno za delo s tekstom (pisnaje, urejanje) je widescreen super, ker imaš lahko dva dokumenta odprta enega ob drugem. Si ne predstavljam, da bi šel nazaj na 4:3 ...
Pa za po excelovih tabelah tacat je tudi super 16:9. Če že moram scrollat (in v mojih tabelah moram prktično vendo, ker so prevelie), to raje počnem gor dol kot levo desno.

PS: spišem kakih 150 daljših tekstov letno, kolkko je pa tabel z vsaj 200x200 celicami, pa raje ne štejem.

Moraš imeti tako kot jaz - 4:3 zasukan za 90°. Ni boljšega za besedilo
grims-1.gif
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
11.154
5.291
113
Saj pravim... včasih so to delali pri nas v SLO, in ni bil problem. Danes pa PC-jev in notebookov praktično nobena slovenska firmica ne sestavlja. In tako že iz tovarne pride originalna slo(yu) tipkovnica. Pa saj če greš h komu resnejšemu prodajalcu ti bo zrihtal. Big Bang se pa sigurno ne bo zafrkaval s tem.
 

Radirko

Fizikalc
18. avg 2007
6.242
0
36
Pred precej leti, ko sem nabavil svojega zadnjega prenosnika, sem iskal takega z amerisko tipkovnico in ga nasel pri HPju. Zdaj je to ocitno precej tezxje dobiti, ker se uvozniku ne ljubi vec uvazati ameriskih (konkretno: iscem USB HPjevo tipkovnico z ameriskim layoutom, pa se je pri nas ne da dobiti drugace, kot da narocim 10 kosov).

Commodore ni edini, ki to isce. Jaz bi gledal ce ima prodajalec navedeno, da so zraven kaksne naleopke za yugo znake (jih preprosto ne uporabis, pa je problem resen).
 

Commodore

Fizikalc
14. jul 2008
1.934
34
48
Poznam workaround z nalepkami, samo to sem nazadnje videl samo še pri Dellu in še eni drugi bolj "obskurni" znamki. HP tukaj izpade iz igre.

Ni mi pa jasno "uvozniku se ne ljubi več uvažati ameriških". A skupni EU trg tu ne deluje? Govorim na pamet, ampak po moje samo v naročilo odtipka drugo kodo artikla in v Rotterdamu ali Frankfurtu bo artikel šel namesto na tisti vagon, ki se pelje v en kraj, na drugega, ki pelje v Slovenijo (v družbi "lokaliziranih" mašin). (Komot podpišem, da ne potrebujem prevedenih navodil in prevedenih deklaracij ipd.)
 

__X__

Pripravnik
9. sep 2009
160
0
16
Maribor
Mislim, da so trenutno še samo Sonyi v SLo, katerim naknadno gravijo tipkovnice oz zamenjujejo tipko. Tako da takšne lahko dobiš še z qwery tipkovnico.

mogoče kaj takšnega Sony Vaio
 

Commodore

Fizikalc
14. jul 2008
1.934
34
48
Citat:
Uporabnik MrDaco pravi:
Saj pravim... včasih so to delali pri nas v SLO, in ni bil problem. Danes pa PC-jev in notebookov praktično nobena slovenska firmica ne sestavlja. In tako že iz tovarne pride originalna slo(yu) tipkovnica. Pa saj če greš h komu resnejšemu prodajalcu ti bo zrihtal. Big Bang se pa sigurno ne bo zafrkaval s tem.

Mi lahko predlagas kaksnega "resnejsega prodajalca"? Lahko tudi zasebno sporocilo, da ne bo izgledalo kot reklama.
smile-1.gif