Kateri dron ,quadcopter za hobby kupiti ?

matej1990

Fizikalc
14. feb 2020
468
110
43
Očitno še nisi letel z dronom. Namreč, če ga imaš na očeh imaš bistveno lepši pregled nad okoljem v katerem letiš, kot pa če letiš le po sliki iz drona.
 
I

Izbrisan uporabnik 474

Očitno še nisi letel z dronom. Namreč, če ga imaš na očeh imaš bistveno lepši pregled nad okoljem v katerem letiš, kot pa če letiš le po sliki iz drona.

Če se ne zavedaš okolja, v katerem letiš, potem moraš res premislit o uporabi drona.
Z dronom se lahko dvignem 120-150m visoko. Na 100m višine ga praktično več ne vidiš... Racing droni so premali in prehitri, da bi bilo VLOS letenej sploh smiselno, tako da - FPV.
Edini VLOS, ki ga uporabljam, je na letalu in sicer pri vzletu in pristanku. Vse ostalo spet - FPV.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.805
3.815
113
S FPV se leti naravnost s hitrostjo, torej "letalsko", vsi ostali manevri so tvegani. Pri vidnem upravljanju pa lahko izvajaš klasične "helikopterske" operacije. Recimo na par 10m višine po FPV ne veš ali te veter nosi, tudi če stojiš s komandami na mestu, s tal pa to vidiš takoj da dron odnaša. Tako da vse ima svoje prednost in slabosti. Jasno pa klasičnega mini drona na 100m ne vidiš več, že dosegi igračk so pa velikokrat vsaj nekajkratnik tega. Pri takem panoramskem letanju po FPV rabiš failsafe mehanizme, torej ali nadzorovan padec drona (pristanek) ob izgubi komand ali pa GPS "vrnitev" domov če je podprta ta opcija.
 
  • Všeč mi je
Reactions: kwa1
I

Izbrisan uporabnik 474

Ne rabiš meni razlagat, kak se leti (z droni ali letali, VLOS, BVLOS, FPV...)
 

XXXL

Guru
9. sep 2007
7.334
759
113
Kaj pa to, da moraš med letenjem imeti dron "na očeh"? Jaz se ne bi upal leteti tako daleč in tako "na slepo".

Jaz sem Mavic Pro pripeljal iz bližnjega hriba in višine 1450m domov na dvorišče, na višino cca 500m... Zračne razdalje pa okoli 4km... Doma so čakali, če bo treba kam po njega, sem imel pa pripravljen ''zasilni pristanek'' na rokometnem igrišču, katerega bi na mapi označil kot ''moj položaj'', za vrnitev domov funkcijo v primeru izgube komunikacije.
Vse je šlo brez težav, doma sem pogledal skozi okno v spalnico in dnevno sobo, potem pa pristal na dvorišču.

Napaka tega drona oziroma programske opreme je omejitev višine in sicer na max 500m od mesta vzleta... Kar se višine same tiče, je še to p'reveč, s padalom lahko letim le 300m nad pobočjem... Smešno je le, ko vzletiš v dolini, pa ne moreš na hrib recimo, ki je 500m, višji... Lahko ga pa dvignem na Triglavu na 3300mnm... oziroma še huje, lahko se zapeljem ven na tej višini, se pravi sem na 3km+, dolina pa na 1000m ali manj...
 

damo

Fizikalc
4. sep 2007
989
135
43
Evo, naročen SG906 pro2 in 3 baterije. Piše, da pride iz Italije 1-2 dni. Upam da bo kje v zaćetku tedna res, da malo izkoristimo podaljšane počitnice :)
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.788
6.073
113
Da se vključim v debato... Naš stari dron je odneslo k daljnim sosedom, ne vemo kam. Ni panike, bil je iz hofera, pa lahek je bil, tako da pri padcu ni naredil škode. Enostavno se mu je spipalo in ni poslušal komand in frrrr ... bay bay...

V glaven zdaj gledam kitajske nadomestke. Koliko vidim ima kolikotoliko solidno kamero samo ZLRC SG906 Pro ali PRO2. Ampak malo me že cena žuli, pa težek je že konkretno. Čez pol kile. A ga moram potem kam prijavit? Če sem prav zasledil do 250g ne rabiš a ma nič, potem se pa začne že komplicirat. Ali se motim? Niti ne vem če ga bo moj 9 letnik lahko vozil (seveda z mojim nadzorom), da ni prehiter...

Najprej sem mislil nabavi Eachine 520s, ampak je kamera katastrofalna. Je še kak kitajc s spodobno kamero, in po možnosti
 
5. avg 2011
1.041
185
63
Okolica Ormoža
DJI Mavic Mini tehta 249 gramov (stane manj kot 400€) - ravno zaradi tega, da zanj še ne veljajo predpisi o uporabi dronov. Seveda pa moraš upoštevati splošna pravila, ki ne dovoljujejo leteti manj kot 30 metrov od ljudi ali živali, od večje skupine ljudi (nad 12) pa moraš leteti vsaj 150 metrov stran. Poišči na internetni strani www.dronbonton.si. Kamera na tem dronu je odlična, snema video v kvaliteti 2.7K, tudi fotografije so odlične. Veliko je vredno tudi to, da če izgubiš signal, se dron zna sam vrniti na izhodiščno točko.
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.788
6.073
113
Govoriš od DJI Mavic ali ZLRC-ju?

Mavic je meni predraga igračka. Vem da je super zadeva samo za tisto malo hobija, kak dogodek na dopustu posnet in da maladva malo šofirata je 400 eur way to much.

Že če letim okoli svoje bajte pa sem v prekršku, ker živim bližje kot 5km od letačišča. Do sedaj nismo šli bistveno višje kot so visoki objekti, torej hiše.
 

Bucko

Fizikalc
28. avg 2007
1.716
39
48
DJI Mavic Mini tehta 249 gramov (stane manj kot 400€) - ravno zaradi tega, da zanj še ne veljajo predpisi o uporabi dronov. Seveda pa moraš upoštevati splošna pravila, ki ne dovoljujejo leteti manj kot 30 metrov od ljudi ali živali, od večje skupine ljudi (nad 12) pa moraš leteti vsaj 150 metrov stran. Poišči na internetni strani www.dronbonton.si. Kamera na tem dronu je odlična, snema video v kvaliteti 2.7K, tudi fotografije so odlične. Veliko je vredno tudi to, da če izgubiš signal, se dron zna sam vrniti na izhodiščno točko.
Mini 2 je že zunaj. Ima 4K kamero. Istočasno je šlo v prodajo precej rabljenih mini enk, ki se jih dobi za okoli 300 EUR.
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.788
6.073
113
Še enkrat mogoče če vprašam. A omejitev do 250g velja pri nas, ali je vseeno kater dron kupit? Namreč sem gledal predpise, pa piše da je prva kategorija do 5kg. Ne pa od koliko. Ker se mi ne da prijavljat te norije.
 
5. avg 2011
1.041
185
63
Okolica Ormoža
Še enkrat mogoče če vprašam. A omejitev do 250g velja pri nas, ali je vseeno kater dron kupit? Namreč sem gledal predpise, pa piše da je prva kategorija do 5kg. Ne pa od koliko. Ker se mi ne da prijavljat te norije.
Omejitev do 250 g ne velja samo pri nas, ampak v večih državah. Samo za Slovenijo se proizvajalcu ne bi splačalo tega delati. Po zakonodajah večih držav se dron do mase 250 g šteje med igrače.
 

Jest

iPhone Guru
26. jul 2007
15.324
666
113
Medvode / Slovenija
www.mobile.si
Ta omejitev bo v veljavi sele od 1.1.2021, ko naj bi zacela veljati nova EU uredba glede dronov in nove kategorije ...


Droni lazji od 250 gramov bodo spadali v "odprto kategorijo"
filec9ac24f6884f478.png
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.788
6.073
113
Torej ni dileme. ZLRC SG108 ima še kolko tolko prebavljivo kamero. Pač brez gimbala. Da ga froci skipajo nekaj bo dovolj dober. Posnetki pa niso ravno baš nekaj.
 

B81

22. jul 2007
34.262
8.813
113
KSZ

Torej realno bi na tega Mavica (Pro ali Mini?) lahko obesil ključ in ga v brezvetrju nesel 2 km do sorodnika?
 

B81

22. jul 2007
34.262
8.813
113
Živim na vasi, tako da če ne bi bilo vetra, bi menda šlo.

Sem pa imel enega malega kitajca E58 in mi ga je veter potegnil na prvi vožnji, noter sd kartica, ki je snemala "učenje" in bentenje prej, potem pa ga je odneslo neznano kam :)