Kam na angiografijo?

B81

22. jul 2007
36.992
10.530
113
Vemo predvsem to, da laiki kot ti pac nekaj pisejo, ker mislijo da so pametni pa zal nimajo pojma o cem pisejo. Samo toliko v vednost da nebos nabijal naprej po nepotrebnem. Nekaj opornih tock za lazje branje.

1. Vsaka preiskava v medicini ima dolocene indikacije. Torej se ne dela zato ker bi "se nekdo pregledoval". Tudi ce je to "samoplacnisko".
2.Vsaka preiskava v medicini ima tudi kontraindikacije. Torej se v dolocenih primerih ne naredi oz se ne more narediti. Npr zaradi skodljivosti same preiskave.
3.CTA pljucnih arterij ni rutinska preiskava, v vecini primerov je to akutna preiskava za izkljucitev pljucne embolije (ne pa srcni infarkt). Ko zato obstaja predtestna verjetnost oz laboratorijska ali druga indikacija.
4.CTA pljucnih arterij ni invazivna preiskava, saj se (velika kolicina kontrasta) vbrizga skozi periferno veno (beri: metuljcek na roki). Preiskava bi se morala izvajat v prisotnosti zdravnika zaradi same kolicine kontrasta ki lahko povzroci anafilakticno reakcijo. Pogoj za izvedbo pa so pri starostniku sploh relativno normalno delujoce ledvic.
5. Koronarografija (kateterizacija srca) pa je preiskava kjer se preko zilnega pristopa do srca dostopa s katetri (cevkami) ki potujejo po zilah. Izvaja se v sterilnih pogojih, prakticno v operacijskih dvoranah. Torej v bolnisnicah. Tudi to ni rutinska preiskava ampak zanjo mora obstajat indikacija, obstajajo namrec tudi mozni resni zapleti.
6. Tudi ce so te preiskave "normalne" ali po tvoje "brezvezne", lahko clovek dozivi infarkt naknadno. Torej v pouk - preiskave ne preprecujejo infakrta.
7. Vse preiskave kjer je prisotno ionizirano sevanje so potencialno skodljive za telo in se jih ze iz tega vidika izogibamo. Za primer obicajni CT prsnega kosa je enako 80x slikanje z RTG, CTA 150x, koronarografija pa 160x.
8. Ni za vsako bolecino v prsnem kosu krivo srce.
Evo to je to. Navkljub pikrim opazkam do laika (mene), hvala za odgovor. To redko dobis.